| Udostępnij

NIK negatywnie o rządowej Strategii Informatyzacji

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła sposób opracowania i realizacji rządowej “Strategii Informatyzacji ePolska na lata 2004-2006″. a także zakres usług świadczonych drogą elektroniczną przez organy administracji rządowej i przygotowania do wdrażania wybranych usług.

“+Strategia+ została opracowana bez właściwej analizy stanu wykonania wcześniejszych planów związanych z informatyzacją, a także potrzeb społecznych i zaleceń Komisji Europejskiej” – mówi wiceprezes NIK Jacek Jezierski. Według niego, w dokumencie nie określono głównych podmiotów odpowiedzialnych za realizację działań ani oczekiwanych efektów końcowych.

W ocenie kontrolerów NIK, analiza dokumentu wskazuje na jego wewnętrzną niespójność. Jak podkreślają, w “Strategii ePolska 2004″ pominięto do wdrożenia w pierwszej kolejności m.in. usługi dostępu do świadczeń medycznych, udzielania pomocy publicznej oraz dostępu do elektronicznego dziennika urzędowego.

Jezierski zwraca uwagę, że możliwość korzystania z usług administracyjnych drogą elektroniczną nie tylko znacznie ułatwia przepływ informacji, ale także przyczynia się do wzrostu transparentności w tej sferze.

Z raportu NIK wynika, że do stycznia tego roku nie został zrealizowany projekt informatyczny “Wrota Polski”, którego celem miało być usprawnienie funkcjonowania wszystkich dziedzin administracji publicznej. Dzięki wykorzystaniu elektronicznych narzędzi, funkcjonowanie administracji miało być sprawniejsze i tańsze, a procedury i formalności dla obywatela sprowadzone do niezbędnego minimum.

Pierwotny termin realizacji “Wrót Polski” wyznaczono na pierwszą połowę 2005 roku. Według raportu, z powodu niewdrożenia tego projektu, nie są realizowane w drodze elektronicznej, w sposób zintegrowany, usługi administracyjne – m.in. kwestie zamówień publicznych. NIK przypomina także, iż możliwość wykonywania zamówień publicznych tą drogą mogłaby przynieść, według rządowych szacunków, ok. 10 mld zł oszczędności rocznie.

NIK negatywnie oceniła realizację “Strategii ePolska2004″ przez resorty nauki i informatyzacji, spraw wewnętrznych i administracji oraz gospodarki i pracy. Kontrola dotyczyła okresu od 1 stycznia 2004 roku do połowy 2005 roku. Jej ustalenia wskazują na niejasny podział kompetencji dotyczących programu – zarówno w kierownictwie MSWiA, jak i między komórkami organizacyjnymi resortu.

Z negatywną oceną NIK spotkał się też sposób realizacji przez resort gospodarki i pracy działań dotyczących wykorzystania mediów elektronicznych do ułatwienia dostępu do ofert pracy, a także zaniechanie działań legislacyjnych, zmierzających do koniecznej nowelizacji ustawy o podpisie elektronicznym.

Negatywnie, z punktu widzenia rzetelności, zostało ocenione przez Izbę wdrażanie i zarządzanie projektem Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) przez MSWiA. “Izba zwróciła uwagę na niewystarczające działania MSWiA w zakresie przeniesienia i weryfikacji danych z Wojewódzkich Ewidencji Pojazdów oraz ze starostw. Harmonogram wykonania głównych zadań przedsięwzięcia CEPiK na lata 2004-2005 nie został wykonany” – zaznacza Jezierski.

NIK analizowała również internetową stronę główną Biuletynu Informacji Publicznej. Ustalono, że wykaz zamieszczony na stronie głównej BIP, niezgodnie z wymogami prawa, nie uwzględniał wszystkich organów władzy publicznej oraz podmiotów zobowiązanych do udostępniania informacji publicznej. Spośród 93 stron podmiotowych BIP, przebadanych podczas kontroli, stwierdzono mankamenty w 97 proc. z nich.

W wyniku kontroli, NIK wnioskuje m.in. do rządu o dokonanie “głębokiej analizy stanu realizacji +Strategii ePolska 2004+ i uwzględnienie jej wyników w tworzonym na lata 2007-2010 Planie Informatyzacji Państwa.

PAP – Nauka w Polsce, ALZ, reoPodziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Pomysły na biznes - szukam / oferuję » Wzory gotowych biznes planów pod dotacje

» Witam, Oferujemy wzory gotowych biznes planów przygotowanych z myślą o dotacjach z Urzędu Pracy (handel, usługi, produkcja - od sklepu internetowego po pizzerie). W chwili obecnej dysponujemy ponad 40 różnymi wnioskami / biznes planami - które zostały przez Nas przygotowane i uzyskały dofinansowanie. Pełna listę wzorów, oraz możliwość zakupu, znajdą Państwo tutaj (proszę skopiować i wkleić link): http://www.biznesplany24.pl/biznesplan-pup-wzory.html...

Działalność gospodarcza » Biuro Rachunkowe KAWECCY Będzin. Sosnowiec. Dąbrowa Górnicza

» NOWA SIEDZIBA FIRMY !!! Z ogromną radością informujemy, że możemy zaprosić Państwa do naszej nowej siedziby biura rachunkowego, które mieści się przy ul. Wolności 109 w Będzinie. Serdecznie Zapraszamy. Kaweccy s.c. ul. Wolności 109 42-506 Będzin woj. śląskie tel. 509050305, 505100668. http://www.kaweccygroup.pl...

Prowadzenie firmy » Praca z systemem CRM - doświadczenia

» Chętnie wymienię się doświadczeniami w temacie pracy na systemie Berberis. Jakie są wasze doświadczenia i co ciekawego udało się wam z tego systemu wyciągnąć? Na co należy szczególnie zwracać uwagę, żeby mieć tego efekty?...

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...