| Udostępnij

Gemius pozwie Marka Futregę?

Gemius, firma specjalizująca się w badaniach internetu, planuje poddać analizie prawnej działania Marka Futregi, autora znanego w branży internetowej bloga. Futrega naraził się Gemiusowi krytyką działalności firmy, a ostatnio opublikowaniem na swoim blogu wyników oglądalności 4,5 tys. polskich witryn internetowych monitorowanych w ramach badania Megapanel PBI/Gemius. Wyniki Futrega pobrał z witryny Gemiusa, gdzie były ogólnie dostępne po wpisaniu odpowiedniego adresu WWW.

“Pobranie danych ze stron audyt.gemius.pl nie wymagało żadnego włamywania się na serwery ani nic z tych złych rzeczy. Statystyki witryn były tam otwarcie dostępne.” – pisze w swoim blogu Marek Futrega.

“Na przykład, dla Wikipedii statystyki można było zobaczyć pod poniższym adresem:

http://audyt.gemius.pl/popup_wykres.php?per=30&ids=65928

…a dla YouTube pod tym:

http://audyt.gemius.pl/popup_wykres.php?per=30&ids=70615

Oba powyższe adresy można było otworzyć klikając “legalnie” myszką po stronach audyt.gemius.pl. Pewnego razu, kierując się ciekawością, wpisałem do przeglądarki adres, który różnił się od adresu ze statystykami Wikipedii tylko jedną cyfrą:

http://audyt.gemius.pl/popup_wykres.php?per=30&ids=65927

Moim oczom ukazały się wtedy statystyki witryny lasik.pl. Zmieniając dalej tą jedną liczbę w adresie, mogłem oglądać statystyki innych witryn. Wykorzystując wrodzony spryt, zautomatyzowałem ten proces, pisząc prosty skrypt, który pobrał strony ze statystykami dla wszystkich witryn. ” – pisze dalej Futrega.

Pobrane z witryny Gemiusa dane Futrega opublikował na swoim blogu. Mógł zawiadomić o swoim odkryciu Gemiusa, ale tego nie zrobił. Podzielił się swoim – niezwykle interesującym – odkryciem z czytelnikami swojego bloga.

“Dyskusja w niewielkim gronie nad legalnością tego czynu pozostawia pewne wątpliwości. Kwestie włamań na serwery z wykorzystaniem luk i błędów programistów mogą stanowić ciekawy przedmiot badań dla prawników, stanowiąc przyczynek do stworzenia precedensu. Firma Gemius pragnie zadeklarować możliwość nawiązania współpracy z osobą lub grupą osób, które chciałyby podjąć się próby rozstrzygnięcia, czy pobranie danych z naszych serwerów było zachowaniem naruszającym obowiązujące w Polsce normy prawa karnego lub cywilnego, czy też było działaniem legalnym. Liczymy na to, że satysfakcja z osiągniętego wyniku w sprawie będzie dla współpracującej z nami osoby główną motywacją :) , choć nie jedyną…” – można przeczytać na blogu firmy Gemius.

Biorąc pod uwagę, że w naszym kraju orzecznictwo sądowe nie opiera się na precedensie, komunikat Gemiusa należy odczytywać raczej jako zapytanie ofertowe dla prawników specjalizujących się w zagadnieniach internetowych, a także ostrzeżenie dla autorów blogów, czy dziennikarzy. Jednocześnie wpis na blogu Gemiusa może być odczytany jako próba wywarcia presji na niewygodnego autora bloga, aby zaprzestał krytyki firmy.

Marek Futrega jest znany z krytyki nie tylko Gemiusa, ale także m.in. Onet.pl (za luki w poczcie e-mail), Interii (za uporczywą walkę w segmencie komunikatorów), eBay.pl (za reklamę kokainy w Google), SMG/KRC (za zawyżone zdaniem autora wyniki badań), czy Grupy Żywiec (za lukę umożliwiającą pobranie 50 tys. adresów e-mail uczestników konkursu).

Szczególnie ciekawy był ostatni ze wspomnianych przypadków. “Na oficjalnym serwerze kampanii piwowarskiej Żywiec istnieje możliwość przeglądania zawartości katalogów. Jednym z nich jest /games/mailing/, w którym jeden plik to mailing.log zawierający ponad 50,000 adresów osób, które wzięły udział w jakimś konkursie Żywca. Jednym słowem gratka dla spamerów.” – pisze w swoim blogu Futrega.

Bloga Futregi cytowała Gazeta.pl i wiele innych serwisów informacyjnych. O ile publicznie wiadomo, Grupa Żywiec nie wystąpiła na drogę prawną przeciwko autorowi bloga, który ujawnił tą wpadkę. Ale z drugiej strony Futrega nie opublikował wszystkich adresów e-mail na swojej witrynie.

Czy pobranie danych z witryny Gemiusa odbyło się z naruszeniem prawa? Raczej nie. Czy konieczna była ich publikacja? Raczej nie, ale przecież nie wszyscy muszą kochać Gemiusa. Czy reakcja Gemiusa jest właściwa? Raczej nie.

Firma powinna albo dochodzić swoich praw przed sądem, albo z tego zrezygnować i we własnym interesie nie nagłaśniać bardziej swojego niedopatrzenia.

Opublikowane dane były niezwykle ciekawe i wzbogaciły wiedzę branży na temat polskiego internetu, a to przecież jest misją Gemiusa. Nie jest misją Gemiusa dawanie satysfakcji prawnikom, dbającym o interesy tej firmy. Można było do sprawy podejść żartobliwie, obrócić całą sytuację na swoją korzyść, tym bardziej że pozycja Gemiusa na rynku badań jest przecież niepodważalna.

Z całą pewnością działania Gemiusa już teraz ustanowiły precedens w relacjach między autorami blogów, a światem biznesu. Blogi zawsze były ostoją nieskrępowanej krytyki, zdarzało się że trafionej, kiedy indziej niesłusznej. Wydawcy polskich serwisów informacyjnych byli już pozywani za swoje publikacje, autorzy blogów chyba jeszcze nie. Być może powinni więcej myśleć o konsekwencjach swoich publikacji.

Opisywana sytuacja pokazuje jak bardzo mogą być opiniotwórcze blogi oraz ich autorzy. Konkluzja może być tylko jedna. Nie warto walczyć z mediami, a do nowych mediów zaliczają się blogi. Z mediami trzeba współpracować.Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Pomysły na biznes - szukam / oferuję » Wzory gotowych biznes planów pod dotacje

» Witam, Oferujemy wzory gotowych biznes planów przygotowanych z myślą o dotacjach z Urzędu Pracy (handel, usługi, produkcja - od sklepu internetowego po pizzerie). W chwili obecnej dysponujemy ponad 40 różnymi wnioskami / biznes planami - które zostały przez Nas przygotowane i uzyskały dofinansowanie. Pełna listę wzorów, oraz możliwość zakupu, znajdą Państwo tutaj (proszę skopiować i wkleić link): http://www.biznesplany24.pl/biznesplan-pup-wzory.html...

Działalność gospodarcza » Biuro Rachunkowe KAWECCY Będzin. Sosnowiec. Dąbrowa Górnicza

» NOWA SIEDZIBA FIRMY !!! Z ogromną radością informujemy, że możemy zaprosić Państwa do naszej nowej siedziby biura rachunkowego, które mieści się przy ul. Wolności 109 w Będzinie. Serdecznie Zapraszamy. Kaweccy s.c. ul. Wolności 109 42-506 Będzin woj. śląskie tel. 509050305, 505100668. http://www.kaweccygroup.pl...

Prowadzenie firmy » Praca z systemem CRM - doświadczenia

» Chętnie wymienię się doświadczeniami w temacie pracy na systemie Berberis. Jakie są wasze doświadczenia i co ciekawego udało się wam z tego systemu wyciągnąć? Na co należy szczególnie zwracać uwagę, żeby mieć tego efekty?...

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...