| Udostępnij

iThink, ty głosujesz

iThink, serwis promujący ideę “dziennikarstwa obywatelskiego“, wprowadził nową funkcjonalność: głosowanie na opublikowane materiały. Serwis wpisuje się w nurt usług Web 2.0.

Twórcy serwisów z fali Web 2.0 poszukują miksu funkcjonalności, które okazałyby się atrakcyjne dla użytkowników. Twórcy iThink.pl adresują swoją usługę do osób o lekkim piórze, ale nie prowadzących własnego bloga, czy strony domowej. iThink.pl ma być dla nich okazją do promocji własnych tekstów, ale bez zobowiązań regularnego ich publikowania.

W odróżnieniu od serwisów takich jak Digg, czy polski Wykop.pl lub Gwar.pl, w iThink nie zamieszcza się tylko linki, ale cały tekst. Poza tą różnicą, wymienione serwisy są bardzo podobne – wszystkie należą do grupy “emergent & self-organizing systems”. Dla ich poprawnego działania niezbędna jest duża grupa aktywnych użytkowników.

Czy rzesze polskich internautów zainteresują się iThink? Czy z serwisu będą korzystali głównie autorzy publikowanych tam tekstów? Czy dziennikarstwo obywatelskie w kraju bez tego typu tradycji, jakim jest Polska, ma jakąś przyszłość?

“Udostępniając funkcję głosownia, znaną z witryn takich jak Digg, oddaliśmy w ręce użytkowników iThink pełną kontrolę nad serwisem. Oprócz systemu randomkracji, który dopuszcza materiały do publikacji, teraz poprzez głosowanie wybierany jest najlepszy materiał na publikację tygodnia” – komentuje Rafał Janik, współtwórca serwisu.

Kolejną wprowadzoną funkcjonalnością są chmury tagów, dzięki którym odwiedzający serwis w intuicyjny sposób mogą się zorientować o najważniejszych tematach poruszanych w ramach serwisu.

“Chmury Tagów, które są znane z takich serwisów jak Flickr, czy del.icio.us, to najprostsza z możliwych metod na przedstawienie tematów poruszanych przez autorów w ich publikacjach. Dlatego zdecydowaliśmy się wprowadzić taką formę krótkich podsumowań tematycznych” – tłumaczy Janik.

Jak wynika z obecnie poruszanych tematów, do najpopularniejszych należą: “badania”, “internet”, “media”. “Jesteśmy zadowoleni z rozwoju serwisu i z tego, że autorzy publikujący w iThink, potrafią wychwycić te elementy rzeczywistości, które umykają w mediach mainstreamu. Mamy także sygnały, że jeden z naszych autorów prowadzi rozmowy z wydawnictwem internetowym, które zainteresowało się jego publikacjami.” – relacjonuje pomysłodawca serwisu.

“iThink, buduje aktywną społeczność, która nie jest obojętna na rzeczywistość. Tym samym wpisujemy się w nurt Citizen Journalism. Najlepszymi przykładami tego typu serwisów na świecie są południowo-koreański OhMyNews dostrzeżony i doinwestowany przez Softbank oraz GlobalVoicesOnline wspierane przez Reuters. Samemu dziennikarstwu obywatelskiemu była poświęcona konferencja WeMedia, która odbyła się w Londynie przy wsparciu BBC i Reuters.” – czytamy w komunikacie prasowym serwisu.

Idea dziennikarstwa obywatelskiego jest ciekawa, ale czy agregator artykułów dziennikarzy-amatorów ma rację bytu? Czy okaże się atrakcyjny wśród blogów stawiających w centrum uwagi tylko jednego autora? Być może okaże się, że w jedności niezwiązanych ze sobą autorów leży siła pluralizmu i wolności słowa. Tylko czy szczytne idee agregatora artykułów zwyciężą z potrzebą promowania wyłącznie swoich poglądów?Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...

Najskuteczniejsze formy reklamy » Konkurs Złota Dwudziestka

» Ruszył konkurs, którego celem jest wyłonienie 20 polskich producentów dóbr konsumpcyjnych, posiadających blogi firmowe, na których prezentowane są walory produktów. Pierwsza eliminacja już za nami: https://bruxer.wordpress.com/najlepsze-blogi-producentow/ Teraz zachęcamy wszystkich do współpracy w przygotowaniu kolejnej eliminacji. Jacy producenci ze swoimi blogami powinni być jeszcze uwzględnieni? Szukamy tych z najlepszymi blogami. Zachęcamy też do dyskusji nad kryteriami oceny, które w istocie dopiero są tworzone. (Brux) brux@post.com...

Praktyka e-biznesu » Reklama w Internecie, strona www lub e-sklep za darmo!!!

» Myslę, że dodanie firmy do katalogu wystarczy...

Marketing i reklama » Obniżamy ceny na popularne domeny

» Na Świętaobniżamy ceny rejestracji najpopularniejszych adresów. Domeny .EU oraz .PL kosztują teraz tylko 6,90 zł netto. Domeny w niskiej cenie można rejestrować zarówno będąc osobą prywatną, jak i przedsiębiorcą. Nie obowiązuje limit liczby rejestracji, a każdy klient może skorzystać z bonusów: bezpłatnego konta hostingowego Free kuponu FreshMail umożliwiającego wysyłkę mailingu do 10 000 odbiorców rabatu na program antywirusowy G Data Rejestrując domenę wraz z kontem hostingowym FREE po roku zapłacisz tylko za odnowienie domeny. Za przedłużenie konta hostingowego nie zapłacisz nic. Promocja trwa aż do 6 stycznia 2016 roku. Dodatkowe informacje i regulamin są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce Promocje. http://2be.pl/miko...