| Udostępnij

Platforma cyfrowa ITI

27 czerwca odbyła się konferencja Grupy ITI, na której z wielką pompą zaprezentowano plan wprowadzenia do oferty na jesieni br. platformy cyfrowej opartej na satelitarnych set-top-boxach polskiej firmy ADB. ITI zaproponuje widzom, którzy kupią “przystawkę do telewizora”, telewizję o lepszej jakości (HDTV, Dolby Digital), usługi magnetowidu cyfrowego (PVR), programów na żądanie (VoD), a w przyszłości możliwości łączenia się z internetem, czy integracji z urządzeniami cyfrowymi (aparat, kamera, odtwarzacz muzyki).

Konferencja zorganizowana została z pompą, w stylu prezentacji Billa Gatesa, czy innych korporacyjnych wizjonerów-ewangelistów. Wszystko aby podkreślić wizję stojącą za nową ofertą Grupy ITI. Mimo, że nie zostały wspomniane rozmaite bariery popularyzacji set-top-boxów, to przemawiający zdołali przekonującym tonem głosu i pokazami obrazu jakości HDTV stworzyć atmosferę premiery rewolucyjnych zmian na rynku telewizyjnym. Relację z konferencji można było zobaczyć na żywo w Internecie.

“Na rynku telewizji od wielu lat nie było zasadniczych zmian technologicznych. Od wprowadzenia telewizji satelitarnej i platform cyfrowych minęło ponad 15 lat. Można powiedzieć, że telefonia komórkowa i Internet zdystansowały w rozwoju telewizję. Na konferencji chcemy właśnie pokazać, że telewizja już na jesieni zmieni się w Polsce w sposób rewolucyjny” – mówił Maciej Sojka, prezes ITI Neovision.

Nieco mniej entuzjastyczni byli po konferencji specjaliści z branży telewizji interaktywnej. “Rewolucja to trochę przesada – taką rewolucję mógł sobie zafundować każdy widz za kilkaset złotych. PVR-y są już dostępne od jakiegoś czasu na polskim rynku, ograniczeniem jest tylko cena. W przypadku HDTV jak wiemy wszystko zależy od oferty programowej, której w Polsce praktycznie nie ma. Kolejna technologiczna rewolucja USB 2.0 to standard w dzisiejszych komputerach PC.” – napisał w swoim blogu Piotr Szostak, wice-prezes firmy Comtica.

Technologia nie jest więc rewolucyjna – ITI czerpie garściami z doświadczeń zgromadzonych przez firmę ADB, która ma swoje korzenie w Polsce, ale całą produkcję satelitarnych tunerów-przystawek kierowała do tej pory na rynki światowe. Rewolucją może być rozwój oferty programowej dla HDTV, a w przyszłości usług zintegrowanych z internetem, o ile ITI zdoła wykorzystać swój potencjał i kontakty w branży medialnej oraz internetowej, aby stworzyć atrakcyjną ofertę programową.

W ofercie platformy ITI ma się znaleźć m.in. szeroki wybór polskich i zagranicznych stacji telewizyjnych. Grupa ITI zapowiada także, że platforma zaoferuje użytkownikom premierowe kanały telewizyjne dotychczas niedostępne w Polsce. Wiadomo już, że na platformie pojawi się nowy kanał TVN Lingua, oraz kanał sportowy przygotowywany przez Grupę ITI, w którym będzie można obejrzeć m.in. wszystkie mecze piłkarskiej Ligi Mistrzów.

Na platformie mają pojawić się także nowe kanały telewizyjne przygotowane przez największych światowych partnerów Grupy ITI.

W przyszłości interfejs USB 2.0 oraz port ethernet (kabla sieciowego) mają pozwolić na podłączanie do przystawki wyprodukowanej przez ADB takich urządzeń jak aparat cyfrowy, czy telefon komórkowy, co ma pozwolić na przeglądanie zdjęć na ekranie telewizora, albo dzielenie się nimi ze znajomymi przez internet. Inną możliwością ma być podłączenie słuchawki “telefonicznej” i korzystanie z programu Skype (telefonia VoIP, wideokonferencje) za pomocą telewizora.

Pojawia się pytanie, czy osoba korzystająca dotąd ze Skype’a i aparatu cyfrowego przy pomocy komputera zechce się “przesiąść” na telewizor z przystawką, szczególnie jeśli będzie on starego typu, a nie HDTV. Piotr Szostak dodatkowo przypomina batalię jaką prowadzą Microsoft oraz Intel z przyzwyczajeniami widzów, którzy rozdzielają zwykle centrum rozrywki i relaksu (rozrywka grupowa, której miejsce jest w salonie), od korzystania z komputera (czynność wymagająca aktywności, wykonywana raczej indywidualnie w innym pokoju).

Na konferencji mowa była także o odbieraniu e-maili i przeglądaniu stron WWW za pomocą telewizora, przy czym padło zastrzeżenie, że funkcjonalności te będą przydatne dla widzów posiadających telewizory plazmowe. Dla posiadaczy zwykłych telewizorów mają być tworzone specjalne, uproszczone graficznie serwisy. Również w tym przypadku pojawiają się dylematy znane od lat – czy stosować klawiaturę, czy jej funkcjonalny odpowiednik, a jeśli tak to jaki. No i czy ktokolwiek będzie chciał odpowiadać na e-maile przez telewizor, skoro można to szybciej i prościej robić na komputerze.

Alternatywną platformą dystrybucji programów telewizji interaktywnej jest oczywiście telewizja kablowa (np. Neostrada) oraz cyfrowa telewizja naziemna (DVB-T) promowana przez TVP w ramach pilotażowego projektu iTVP.pl.

Platforma Grupy ITI ma być “łatwa w obsłudze” i oferowana w “korzystnej cenie”. Uruchomienie platformy planowane jest na jesieni 2006. Konferencja zakończyła się dobitnym stwierdzeniem “my dotrzymujemy obietnic.”Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...

Najskuteczniejsze formy reklamy » Konkurs Złota Dwudziestka

» Ruszył konkurs, którego celem jest wyłonienie 20 polskich producentów dóbr konsumpcyjnych, posiadających blogi firmowe, na których prezentowane są walory produktów. Pierwsza eliminacja już za nami: https://bruxer.wordpress.com/najlepsze-blogi-producentow/ Teraz zachęcamy wszystkich do współpracy w przygotowaniu kolejnej eliminacji. Jacy producenci ze swoimi blogami powinni być jeszcze uwzględnieni? Szukamy tych z najlepszymi blogami. Zachęcamy też do dyskusji nad kryteriami oceny, które w istocie dopiero są tworzone. (Brux) brux@post.com...

Praktyka e-biznesu » Reklama w Internecie, strona www lub e-sklep za darmo!!!

» Myslę, że dodanie firmy do katalogu wystarczy...

Marketing i reklama » Obniżamy ceny na popularne domeny

» Na Świętaobniżamy ceny rejestracji najpopularniejszych adresów. Domeny .EU oraz .PL kosztują teraz tylko 6,90 zł netto. Domeny w niskiej cenie można rejestrować zarówno będąc osobą prywatną, jak i przedsiębiorcą. Nie obowiązuje limit liczby rejestracji, a każdy klient może skorzystać z bonusów: bezpłatnego konta hostingowego Free kuponu FreshMail umożliwiającego wysyłkę mailingu do 10 000 odbiorców rabatu na program antywirusowy G Data Rejestrując domenę wraz z kontem hostingowym FREE po roku zapłacisz tylko za odnowienie domeny. Za przedłużenie konta hostingowego nie zapłacisz nic. Promocja trwa aż do 6 stycznia 2016 roku. Dodatkowe informacje i regulamin są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce Promocje. http://2be.pl/miko...