| Udostępnij

Więcej kart z chipem

Polscy wydawcy kart coraz częściej wydają karty z chipem (mikroprocesorem). Są bezpieczniejsze niż te z paskiem magnetycznym i można na nich zapisać kilka tysięcy razy więcej informacji.

Według danych Narodowego Banku Polskiego (NBP), na koniec 2005 roku w Polsce było 584,4 tys. kart hybrydowych, wyposażonych w mikroprocesor i pasek magnetyczny oraz 15,8 tys. kart tylko z mikroprocesorem. Oznacza to, że udział w rynku kart hybrydowych oraz kart wyposażonych jedynie w chip wyniósł 3 procent. Na koniec 2004 roku kart hybrydowych było 54,5 tys. (0,3 proc. udziału w rynku) oraz 15,7 tys. wyposażonych tylko w chip (0,1 proc. udziału w rynku).

Po raz pierwszy w danych NBP karty hybrydowe pojawiły się w raporcie za I kwartał 1999 roku. Było ich wówczas 8,3 tysiąca.

Karty z mikroprocesorem są uważane za przyszłość usług bankowych i finansowych. Są w stanie zapewnić zarówno klientom, jak i placówkom handlowo-usługowym oraz instytucjom finansowym, większe bezpieczeństwo i wygodę – podkreślała niedawno Visa Europe w komunikacie.

W mikroprocesorze można zapisać do kilku tysięcy razy więcej informacji niż na pasku magnetycznym. Z paska dane są wyłącznie odczytywane, natomiast chip jest dynamicznym nośnikiem informacji, tj. ma zdolność samodzielnego ich przetwarzania, czyli działania jak mikrokomputer.

Może np. sam autoryzować transakcje do wysokości zadanego limitu, bez konieczności łączenia się z bankiem, co przyspiesza transakcję i zmniejsza koszty telekomunikacyjne (połączenia autoryzacyjne) placówki handlowej lub usługowej. Mikroprocesor stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed nieuprawnionym użyciem karty, nie jest też możliwe skopiowanie zapisanych na nim danych.

Proces przechodzenia na karty z chipem jest najbardziej zaawansowany w Wielkiej Brytanii, Belgii, Danii i Francji, gdzie np. ponad 80 proc. kart Visa jest już wyposażonych w mikroprocesor.

W Polsce kilka banków wydaje karty wyposażone w mikroprocesor. Są to BRE, BPH (karty systemów Visa i MasterCard), BZ WBK (który od lipca ub.r. wszystkie karty wyposaża w chip), Kredyt Bank i Lukas Bank. Karty testowały PKO BP i Pekao SA.

Coraz częściej mikroprocesory mają również karty wydawane wspólnie przez banki i inne podmioty, czyli karty co-branded. Karty takie wydaje np. Kredyt Bank wspólnie z Wartą – jako karty kredytowe dla zamożniejszych klientów ubezpieczyciela. Obecnie BZ WBK wspólnie z portalem Money.pl rozpoczął wydawanie karty kredytowej z mikroprocesorem.

Polskie banki nie spieszą się jednak z wymianą kart magnetycznych na karty z chipem, wskazując na koszty takiej operacji. Specjaliści twierdzą, że wprowadzenie kart płatniczych z mikroprocesorem jest dla polskich wydawców nieuniknione. Zwracają uwagę, że fałszerze przenoszą się z krajów, gdzie zabezpieczenia są lepsze, do krajów, gdzie karty są gorzej chronione.

Polskie karty płatnicze z mikroprocesorem są w większości również wyposażane w pasek magnetyczny; można nimi płacić niezależnie od tego, czy w np. sklepie jest terminal POS zawierający czytnik do kart mikroprocesorowych. Użycie mikroprocesora jest możliwe w terminalach POS lub w bankomatach, które zostały do tego przystosowane. Wówczas, jeśli można przeprowadzić transakcję z użyciem mikroprocesora, nie jest możliwe użycie paska magnetycznego.

PAP – Nauka w Polsce, Anna Lach, reoPodziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Pomysły na biznes - szukam / oferuję » Wzory gotowych biznes planów pod dotacje

» Witam, Oferujemy wzory gotowych biznes planów przygotowanych z myślą o dotacjach z Urzędu Pracy (handel, usługi, produkcja - od sklepu internetowego po pizzerie). W chwili obecnej dysponujemy ponad 40 różnymi wnioskami / biznes planami - które zostały przez Nas przygotowane i uzyskały dofinansowanie. Pełna listę wzorów, oraz możliwość zakupu, znajdą Państwo tutaj (proszę skopiować i wkleić link): http://www.biznesplany24.pl/biznesplan-pup-wzory.html...

Działalność gospodarcza » Biuro Rachunkowe KAWECCY Będzin. Sosnowiec. Dąbrowa Górnicza

» NOWA SIEDZIBA FIRMY !!! Z ogromną radością informujemy, że możemy zaprosić Państwa do naszej nowej siedziby biura rachunkowego, które mieści się przy ul. Wolności 109 w Będzinie. Serdecznie Zapraszamy. Kaweccy s.c. ul. Wolności 109 42-506 Będzin woj. śląskie tel. 509050305, 505100668. http://www.kaweccygroup.pl...

Prowadzenie firmy » Praca z systemem CRM - doświadczenia

» Chętnie wymienię się doświadczeniami w temacie pracy na systemie Berberis. Jakie są wasze doświadczenia i co ciekawego udało się wam z tego systemu wyciągnąć? Na co należy szczególnie zwracać uwagę, żeby mieć tego efekty?...

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...