| Udostępnij

Zbieranie podpisów w Sieci

W internecie rodzą się potężne ruchy społeczne “niezadowolonych”. Prawie 140 tys. podpisów zebranych w internecie przekazali niedawno do Kacelarii Prezesa Rady Ministrów organizatorzy akcji “Bez Giertycha”. Z kolei ponad 500 tys. osób poparło apel o jedną siedzibę Parlamentu Europejskiego – w Brukseli.

W polskim internecie odbyło się już co najmniej kilka wartych odnotowania akcji zbierania podpisów.

Leszek Balcerowicz, prezes NBP, odebrał 7 kwietnia br., list z wyrazami poparcia, który w wyniku społecznej akcji podpisało ponad 80 tys. osób. Podpisy były zbierane przez trzy tygodnie za pośrednictwem portalu internetowego Gazeta.pl oraz metodą tradycyjną. W ramach tego ruchu społecznego powstała nawet specjalna strona pod adresem Balcerowiczmusizostac.pl, czy blogi pod tym samym hasłem np. balcerowiczmusizostac.blox.pl.

W 2003 roku 100 tys. podpisów przeciw podniesieniu podatku VAT na dostęp do internetu zebrał portal Money.pl wraz ze 150 partnerami – portalami, serwisami, witrynami, firmami oraz instytucjami działającymi w polskiej sieci. Akcja trwała prawie pół roku i spowodowała m.in., że polscy politycy poważniej zaczęli podchodzić do internetu, jako medium służącego do wpływania na wyborców.

www.edukacja.rp4.pl – 140 tys. podpisów

Prawie 140 tysięcy podpisów przekazali niedawno do Kacelarii Prezesa Rady Ministrów organizatorzy akcji “Bez Giertycha”.

Apel o odwołanie Romana Giertycha ze stanowiska ministra edukacji jest największym listem otwartym w historii Polski. Po wydrukowaniu podpisy zajęły ponad 3600 stron ważących w sumie około 18 kilogramów. Gdyby ułożyć te strony jedną za drugą, miałyby długość 12 szkolnych boisk piłkarskich. Na liście po 40 godzinach od jej udostępnienia w Internecie pojawiło się prawie 60 tys. podpisów.

Lista sygnatariuszy jest bardzo zróżnicowana. Obok osób publicznych – profesorów, ludzi kultury, działaczy społecznych i dziennikarzy – podpisali się przedstawiciele niemal wszystkich zawodów, robotnicy, nauczyciele, rolnicy, studenci, uczniowie, a także bezrobotni; mieszkańcy wielkich miast, miasteczek i wsi.

Do przekazanych podpisów organizatorzy dołączyli list przewodni. W czasie przekazywania dokumentów, towarzyszyła im grupa dziennikarzy z redakcji stacji radiowych i telewizyjnych. “W TVP usłyszeliśmy, że nie mają na to czasu” – relacjonują organizatorzy akcji.

Po złożeniu podpisów w Kancelarii organizatorzy opowiadali o przebiegu zbierania podpisów, w tym o atakach na ich serwery, ogromnym odzewie na akcję – tysiącach listów, które doprowadziły do przekształcenia jej w ruch społeczny i powstania nowej inicjatywy o nazwie “Monitor Edukacji” (www.edukacja.rp4.pl).

Organizatorzy zaprezentowali też egzemplarz podręcznika “Kompas. Edukacja o prawach człowieka w pracy z młodzieżą”, który stał się powodem odwołania szefa Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.

www.oneseat.eu – 500 tys. podpisów

Według wyliczeń twórców strony www.oneseat.eu, przenoszenie Parlamentu Europejskiego z Brukseli (Belgia) do Strasburga (Francja) każdego roku kosztuje europejskich podatników 200 mln euro. Jak można przeczytać na stronie, szwedzka deputowana chce skończyć z takim przenoszenia “tego cyrku na kółkach”.

Obecnie Parlament Europejski pracuje w trzech miejscach: w Brukseli, Strasburgu i Luksemburgu. Sesje plenarne PE odbywają się w Strasburgu, komisje parlamentarne pracują głównie w Brukseli, natomiast Sekretariat Generalny Parlamentu znajduje się w Luksemburgu.

Ten stan rzeczy unijni przywódcy usankcjonowali na szczycie w Edynburgu w 1992 r. i w Traktacie Amsterdamskim z 1999 r., a podział geograficzny wynika z przyczyn historycznych.

Pierwowzorem Parlamentu Europejskiego było Zgromadzenie Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (EWWiS), które następnie połączono ze Zgromadzeniami Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EWG) i EURATOMu podczas fuzji instytucjonalnej trzech Wspólnot. 20 marca 1958 roku, w trakcie pierwszej sesji tego połączonego gremium przyjęto nazwę Europejskiego Zgromadzenia Parlamentarnego. Obecną nazwę – Parlament Europejski – ustalono w 1962 roku.

Gdy w 1951 roku powstawała EWWiS, szóstka założycieli ustaliła, że siedzibą wszystkich instytucji (Wysoka Władza, Rada i Zgromadzenie) powinna być Bruksela. Jednak premier Belgii, jako jedyny, wolał Liege. Ponieważ ani wśród partnerów Belgii ani w samym belgijskim rządzie nie dało się dojść do porozumienia, wybrano inna lokalizację: Luksemburg – miasto nie budzące sporów i do przyjęcia dla wszystkich.

W Luksemburgu brakowało jednak wystarczająco dużej sali obrad plenarnych (podobnie jak w Brukseli, o Liege nie wspominając), niezbędnej do funkcjonowania Zgromadzenia Parlamentarnego. Postanowiono więc poszukać odpowiedniego lokalu w odległości nie większej niż 250 kilometrów.

Odpowiednią do potrzeb EWWiS salą dysponowała działająca wtedy od niedawna Rada Europy z siedzibą w Strasburgu. Wynajmowano ją więc na posiedzenia plenarne; z pożytkiem dla samej sali zresztą, bo choć całkiem nowa, nie była zbyt często używana.

Jednak zanim załatwiono wszystkie formalności, deputowani obradowali w audytorium Wydziału Literatury strasburskiego uniwersytetu. Urzędnicy bardzo długo nie mieli w stolicy Alzacji biur.

Rada Europy wybrała na swoją siedzibę Strasburg jako symbol francusko-niemieckiego pojednania. EWWiS natomiast wybrała to miasto, bo było najbliżej. Dopiero później, by uzasadnić wybór Strasburga jako siedziby Parlamentu Europejskiego, zapożyczyli tę argumentację.

Luksemburczycy na początku byli zadowoleni z tego, że ich miasto stało się de facto siedzibą instytucji EWWiS. Ale z czasem aktywność organizacji wzrastała i Wielkie Księstwo zaczęło się obawiać, że jego niewielka stolica nie pomieści wszystkich obcokrajowców.

Belgia z czasem przestała obstawać przy Liege i ponownie zaproponowała Brukselę jako siedzibę wspólnych instytucji. Tymczasem powstała EWG (1957 r.) i jej główne organy: Rada i Komisja, ale też część Zgromadzenia, ulokowały się w Brukseli.

W Luksemburgu zostały organy finansowe (Europejski Bank Inwestycyjny), prawne (Europejski Trybunał Sprawiedliwości) oraz kontrolne (Europejski Trybunał Obrachunkowy). Tam też pozostała część służb Parlamentu (w tym Sekretariat Generalny).

Natomiast Parlament nadal organizował posiedzenia plenarne w Strasburgu. Miał więc już wtedy trzy miejsca pracy i tak zostało do dziś.

Coraz wyraźniejszy stawał się jednak spór między Francją i Belgią w sprawie głównej siedziby Parlamentu. Bruksela wciąż nie dysponowała odpowiednim lokalem, by przyjąć deputowanych i urzędników Parlamentu. Powstały pierwsze budynki, ale brakowało sali plenarnej. Siedziby wszystkich instytucji były tymczasowe, a ostateczna decyzja nie zapadała i nie było o nią łatwo, bo wymagała jednomyślności.

By zwiększyć swoje szanse, Bruksela wybudowała nowy budynek, w którym mogą pomieścić się wszyscy eurodeputowani.

Obecne siedziby unijnych instytucji jasno określono dopiero w traktacie z Amsterdamu z 1999 roku.

Dokument ten usankcjonował wcześniejsze porozumienie francusko-beligijskie z 1992 roku. Premier Belgii Wilfried Martens walczył o to, by siedzibą Parlamentu była Bruksela. Ale jego następca, Jean-Luc Deheane nie uważał tego za priorytet i tuż przed szczytem w Edynburgu doszedł do porozumienia z ówczesnym prezydentem Francji, Francois Mitterrandem.

Wniosek jest prosty. Internet jest obecnie najlepszym medium do uzewnętrzniania frustracji i niepokojów. Oby okazał się również medium wpływowym, a internetowe podpisy miały w oczach polityków i decydentów równie wielką wagę, jak te składane na papierze.Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Pomysły na biznes - szukam / oferuję » Wzory gotowych biznes planów pod dotacje

» Witam, Oferujemy wzory gotowych biznes planów przygotowanych z myślą o dotacjach z Urzędu Pracy (handel, usługi, produkcja - od sklepu internetowego po pizzerie). W chwili obecnej dysponujemy ponad 40 różnymi wnioskami / biznes planami - które zostały przez Nas przygotowane i uzyskały dofinansowanie. Pełna listę wzorów, oraz możliwość zakupu, znajdą Państwo tutaj (proszę skopiować i wkleić link): http://www.biznesplany24.pl/biznesplan-pup-wzory.html...

Działalność gospodarcza » Biuro Rachunkowe KAWECCY Będzin. Sosnowiec. Dąbrowa Górnicza

» NOWA SIEDZIBA FIRMY !!! Z ogromną radością informujemy, że możemy zaprosić Państwa do naszej nowej siedziby biura rachunkowego, które mieści się przy ul. Wolności 109 w Będzinie. Serdecznie Zapraszamy. Kaweccy s.c. ul. Wolności 109 42-506 Będzin woj. śląskie tel. 509050305, 505100668. http://www.kaweccygroup.pl...

Prowadzenie firmy » Praca z systemem CRM - doświadczenia

» Chętnie wymienię się doświadczeniami w temacie pracy na systemie Berberis. Jakie są wasze doświadczenia i co ciekawego udało się wam z tego systemu wyciągnąć? Na co należy szczególnie zwracać uwagę, żeby mieć tego efekty?...

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...