| Udostępnij

Skype: rozwiązanie tymczasowe, czy przyszłościowe?

“Skype jest beneficjentem luki legislacyjnej” – te groźno brzmiące słowa wypowiedziała Anna Streżyńska, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, sprawiając że słuchaczom debaty zorganizowanej przez Onet.pl i Skype zjeżył się włos na głowie. Niklas Zennström, współzałożyciel Skype, nic nie powiedział, czym umożliwił nawiązanie polemiki innym prominentnym gościom – prezydentom, prezesom i ministrowi. Dyskusja panelowa pt. “Wolność komunikacji – przywilej czy konieczność” odbyła się 14 września w Warszawie.

“Aktualnie nie są przygotowywane żadne przepisy, regulujące rynek VoIP. Wszelkie tworzone regulacje są neutralne technologicznie, tzn. nie dotyczą konkretnej technologii, ale operatorów oraz wymogów jakie muszą spełniać.” – uspokoiła słuchaczy i Zennströma Anna Streżyńska, prezes UKE.

Niklas Zennström przyjechał do Warszawy na zaproszenie Onet.pl, aby promować swój komunikator. Ma powody, aby od czasu do czasu do nas wpaść. Wysokie ceny usług telekomunikacyjnych w naszym kraju uczyniły Polskę największym europejskim rynkiem Skype’a. A rynek komunikatorów w Polsce wciąż się rozwija – w marcu 2006 roku (Megapanel PBI/Gemius) korzystało z nich 7,6 mln polskich internautów (62% zasięgu), w czerwcu 2006 roku już 8,2 mln (65% zasięgu).

od lewej: Niklas Zennström, Roman Młodkowski, Łukasz Wejchert, Lech Wałęsa, Anna Streżyńska

Zabawne jest to, że na dyskusję panelową promującą operatora bez infrastruktury teleinformatycznej, a w dodatku będącego beneficjentem luki regulacyjnej, przybyli licznie notable i szefowie polskich telekomów niejako sankcjonując jego działalność. Udział w dyskusji wzięli, m.in:

 • Niklas Zennström – założyciel Skype,
 • Łukasz Wejchert – Prezes Grupy Onet.pl,
 • Kazimierz Marcinkiewicz – p.o. Prezydenta Miasta Warszawy,
 • Lech Wałęsa – Prezydent Polski w latach 1990-1995,
 • Anna Streżyńska – Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej,
 • Julia Pitera – Poseł na Sejm RP,
 • Jarosław Bauc – Prezes Polkomtel S.A.,
 • Piotr Gawron – Dyrektor Dep. Bankowości Elektronicznej BRE Banku,
 • Andrzej Sadowski – Wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha,
 • Marek Józefiak – Prezes Zarządu Telekomunikacji Polskiej SA.

  Moderatorem dyskusji był Roman Młodkowski z TVN 24.

  Dyskusja zataczała szerokie kręgi wokół głównego tematu, a paneliści ożywiali ją co jakiś czas uszczypliwymi uwagami pod adresem wybranych przez siebie oponentów : przedstawiciele telekomów pod adresem Zennströma, Sadowski pod adresem pełnomocnika rządu ds. informatyzacji, Wałęsa pod adresem Marcinkiewicza itd. Współzałożyciel Skype’a szczególnie ciężko znosił wątki dyskusji na temat regulacji rynku VoIP oraz na temat połączeń alarmowych (policja, pogotowie, straż), których Skype nie realizuje, a zgodnie z polskim prawem powinien.

  W Polsce początki VoIP sięgają tzw. kart zdrapek do dzwonienia za granicę. Koszt połączenia można było obniżyć dzięki temu, że po wdzwonieniu się na tzw. numer dostępowy nasz głos “wędrował” po łączach internetowych. Jakiś czas potem pojawił się Skype wyznaczając nowy etap rozwoju globalnego rynku VoIP i telekomunikacji w ogólności.

  Z całą pewnością rozwiązania takie jak Skype stymulują rozwój sektora telekomunikacyjnego, żeby nie rzec – wymuszają. Zdaniem twórców Skype’a to właśnie dzięki tego rodzaju komunikatorom powinien z czasem zostać wyeliminowany dotychczas obowiązujący model opłat (za połączenie i minutę rozmowy) na rzecz wprowadzenia opłat za dostęp do sieci oraz jakość tego dostępu. W tym kierunku będzie ewoluował cały rynek, wraz ze wszystkimi działającymi na nim operatorami. Również sieci komórkowe z czasem mają dostosować się do tego modelu – technologią, która ma pozwolić na rozpoczęcie tego procesu ma być UMTS.

  “O, takie wysokie ceny mamy” zdaje się mówić Julia Pitera do Andrzeja Sadowskiego, czemu przysłuchuje się prezes UKE; od lewej: Lech Wałęsa, Anna Streżyńska, Julia Pitera, Andrzej Sadowski

  Rozważania na temat przyszłości technologii komunikacyjnych oraz obniżania cen podsumował w swoim stylu Lech Wałęsa. “Może i bedą bezpłatne usługi, ale dla mnie 5 lat to jest krótki okres. Ja patrzę dalej. Za dziesięć lat będą dwie grupy dostawców usług. Tacy którzy będą nam płacić za korzystanie oraz tacy, którzy będą nam płacić za nie korzystanie. Ta druga grupa będzie nas nakłaniała, żebyśmy mniej korzystali z komputera, a więcej się gimnastykowali, bo tak jest zdrowiej i szpitale zaoszczędzą i budżet też.”

  Skype w Polsce i na świecie

  Skype używany jest już w 227 krajach. Przez ponad dwa lata istnienia liczba użytkowników przekroczyła 113 milionów i powiększa się dziennie o 200 tysięcy użytkowników. W ciągu ostatnich 15 miesięcy zwiększyła się o 70 milionów.

  Skype oferuje darmowe rozmowy głosowe, konferencyjne i videokonferencyjne, komunikację tekstową, pozwala na szybkie przesyłanie dużych plików, jest wolny od przekazów reklamowych, spamu i tzw. spyware’u.

  Skype jest drugim co do popularności, po Gadu-Gadu, komunikatorem w Polsce (Megapanel PBI/Gemius). W ostatnim miesiącu skorzystało z niego ponad 3 mln osób. Już ponad 7 milionów razy oprogramowanie Skype zostało zainstalowane na komputerach polskich użytkowników, dzięki czemu jesteśmy numerem 1 w Europie. Polska to również nr 3 na świecie pod względem liczby “pobrań” komunikatora, wyprzedzają nas tylko Stany Zjednoczone – 20 milionów “downloadów” – i Chińska Republika Ludowa – 9 milionów.

  Nowym wskaźnikiem korzystania z komunikatorów w badaniu Megapanel PBI/Gemius jest czas, w którym aplikacja była uruchomiona. W czerwcu polscy internauci mieli uruchomiony Skype przez 184 milionów godzin, zaś Gadu-Gadu przez 384 miliony. Dla Skype rośnie czas, w którym aplikacja była uruchomiona – o 12% w stosunku do marca 2006, Gadu-Gadu zanotowało zaś spadek o 4%. Średni czas (okres), w którym aplikacja była uruchomiona na jednego użytkownika jest w obu komunikatorach bardzo zbliżony i przekracza średnio 2 godziny dziennie. Na rynku panuje opinia, że z Gadu-Gadu korzysta się raczej aby wymieniać komunikaty tekstowe, a ze Skype aby rozmawiać głosowo.

  Pod względem współkorzystania z obu komunikatorów można zaobserwować, że coraz większa część użytkowników korzystających z Gadu-Gadu zaczyna korzystać ze Skype’a: w marcu 38% – a w czerwcu 42%. Natomiast coraz mniej użytkowników Skype’a korzysta równocześnie z Gadu-Gadu – w marcu 89% użytkowników, w czerwcu 84%.

  Należy przy tym pamiętać, że Gadu-Gadu jest firmą lokalną, stosunkowo małą i mniej zasobną w kapitał (np. ludzki) od Skype. Z całą pewnością jednak dobre publicity Skype w Polsce pomoże Gadu-Gadu w realizacji giełdowych planów.

  Skype został kupiony w 2005 roku przez eBay za kwotę 4,1 miliarda dolarów amerykańskich (2,6 miliarda $ płatne w dniu podpisania umowy; 1,5 miliarda do końca 2009 roku).

  Skype był obecny na naszym rynku od początku działalności, ale nawiązana w połowie ubiegłego roku współpraca z Onet.pl pozwoliła szeroko wypromować aplikację i dostosować jej usługi do polskich realiów. W okresie od września 2005 do maja 2006 liczba użytkowników Skype zwiększyła się z 3 do 5 milionów i cały czas rośnie.

  Na całym świecie najniższa jednostka doładowania SkypeOut wynosi 10 Euro, w Polsce 5 zł. Onet.pl udostępnia jedynie użytkownikom wygodny system do dokonywania płatności na terenie naszego kraju. Wniesiona opłata jest przeliczana na EURO według aktualnego kursu NBP i przekazywana do Skype. Nie są naliczane żadne prowizje. Podobnie jak przy płatności na stronach firmy Skype wszystkie usługi wykupywane w tej firmie wymagają opłacenia 15 proc. podatku.

  Onetowa wersja komunikatora umożliwia dokonywanie płatności przy pomocy wszystkich dostępnych systemów płatności w polskim Internecie: m.in. za pomocą przelewów bankowych, przelewów on-line (mTransfer, InteligoPay), przekazów pocztowych, kart kredytowych oraz SMS-ów. Onet.pl zapewnił także polskojęzyczne Biuro Obsługi Klienta.

  W lipcu b.r. pojawiła się nowa wersja serwisu www.skype.onet.pl. z całkowicie odmienionym wyglądem graficznym. Wprowadzenie zmian funkcjonalnych pozwala łatwiej i szybciej odnaleźć ciekawe informacje, akcje promocyjne itp. Nowością jest blog, który traktując technologię VoiP z lekkim przymrużeniem oka, “uczy” jej i przekonuje do wszystkich zalet.

  Najnowsza wersja Skype 2.5, dostępna na portalu Onet.pl pozwala na przeprowadzanie połączeń konferencyjnych do 100 osób włącznie. Jednocześnie posiada nowe funkcje dla opcji SkypeOut – np. wprowadzono tam listę automatycznie wybieranych numerów kierunkowych do różnych państw. Zainteresowany rozmową np. z Tajlandią wpisuje tylko interesujący go numer, a kierunek program wybiera sam. Ponadto pojawiła się też opcja Skypecasts. Jest to funkcja, która pozwala na tworzenie różnych grup tematycznych, które skupione są wokół konkretnych tematów, np. piłka nożna, organizacje pozarządowe, biznes. W ten sposób ułatwiony jest kontakt oraz możliwość współpracy z osobami o podobnych zainteresowaniach.

  Skype znajduje istotne zastosowanie, jako technologia dla biznesu. Urządzenia do połączeń konferencyjnych, które są jednocześnie mikrofonem i głośnikiem pozwalają na swobodne prowadzenie rozmów w dużym gronie. W Europie jednym z lepszych zastosowań tego typu opcji, są Włochy. Badania marketingowe wykazują, że jest to kraj, w którym w pierwszej kolejności ze Skype korzystają biznesmeni z małych i dużych przedsiębiorstw. W Polsce i to zastosowanie Skype staje się coraz popularniejsze.

  Zdarzają się osoby, które chcąc ograniczyć swoje wydatki związane z prowadzeniem firmy, używa Skype do kontaktowania się z kontrahentami i klientami. Dodatkowo, istotny wpływ na popularność Skype ma fakt, że wielu Polaków posiada rodziny za granicą, w USA, Australii, wielu państwach Unii Europejskiej. Skype daje im możliwość darmowych rozmów między komputerami, oraz niezwykle tanich połączeń ze Skype na numery stacjonarne oraz komórkowe.

  Skype zdobywa też popularność w administracji publicznej oraz organizacjach pozarządowych. Przykłady magistratu lubelskiego, w którym specjalna linia Skype ma zostać uruchomiona od września 2006, a także Polskiej Akcji Humanitarnej i innych instytucji pokazują wielość możliwości wykorzystania tego programu.

  Niklas Zennström wręcza bezpłatne minuty SkypeOut mieszańcom Lublina

  Dostępne są już rozszerzenia nowych wersji Skype dla systemów operacyjnych Linux. Praktycznie co tydzień wprowadzane są nowe produkty, bezpośrednio lub pośrednio obsługujące Skype, takie jak coraz precyzyjniejsze kamery internetowe, telefony bezprzewodowe, Smart Drive’y z zainstalowanym Skype itd.

  Jedną z ważniejszych cech Skype jest bezpieczeństwo połączeń. Przy łączeniu z innym użytkownikiem rozmowa jest szyfrowana przy użyciu algorytmów kodujących. Szyfrowanie komunikatu chroni przed potencjalnym podsłuchiwaniem rozmów przez nieautoryzowanych użytkowników.

  + OnetSkype – czy czeka nas rewolucja?

  + Skype. Przez WiFi. Bez PC-ta. • Podziel się tym artykułem:

  Podobne artykuły:

  Skomentuj

  Wydarzenia TMT

  Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

  Pomysły na biznes - szukam / oferuję » Wzory gotowych biznes planów pod dotacje

  » Witam, Oferujemy wzory gotowych biznes planów przygotowanych z myślą o dotacjach z Urzędu Pracy (handel, usługi, produkcja - od sklepu internetowego po pizzerie). W chwili obecnej dysponujemy ponad 40 różnymi wnioskami / biznes planami - które zostały przez Nas przygotowane i uzyskały dofinansowanie. Pełna listę wzorów, oraz możliwość zakupu, znajdą Państwo tutaj (proszę skopiować i wkleić link): http://www.biznesplany24.pl/biznesplan-pup-wzory.html...

  Działalność gospodarcza » Biuro Rachunkowe KAWECCY Będzin. Sosnowiec. Dąbrowa Górnicza

  » NOWA SIEDZIBA FIRMY !!! Z ogromną radością informujemy, że możemy zaprosić Państwa do naszej nowej siedziby biura rachunkowego, które mieści się przy ul. Wolności 109 w Będzinie. Serdecznie Zapraszamy. Kaweccy s.c. ul. Wolności 109 42-506 Będzin woj. śląskie tel. 509050305, 505100668. http://www.kaweccygroup.pl...

  Prowadzenie firmy » Praca z systemem CRM - doświadczenia

  » Chętnie wymienię się doświadczeniami w temacie pracy na systemie Berberis. Jakie są wasze doświadczenia i co ciekawego udało się wam z tego systemu wyciągnąć? Na co należy szczególnie zwracać uwagę, żeby mieć tego efekty?...

  Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

  » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

  Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

  » To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

  Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

  » Nie używamy....

  Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

  » Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

  Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

  » Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...