| Udostępnij

Pomodlsie.pl

Walka o rządy dusz coraz intensywniej toczy się również w internecie – medium utożsamianym w naszym kraju głównie z treściami laickimi, a na świecie z internetowym podziemiem, czyli z pornografią i moralnym zepsuciem. Do dotychczas działających e-gazet religijnych, takich jak kosciol.pl, czy wiara.pl, dołączyła właśnie społecznościowa strona pomodlsie.pl. Jest to chyba pierwsza tak profesjonalna produkcja w zakresie webdesignu wśród witryn tego typu, a do tego wpisująca się w trend wykorzystania mechanizmów społecznościowych, czasem określanych też jako Web 2.0.

Mniej więcej do połowy ubiegłego roku w polskim internecie swój system wartości oraz swoje działania aktywnie promowały jedynie mniej znane grupy wyznaniowe takie jak Baptyści (dlajezusa.pl, baptysci.pl), Bracia Serca Jezusowego (www.zbsj.poznan.pl), czy Zielonoświątkowcy (www.kz.slupsk.pl). Sprawdzała się tu zasada, że internet jest doskonałym medium promocji mało znanych idei – tanim, szybkim i dość skutecznym.

Wcześniej działały wprawdzie portale katolickie, takie jak Wiara.pl, należący do Wydawnictwa Kurii Metropolitalnej “Gość Niedzielny”, czy Kosciol.pl, ale biorąc pod uwagę procentowy udział katolików w populacji naszego kraju, powinno podobnych serwisów być dużo więcej i powinny być odwiedzane przez setki tysięcy, jeśli nie miliony internautów.

Na uwagę zasługuje też serwis Opoka.org.pl prowadzony przez Fundację Opoka powołaną przez Konferencję Episkopatu Polski w 1998 r. Z założenia fundacja ma prowadzić serwis informacyjny, udostępniać materiały multimedialne, konta pocztowe, serwery wirtualne dla organizacji i imprez religijnych (obecnie prawie 2500) oraz prowadzić grupy dyskusyjne. Serwis wspierany jest przez poważnych sponsorów, ma też dość poważną oglądalność, gromadzi wokół siebie sporą społeczność animatorów życia duchowego, ale działa w ramach istniejącej struktury kościelnej, a więc inicjatywą spontaniczną, ani oddolną raczej nie jest.

Być może serwisy religijne nie spotykały się dotychczas z większym zainteresowaniem ze względu na swój charakter – są typowymi gazetami “tradycyjnymi” przeniesionymi do sieci, podczas gdy np. spektakularny sukces “Rodziny Radia Maryja” (poza internetem) opiera się na wspólnocie, czyli na umiejętnym budowaniu społeczności. A do tego przecież internet nadaje się doskonale.

Jeśli mowa o Radiu Maryja, to warto wspomnieć, że mimo sukcesów w innych sektorach rynku medialnego, również ta rozgłośnia dopiero ostatnio przypomniała sobie o internecie. Być może bodźcem dla ożywienia religijnych działań e-marketingowych było pojawienie się gry “Moherowe berety” będącej częścią wirusowej kampanii reklamowej jednego z producentów odzieży. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać – zmodernizowana została strona radiomaryja.pl. Zresztą strona ta wkrótce po starcie nowej wersji doświadczyła klęski urodzaju. Po publikacji newsa o liftingu w “Gazecie Wyborczej” wzbudziła takie zainteresowanie… że na jakiś czas przestała działać.

Strona radiomaryja.pl, mimo że odświeżona, nie szokuje nowoczesnością, ani nie zaskakuje umiejętnym wykorzystaniem mechanizmów społecznościowych. Podobnie inne witryny religijne. Trudno stwierdzić czy z tego właśnie powodu, ale od jakiegoś czasu – o ile wiadomo – niezorganizowane i niezrzeszone grupy osób zaczęły uruchamiać społecznościowe witryny związane z tematyką religijną. Trzeba przyznać, że są to projekty na coraz lepszym poziomie technicznym i estetycznym, a przede wszystkim starające się korzystać z możliwości komunikacyjnych jakie daje to medium.

Pomodlsie(.pl) z innymi

Na informację o witrynach randkowych przeznaczonych wyłącznie dla ludzi wierzących, np. dla katolików, większość internautów reaguje prawdopodobnie uśmiechem. Na większą uwagę i zastanowienie zasługują zapewne inne inicjatywy jak np. serwis 2137.pl. Jak wiadomo o godzinie 21.37 odszedł Papież Polak i właśnie jego naukami oraz wprowadzaniem ich we własne życie zajmować ma się ten serwis. Można się w nim zarejestrować i podzielić swoimi postanowieniami, a także przeglądać postawnowienia innych internautów.

Dzisiaj wystartował kolejny serwis o zbliżonym profilu – Pomodlsie.pl. Jak czytamy na jego stronach “witryna ma propagować wiarę wśród internautów, skupiać ludzi wierzących i niewierzących w jednym miejscu.”

“Serwis ma być miejscem publikacji próśb o modlitwy online. Za pomocą wprowadzonych technologii użytkownik może nie tylko publikować prośby, ale również modlić się o innych obecnych w serwisie. W niedalekiej przyszłości szczególnego znaczenia ma nabrać ‘Prośba o modlitwę tygodnia’, która będzie traktować o globalnym wydarzeniu z zaproszeniem do wspólnej modlitwy. Pomodlsie.pl jest całkowicie anonimowy, użytkownik rejestrujący się nie musi się ujawniać. Dla wszystkich umieszczone są podstawowe informacje ‘jak się modlić’ i ‘jak powinna wyglądać nasza modlitwa do Boga’.” – czytamy na stronach portalu.

“Muszą istnieć również tacy ludzie, którzy modlą się za tych, co nie modlą się wcale” – uzasadniają sens istnienia serwisu jego wydawcy (również anonimowi).

“Idea takiego przedsięwzięcia nabiera szczególne znaczenie w obecnych czasach, kiedy kontakt z Bogiem niestety idzie na drugi plan. Zmieńmy to razem” – dodają twórcy.Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Pomysły na biznes - szukam / oferuję » Wzory gotowych biznes planów pod dotacje

» Witam, Oferujemy wzory gotowych biznes planów przygotowanych z myślą o dotacjach z Urzędu Pracy (handel, usługi, produkcja - od sklepu internetowego po pizzerie). W chwili obecnej dysponujemy ponad 40 różnymi wnioskami / biznes planami - które zostały przez Nas przygotowane i uzyskały dofinansowanie. Pełna listę wzorów, oraz możliwość zakupu, znajdą Państwo tutaj (proszę skopiować i wkleić link): http://www.biznesplany24.pl/biznesplan-pup-wzory.html...

Działalność gospodarcza » Biuro Rachunkowe KAWECCY Będzin. Sosnowiec. Dąbrowa Górnicza

» NOWA SIEDZIBA FIRMY !!! Z ogromną radością informujemy, że możemy zaprosić Państwa do naszej nowej siedziby biura rachunkowego, które mieści się przy ul. Wolności 109 w Będzinie. Serdecznie Zapraszamy. Kaweccy s.c. ul. Wolności 109 42-506 Będzin woj. śląskie tel. 509050305, 505100668. http://www.kaweccygroup.pl...

Prowadzenie firmy » Praca z systemem CRM - doświadczenia

» Chętnie wymienię się doświadczeniami w temacie pracy na systemie Berberis. Jakie są wasze doświadczenia i co ciekawego udało się wam z tego systemu wyciągnąć? Na co należy szczególnie zwracać uwagę, żeby mieć tego efekty?...

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...