| Udostępnij

Gadu-Gadu chce 100 mln zł

Gadu-Gadu zdecydowało się na wprowadzenie firmy na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie na początku 2007 r. Oznacza to, że prowadzone od 2000 r. rozmowy z inwestorami strategicznymi i finansowymi nie dały rezultatów. Akcje firmy na rynku publicznym zaoferuje Dom Maklerski IDM SA, który specjalizuje się m.in. w IPO firm technologicznych. Planowana wartość pierwszej emisji jest rekordowa jak na firmę internetową – 50-100 mln zł.

Historia Gadu-Gadu jest przykładem udanego skopiowania pomysłu, który przyjął się na świecie. Mowa oczywiście o komunikatorze ICQ, który we właściwym momencie, bo na początku rozwoju polskiego internetu, zainspirował informatyka Łukasza Foltyna do napisania lokalnego odpowiednika. Co ciekawe, w erze pre-internetowej Foltyn napisał program o nazwie Foltyn Commander, będący odpowienikiem popularnego wówczas Norton Commandera.

Słuszność taktyki Foltyna “me too”, czyli “ja też potrafię napisać taki fajny program”, a także rosnącą popularność Gadu-Gadu zauważył w 2000 r. fundusz inwestycyjny Warsaw Equity Holding. Obecnie WEH ma 80 proc. akcji firmy będącej właścicielem Gadu-Gadu i kontroluje zarządzanie firmą. Od kilku lat prowadzi też rozmowy z potencjalnymi inwestorami.

Pierwszym poważnym kandydatem na właściciela komunikatora – o ile nam wiadomo – była Arena.pl SA, która w 2001 r. za ponad 8 mln zł zamierzała odkupić udziały spółki SMS-Express.com Sp. z o.o. Potem deklarowana przez właścicieli wartość firmy już tylko rosła, nic więc dziwnego, że czołowe portale oraz inwestorzy finansowi kręcili nosami. Rozmowy o przejęciu komunikatora toczyły się jeszcze przed wakacjami br., ale jak widać nie przyniosły rezultatów. Z drugiej strony na GPW weszło ostatnio z powodzeniem kilka porównywalnej wielkości firm internetowych.

“Spółka planuje emisję wartości 50-100 mln zł. To firma o olbrzymim potencjale, znająca doskonale branżę. Myślę, że będzie to prawdziwy hit sezonu” – powiedział Grzegorz Leszczyński, prezes zarządu Domu Maklerskiego IDM SA., pełniącego rolę oferującego.

“Ogromna popularność Gadu-Gadu sprawiła, że jego nazwa stała się już synonimem komunikatora internetowego” – mówi Krzysztof Szalwa z Zarządu Gadu-Gadu. – “Chcemy nadal wzmacniać naszą pozycję i rozwijać nowe usługi, między innymi związane z komunikacją, usługami telefonii internetowej świadczonymi pod marką Gadu-Gadu NAGŁOS. Potencjał Gadu-Gadu daje wiele możliwości rozwoju. Dzięki wejściu Gadu-Gadu na giełdę będzie to możliwe.”

“Z pewnością położymy też nacisk na serwisy społecznościowe” – mówi Piotr Pokrzywa z Zarządu Gadu-Gadu. – “Wielomilionowa grupa użytkowników Gadu-Gadu to jedna z najliczniejszych społeczności w polskim internecie.”

Gadu-Gadu jest najpopularniejszym polskim komunikatorem internetowym, istniejącym od 2000 roku. Firma jest zdecydowanym liderem na rynku posiadając blisko 6 milionów użytkowników. Komunikator zapewnia internautom możliwość komunikacji tekstowej, głosowej i video. Poza wymianą wiadomości tekstowych, pozwala na wysyłanie SMS-ów, plików, usługi telekomunikacyjne VoIP (telefonia internetowa Gadu-Gadu NAGŁOS) oraz komunikację za pośrednictwem wersji Gadu-Gadu instalowanych w telefonach komórkowych.

Głównym źródłem przychodów spółki jest emisja reklam. Firma rozwija również ofertę usług telekomunikacyjnych VoIP świadczonych pod marką Gadu-Gadu NAGŁOS. Gadu-Gadu zatrudnia 40 osób.

Dom Maklerski IDM SA całkiem niedawno wprowadził na GPW takie firmy z branży nowych technologii jak Bankier.pl, One-2-one, czy Travelplanet, a już przygotowuje IPO kolejnych firm z branży e-biznesu: NTT System, Infovide i Arterii.Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...

Najskuteczniejsze formy reklamy » Konkurs Złota Dwudziestka

» Ruszył konkurs, którego celem jest wyłonienie 20 polskich producentów dóbr konsumpcyjnych, posiadających blogi firmowe, na których prezentowane są walory produktów. Pierwsza eliminacja już za nami: https://bruxer.wordpress.com/najlepsze-blogi-producentow/ Teraz zachęcamy wszystkich do współpracy w przygotowaniu kolejnej eliminacji. Jacy producenci ze swoimi blogami powinni być jeszcze uwzględnieni? Szukamy tych z najlepszymi blogami. Zachęcamy też do dyskusji nad kryteriami oceny, które w istocie dopiero są tworzone. (Brux) brux@post.com...

Praktyka e-biznesu » Reklama w Internecie, strona www lub e-sklep za darmo!!!

» Myslę, że dodanie firmy do katalogu wystarczy...

Marketing i reklama » Obniżamy ceny na popularne domeny

» Na Świętaobniżamy ceny rejestracji najpopularniejszych adresów. Domeny .EU oraz .PL kosztują teraz tylko 6,90 zł netto. Domeny w niskiej cenie można rejestrować zarówno będąc osobą prywatną, jak i przedsiębiorcą. Nie obowiązuje limit liczby rejestracji, a każdy klient może skorzystać z bonusów: bezpłatnego konta hostingowego Free kuponu FreshMail umożliwiającego wysyłkę mailingu do 10 000 odbiorców rabatu na program antywirusowy G Data Rejestrując domenę wraz z kontem hostingowym FREE po roku zapłacisz tylko za odnowienie domeny. Za przedłużenie konta hostingowego nie zapłacisz nic. Promocja trwa aż do 6 stycznia 2016 roku. Dodatkowe informacje i regulamin są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce Promocje. http://2be.pl/miko...