| Udostępnij

Leki na receptę przez internet

Apteka internetowa DomZdrowia.pl rozpoczeła sprzedaż leków dostępnych na receptę walcząc o udział w rynku wartym w sumie 15 mld zł rocznie. Leki sprzedawane są na podstawie oryginału recepty przesłanego pocztą, a ceny są niższe o 10-15% niż w tradycyjnych aptekach. Od 1 maja 2004 r., kiedy DomZdrowia.pl rozpoczął działalność, powstało już sporo witryn internetowych sprzedających leki dostępne bez recepty, kosmetyki i środki pielęgnujące. Zwykle są one prowadzone “przy okazji” zwykłej apteki i jak do tej pory żadna z nich nie sprzedaje w sieci leków na receptę.

DomZdrowia.pl do tej pory oferował leki OTC (dostępne bez recepty), a także kosmetyki, środki pielęgnujące i suplementy diety. Od 1 czerwca 2006 roku dostarcza klientom również leki dostępne na receptę, które są wydawane na podstawie oryginału recepty przesłanego zwykłym listem.

Z doświadczeń DomZdrowia.pl wynika, że zakupy przez Internet są popularne również wśród osób, które mogłyby odwiedzić tradycyjną aptekę, ale nie chcą tego robić. Apteka internetowa dobrze sprawdza się w przypadku środków, które wymagają dyskrecji w trakcie zakupów. Są to na przykład środki na potencję, czy hemoroidy. DomZdrowia.pl zapewnia klientom prywatność podczas kupowania tego typu produktów – teraz również dostępnych na receptę, jak np. Viagra.

Internetowe zakupy leków na receptę mają inna specyfikę niż leków OTC (bez recepty). Pacjent nie wybiera sam który lek może nabyć ponieważ wyboru za niego dokonał lekarz wystawiający receptę. Oczywiście jak każda apteka, tak również personel fachowy punktu aptecznego DomZdrowia.pl roztacza nad pacjentem opiekę i służy radą na temat stosowania, czy dawkowania kupowanych leków. Odbywa się to poprzez kontakt elektroniczny, telefoniczny a także poprzez dołączanie informacji na temat dawkowania zaleconego przez lekarza. Jak się jednak okazuje, w przypadku leków na receptę pacjenci najbardziej liczą na niskie ceny. DomZdrowia.pl oferuje leki nawet do 10-15% taniej, niż w tradycyjnych aptekach.

Wprowadzenie sprzedaży leków na receptę w DomuZdrowia.pl jest pierwszym krokiem w kierunku powszechnego wdrożenia elektronicznego obiegu recept, w ramach którego lekarz wypisuje receptę na komputerze, a ta trafia wprost do apteki, którą wybierze pacjent. DomZdrowia.pl współpracuje z firmą Kamsoft, producentem Systemu Kontroli Recept, do którego od grudnia 2005 r. podłączyło się już 700 aptek i 20 przychodni. W miarę popularyzacji elektronicznej recepty rola aptek internetowych będzie rosła, ze względu na konkurencyjną cenowo ofertę.

Rozszerzenie dostępnej obecnie oferty leków OTC (bez recepty), kosmetyków i suplementów diety o leki dostępne na receptę było możliwe dzięki zastrzykowi gotówki z funduszu inwestycyjnego MCI Management S.A.

Fundusz ten w ramach drugiej rundy inwestycyjnej objął 28 marca br. udziały DomZdrowia.pl Sp. z o.o. o łącznej wartości nominalnej 450 tys. złotych. Po objęciu udziałów nowej emisji MCI Management S.A. łącznie posiada 39,65% kapitału zakładowego DomZdrowia.pl przekraczajacego obecnie 2,3 mln złotych. Celem funduszu MCI Management jest zainwestowanie w internetową aptekę w ciągu 3 lat ponad 2,5 mln zł.

Rynek leków OTC, czyli dostępnych bez recepty, wart jest obecnie w Polsce około 5 mld zł. DomZdrowia.pl, mimo iż jest na polskim rynku wiodącą apteką internetową sprzedającą leki OTC, jeszcze bardzo dużo może na tym rynku zdziałać. Rynek leków dostępnych na receptę jest około 3 razy większy od rynku leków OTC, a roczna jego wartość przekracza 15 mld zł. Udziałowcy DomuZdrowia.pl szacują, że docelowo kanał internetowy może – dzięki niższym cenom, wygodzie i dyskrecji zakupów – osiągnąć od 1% do 3% wartości tego rynku. Szacunki te opierają się na doświadczeniach internetowych aptekarzy z rynków zachodnich.

DomZdrowia.pl działa również na rynku kosmetyków, środków pielęgnacyjnych i suplementów diety. Wartość rynku kosmetycznego w Polsce w 2005 roku była szacowana na ponad 5 mld zł, przy czym kanał sprzedaży internetowej może osiągnąć od 5% do 10% udziału w tym smakowitym torcie, tak jak to ma miejsce na bardziej dojrzałych rynkach zachodnich.

Zakupy leków przez Internet – zarówno tych na receptę, jak i bez niej – mogą być atrakcyjne dla wielu grup społecznych. Warto pamiętać, że klientami regularnie kupującymi leki na receptę są często osoby cierpiące na choroby przewlekłe, wymagające długotrwałego leczenia, czy choćby panie stosujące środki antykoncepcyjne.

Osoby te raczej nie robią zakupów w aptece w ostatniej chwili, ale z wyprzedzeniem i w sposób zaplanowany. Możliwość zrobienia zakupów przez Internet może być również wygodna dla osób mających trudności z wychodzeniem z domu, czy z poruszaniem się – np. dla osób niepełnosprawnych.Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Pomysły na biznes - szukam / oferuję » Wzory gotowych biznes planów pod dotacje

» Witam, Oferujemy wzory gotowych biznes planów przygotowanych z myślą o dotacjach z Urzędu Pracy (handel, usługi, produkcja - od sklepu internetowego po pizzerie). W chwili obecnej dysponujemy ponad 40 różnymi wnioskami / biznes planami - które zostały przez Nas przygotowane i uzyskały dofinansowanie. Pełna listę wzorów, oraz możliwość zakupu, znajdą Państwo tutaj (proszę skopiować i wkleić link): http://www.biznesplany24.pl/biznesplan-pup-wzory.html...

Działalność gospodarcza » Biuro Rachunkowe KAWECCY Będzin. Sosnowiec. Dąbrowa Górnicza

» NOWA SIEDZIBA FIRMY !!! Z ogromną radością informujemy, że możemy zaprosić Państwa do naszej nowej siedziby biura rachunkowego, które mieści się przy ul. Wolności 109 w Będzinie. Serdecznie Zapraszamy. Kaweccy s.c. ul. Wolności 109 42-506 Będzin woj. śląskie tel. 509050305, 505100668. http://www.kaweccygroup.pl...

Prowadzenie firmy » Praca z systemem CRM - doświadczenia

» Chętnie wymienię się doświadczeniami w temacie pracy na systemie Berberis. Jakie są wasze doświadczenia i co ciekawego udało się wam z tego systemu wyciągnąć? Na co należy szczególnie zwracać uwagę, żeby mieć tego efekty?...

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...