| Udostępnij

Niewidomi pracują na komputerze

Jaws, Lunar, Zoomtext – przeciętnemu pracodawcy te nazwy (jeszcze) nic nie mówią. Niewidomym stwarzają zupełnie nową perspektywę… perspektywę pracy zawodowej. Pracodawcy zatrudniający osoby niewidome mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości 30-krotnego miesięcznego wynagrodzenia.

Partnerstwo Na Rzecz Zwiększenia Dostępności Rynku Pracy dla Osób Niewidomych postanowiło podjąć walkę ze stereotypowym traktowaniem osoby niewidomej na otwartym rynku pracy. “Postawiliśmy na wysokie technologie. Niewidomi w niczym nie ustępują intelektualnie osobom sprawnym. Sprawne posługiwanie się komputerem otwiera im drogę do wielu zawodów.” – mówi Bożena Rozmus, koordynator projektu realizowanego w ramach IW EQUAL.

Biegła obsługa Worda i Exela, swobodne poruszanie się w Internecie, umiejętność obróbki dźwięku, korzystania z bankowości elektronicznej, a nawet projektowania stron www i pisania programów – to niektóre efekty ośmiomiesięcznych szkoleń. “Już po wakacjach zaczniemy szkolić naszych uczestników pod konkretne stanowiska pracy” – zapowiada Marcin Patoczka, informatyk prowadzący szkolenia. Asystent biura, pracownik “call – center”, telemarketer, czy administrator sieci – w tych zawodach z pewnością się sprawdzą.

Jak to działa?

Niewidomi mogą niemal tak jak osoby widzące korzystać z komputera i ogromnych możliwości, jakie on oferuje. Jest dla nich oknem na świat, źródłem informacji i wiedzy, a przede wszystkim doskonałym narzędziem pracy. W związku z tym pracodawca może liczyć na wysoką motywację niewidomych pracowników.

Osoba słabowidząca może przeczytać tak przetworzony tekst na monitorze dzięki odpowiedniemu programowi powiększającemu (ang. magnifier – zazwyczaj ma on także możliwość odwracania kolorów), niewidoma – może go usłyszeć dzięki syntezatorom mowy.

Osoby niewidome mogą swobodnie pracować z komputerem głównie dzięki programom do odczytu ekranu (ang. screen reader). Jak działają? Interpretują zjawiska, które zachodzą na ekranie, informują, w którym miejscu jesteśmy, jakie aplikacje otwieramy, przekazując wskazówki do syntezatora mowy lub monitora brajlowskiego.

Do najpopularniejszych w naszym kraju programów czytających należą: Hal, JAWS oraz Window-Eyes. Każdy z nich posiada własne skróty klawiszowe (osoby niewidome nie korzystają z myszki) pozwalające na łatwiejsze uzyskanie dodatkowych informacji o wybranych fragmentach okna.

Niewidomi zyskują w ten sposób dostęp do większości programów użytkowych: edytorów tekstu, przeglądarek internetowych, programów obsługujących pocztę elektroniczną, baz danych, arkuszy kalkulacyjnych czy aplikacji edukacyjnych.

Dzięki umiejętności korzystania z komputera niewidomi podejmują studia, bez większych przeszkód korzystają z tej samej literatury i materiałów, jakie otrzymują wszyscy studenci. Mogą je przeczytać dzięki programom rozpoznającym pismo (OCR), które wraz ze skanerem robią to za nich. Co ważne, nie są to programy stworzone specjalnie dla niewidomych, ale standardowe aplikacje biurowe, służące do przetwarzania dokumentów (Np. Fine Reader).

“Główną przeszkodą w znalezieniu zatrudnienia jest brak świadomości o możliwościach osoby niewidomej, która po odpowiednim przeszkoleniu, wykona dokładnie tę samą pracę, co pracownik widzący. Mało tego, wykona ją z wykorzystaniem tych samych programów.” – podkreśla Jacek Zdrożny, koordynator ds. rynku pracy w projekcie.

“Ciągle pokutuje przekonanie, że niewidomym potrzebne są specjalne rozwiązania, wyjątkowe udogodnienia. Tymczasem wystarcza kilka podstawowych narzędzi, by przedsiębiorca mógł przekonać się, jak pracują. Zazwyczaj myśli, że korzystamy wyłącznie z alfabetu Brajla.” – dodaje.

Koszty dostosowania miejsca pracy wynoszą dziś minimum 2 tys. złotych w przypadku osoby słabowidzącej oraz przynajmniej 3,2 tys. dla niewidomej. Pracodawcy mogą liczyć jednak na ich zrefundowanie, nawet do wysokości 30-krotnego średniego miesięcznego wynagrodzenia.

Jak się okazuje w świecie technologii nie widać podziału na widzących i niewidomych, a ci ostatni mogą osiągnąć biegłość w pracy z komputerem.Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...

Najskuteczniejsze formy reklamy » Konkurs Złota Dwudziestka

» Ruszył konkurs, którego celem jest wyłonienie 20 polskich producentów dóbr konsumpcyjnych, posiadających blogi firmowe, na których prezentowane są walory produktów. Pierwsza eliminacja już za nami: https://bruxer.wordpress.com/najlepsze-blogi-producentow/ Teraz zachęcamy wszystkich do współpracy w przygotowaniu kolejnej eliminacji. Jacy producenci ze swoimi blogami powinni być jeszcze uwzględnieni? Szukamy tych z najlepszymi blogami. Zachęcamy też do dyskusji nad kryteriami oceny, które w istocie dopiero są tworzone. (Brux) brux@post.com...

Praktyka e-biznesu » Reklama w Internecie, strona www lub e-sklep za darmo!!!

» Myslę, że dodanie firmy do katalogu wystarczy...

Marketing i reklama » Obniżamy ceny na popularne domeny

» Na Świętaobniżamy ceny rejestracji najpopularniejszych adresów. Domeny .EU oraz .PL kosztują teraz tylko 6,90 zł netto. Domeny w niskiej cenie można rejestrować zarówno będąc osobą prywatną, jak i przedsiębiorcą. Nie obowiązuje limit liczby rejestracji, a każdy klient może skorzystać z bonusów: bezpłatnego konta hostingowego Free kuponu FreshMail umożliwiającego wysyłkę mailingu do 10 000 odbiorców rabatu na program antywirusowy G Data Rejestrując domenę wraz z kontem hostingowym FREE po roku zapłacisz tylko za odnowienie domeny. Za przedłużenie konta hostingowego nie zapłacisz nic. Promocja trwa aż do 6 stycznia 2016 roku. Dodatkowe informacje i regulamin są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce Promocje. http://2be.pl/miko...