| Udostępnij

WiMax w Gdańsku

Politechnika Gdańska oraz firmy Intel, Exatel i Alvarion poinformowały o uruchomieniu kolejnej instalacji WiMAX. Dzięki nowej sieci studenci i wykładowcy mogą korzystać z bezprzewodowego dostępu do Internetu na terenie całego kampusu Politechniki Gdańskiej we Wrzeszczu.

Uruchomiona pod koniec marca instalacja WiMAX umożliwia wszystkim zainteresowanym bezprzewodowy dostęp do sieci, a co za tym idzie – do zasobów edukacyjnych. Nowoczesna sieć jest też doskonałym narzędziem szkoleniowym, dzięki któremu studenci mogą poznawać najnowocześniejsze technologie w praktyce. Instalacja powstała dzięki współpracy Intela, Politechniki Gdańskiej i partnerów – firmy Exatel, krajowego operatora telekomunikacyjnego oraz firmy Alvarion, producenta sprzętu, lidera w dostarczaniu rozwiązań radiowych.

Zainstalowana na dachu budynku Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki stacja bazowa jest wyposażona w pojedynczą antenę sektorową, pozwalającą na objęcie sygnałem sektora o kącie 90 stopni. W przypadku miejsc, z których antena stacji bazowej nie jest bezpośrednio widoczna, instalacja zapewnia dostęp do sieci w promieniu kilku kilometrów od nadajnika stacji bazowej.

Natomiast w przypadku miejsc, z których antena jest widoczna, zasięg zwiększa się do ponad 20 kilometrów. Oznacza to, iż istnieje możliwość korzystania z sieci na obszarze Gdańska od ujścia Martwej Wisły do północnych granic dzielnicy Zaspa. Na uwagę zasługuję również fakt użycia i testowania w projekcie nowoczesnej jednostki samoinstalującej specjalnie przygotowanej przez producenta do świadczenia usług szerokopasmowego dostępu do Internetu na rynku klientów indywidualnych.

Stworzenie kolejnego w Polsce systemu bazującego na standardzie WiMAX było możliwe dzięki sprzętowi firmy Alvarion wykorzystującemu innowacyjny układ Intel PRO/Wireless 5116. Zaprezentowany w kwietniu 2005 roku rewolucyjny produkt Intela umożliwia budowę tanich i szybkich modemów bezprzewodowych wspierających WiMAX. Zastosowanie szerokopasmowego interfejsu Intel PRO/Wireless 5116 sprawia, że urządzenia pochodzące od różnych producentów mogą ze sobą bezproblemowo współpracować w oparciu o jeden standard.

“Dzięki bliskiej współpracy z firmą Intel uruchomiliśmy w Polsce już kilka sieci bezprzewodowych bazujących na standardzie WiMAX. Kolejny udany projekt utwierdza nas w przekonaniu, że WiMAX to dla Polski ogromna i realna szansa szybkiego rozwoju technologicznego” – powiedział Sylwester Chojnacki z firmy Alvarion.

“Standard WiMAX uważany jest przez wielu analityków rynku za rewolucyjną technologię przyszłości. Realizując takie projekty, jak instalacja na terenie Politechniki Gdańskiej, firmy Intel, Alvarion oraz Exatel przyczyniają się do jej rozpowszechniania w kraju” powiedział Jarosław Starczewski z firmy EXATEL S.A.

“Intel jest bardzo zaangażowany w rozwój technologii WiMAX w Polsce. Kolejna instalacja jest dla nas powodem do dumy między innymi dlatego, że wspiera rozwój całej społeczności akademickiej Politechniki Gdańskiej” – powiedział Andrzej Gałan z firmy Intel.

“Politechnika Gdańska współpracuje z firmą Intel już od wielu lat. Cieszę się, że dzięki powszechnej dostępności nowej sieci wymierne korzyści z tej współpracy czerpać będą mogli również nasi obecni i przyszli studenci” – powiedział profesor Józef Woźniak z Politechniki Gdańskiej.Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...

Najskuteczniejsze formy reklamy » Konkurs Złota Dwudziestka

» Ruszył konkurs, którego celem jest wyłonienie 20 polskich producentów dóbr konsumpcyjnych, posiadających blogi firmowe, na których prezentowane są walory produktów. Pierwsza eliminacja już za nami: https://bruxer.wordpress.com/najlepsze-blogi-producentow/ Teraz zachęcamy wszystkich do współpracy w przygotowaniu kolejnej eliminacji. Jacy producenci ze swoimi blogami powinni być jeszcze uwzględnieni? Szukamy tych z najlepszymi blogami. Zachęcamy też do dyskusji nad kryteriami oceny, które w istocie dopiero są tworzone. (Brux) brux@post.com...

Praktyka e-biznesu » Reklama w Internecie, strona www lub e-sklep za darmo!!!

» Myslę, że dodanie firmy do katalogu wystarczy...

Marketing i reklama » Obniżamy ceny na popularne domeny

» Na Świętaobniżamy ceny rejestracji najpopularniejszych adresów. Domeny .EU oraz .PL kosztują teraz tylko 6,90 zł netto. Domeny w niskiej cenie można rejestrować zarówno będąc osobą prywatną, jak i przedsiębiorcą. Nie obowiązuje limit liczby rejestracji, a każdy klient może skorzystać z bonusów: bezpłatnego konta hostingowego Free kuponu FreshMail umożliwiającego wysyłkę mailingu do 10 000 odbiorców rabatu na program antywirusowy G Data Rejestrując domenę wraz z kontem hostingowym FREE po roku zapłacisz tylko za odnowienie domeny. Za przedłużenie konta hostingowego nie zapłacisz nic. Promocja trwa aż do 6 stycznia 2016 roku. Dodatkowe informacje i regulamin są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce Promocje. http://2be.pl/miko...