| Udostępnij

W Polsce za mało komputerów

Programy rządowe mające na celu zachęcenie ludzi do korzystania z internetu w domach wprowadzane są w większości krajów Unii Europejskiej. W Polsce istnieją tylko rządowe programy informatyzacji szkół – stąd tylko 29% Polaków korzysta z Internetu – stwierdza opublikowany w środę raport Economist Intelligence Unit (EIU).

Jak podaje raport, w krajach Unii Europejskiej stosowane są trzy rodzaje programów promujących korzystanie z informatyki. Pierwszy to program dla pracowników, umożliwiający nieopodatkowany zakup komputerów bądź dzierżawę sprzętu komputerowego, jak w Szwecji czy Wielkiej Brytanii.

W tym ostatnim kraju program taki uruchomiono w 1999 roku, a zaczął się on rozwijać w 2004 roku jako inicjatywa na rzecz korzystania z komputera w domu (Home Computing Initiative – HCI). W ciągu ostatnich dwóch lat za pośrednictwem HCI sprzęt komputerowy zakupiło 500 tys. pracowników z 2 tys. firm, oferujących zatrudnionym pakiety komputerowe ze zniżką 60 proc. Mimo masowego korzystania przez pracowników małych i średnich przedsiębiorstw z HCI, program zakończono w 2006 roku, ze względu na sprzeciw resortu finansów.Podobnie stało się w Holandii.

Mimo zatrzymania obu programów – Holandia i Wielka Brytania mają, dzięki ich działaniu jeden z najwyższych odsetków komputerów domowych – 65 proc. w Wielkiej Brytanii i 74 proc. w Holandii. Rekordzistą jest Szwecja – 90 proc.

Najwięcej państw Europy rozwija jednak programy szkolne i uniwersyteckie jak np. Francja, Portugalia i Włochy, gdzie studenci mogą nabyć tanio notebooki na kredyt, którego rata wynosi 1 euro dziennie czy Węgry, gdzie nabywcy komputerów mogą otrzymać ulgi sięgające 290 euro.

W Europie prowadzone są też programy wyrównywania szans. Działają one w Hiszpanii i Belgii, gdzie koncentrują się na dostępie do komputerów pracowników i uczniów oraz na edukacji osób podejrzliwie podchodzących do informatyki.

“Rządy państw europejskich szukają nowych sposobów na wykorzystanie dynamiki rozwoju branży IT w celu osiągania celów politycznych, ukierunkowanych na rozwiązanie problemu nierównego dostępu do technologii cyfrowych bądź stworzenie społeczeństwa informacyjnego – powiedziała na środowej konferencji prasowej EIU główny konsultant w Economist Intelligence Unit, Delia Meth-Cohn.

Według EIU, programy te już doprowadziły do znacznych zmian w tworzeniu społeczeństwa informacyjnego w Europie. W Szwecji korzysta z Internetu średnio 82 proc osób, a komputery w domu ma 90 proc. W Holandii korzysta z Internetu 69 proc. obywateli, zaś w Wielkiej Brytanii – 63 proc., przy czym ten ostatni kraj jest jedynym w UE, gdzie niemal każdy posiadacz komputera korzysta z Internetu. Polska nie realizuje obecnie programu rządowego społeczeństwa informacyjnego, poza programem wyposażania szkolnych pracowni informatycznych. Prowadzone są działania na rzecz społeczeństw informacyjnego, ale głównie przez fundacje i stowarzyszenia non-profit.

W efekcie w Polsce w 36 proc. domów znajduje się komputer, zaś z Internetu korzysta 29 proc. obywateli. Sytuuje to nasz kraj przed Węgrami (odpowiednio 32 proc. i 28 proc.), a za Portugalią (41 proc. i 29 proc.)

Jak stwierdził na konferencji prasowej EIU doradca prezydenta RP, prof. Michał Kleiber, konieczne jest stworzenie infrastruktury instytucjonalnej dla wdrażania programów społeczeństwa informacyjnego i ogłoszenie tego programu “priorytetem ponadpartyjnym”. Wtedy wskaźniki informatyzacji Polski ulegną poprawie.

PAPPodziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...

Najskuteczniejsze formy reklamy » Konkurs Złota Dwudziestka

» Ruszył konkurs, którego celem jest wyłonienie 20 polskich producentów dóbr konsumpcyjnych, posiadających blogi firmowe, na których prezentowane są walory produktów. Pierwsza eliminacja już za nami: https://bruxer.wordpress.com/najlepsze-blogi-producentow/ Teraz zachęcamy wszystkich do współpracy w przygotowaniu kolejnej eliminacji. Jacy producenci ze swoimi blogami powinni być jeszcze uwzględnieni? Szukamy tych z najlepszymi blogami. Zachęcamy też do dyskusji nad kryteriami oceny, które w istocie dopiero są tworzone. (Brux) brux@post.com...

Praktyka e-biznesu » Reklama w Internecie, strona www lub e-sklep za darmo!!!

» Myslę, że dodanie firmy do katalogu wystarczy...

Marketing i reklama » Obniżamy ceny na popularne domeny

» Na Świętaobniżamy ceny rejestracji najpopularniejszych adresów. Domeny .EU oraz .PL kosztują teraz tylko 6,90 zł netto. Domeny w niskiej cenie można rejestrować zarówno będąc osobą prywatną, jak i przedsiębiorcą. Nie obowiązuje limit liczby rejestracji, a każdy klient może skorzystać z bonusów: bezpłatnego konta hostingowego Free kuponu FreshMail umożliwiającego wysyłkę mailingu do 10 000 odbiorców rabatu na program antywirusowy G Data Rejestrując domenę wraz z kontem hostingowym FREE po roku zapłacisz tylko za odnowienie domeny. Za przedłużenie konta hostingowego nie zapłacisz nic. Promocja trwa aż do 6 stycznia 2016 roku. Dodatkowe informacje i regulamin są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce Promocje. http://2be.pl/miko...