| Udostępnij

Bezpłatny internet w Kielcach

W Kielcach rusza stacja bazowa radiowego dostępu do internetu, zainstalowana w ramach projektu “e-świętokrzyskie – budowa sieci radiowej”, realizowanego przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – informuje sekretarz Rady Naukowej NASK dr Maria Baranowska.

Uruchomienie stacji pozwoli na korzystanie z bezprzewodowego dostępu do internetu mieszkańcom Kielc i okolic w promieniu do 25 km.

Jak przypomina dr Baranowska, Kielce są siódmym miastem – po Warszawie, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Krakowie i Poznaniu – w którym NASK zastosował technologię bezprzewodową do rozwoju usług telekomunikacyjnych, wykorzystując koncesjonowane pasmo radiowe 3,6-3,8 GHz.

W ramach projektu “e-świętokrzyskie – budowa sieci radiowej” NASK instaluje stacje bazowe w sześciu miastach województwa – w Kielcach, Końskich, Jędrzejowie, Grzybowie, Ostrowcu Świętokrzyskim i Sandomierzu.

Zapewni to dostęp do “radiowego” internetu na obszarze 64 proc. powierzchni regionu. Często są to tereny słabiej zurbanizowane, gdzie nie dociera infrastruktura innych operatorów. Jak wyjaśnia Baranowska, projekt realizowany przy wykorzystaniu środków europejskich wkracza w ostatnią fazę realizacji.

“Mamy nadzieję uruchomić wszystkie stacje planowane w województwie świętokrzyskim do końca tego roku” – podkreśla.

Jak mówi, projekt który zapewnia podłączenie do internetu odpowiedniej jakości i za rozsądną cenę jest inwestycją w przyszłość, w młodzież i dzieci, dla których dostęp do internetu to przepustka do lepszego życia, do wiedzy, do lswobodnego funkcjonowania we współczesnym społeczeństwie informacyjnym.

“Dla firm dostęp do internetu jest obecnie absolutną koniecznością. Pozwala na dużo tańsze zakupy, na sprzedaż swoich produktów, na zdobywanie nowych zamówień. Pozwala działać na coraz bardziej konkurencyjnym rynku. Wreszcie, sprawnie działająca administracja lub skuteczna edukacja wymaga podłączenia do internetu” – mówi dr Baranowska.

“Prace nad projektem budowy szerokopasmowego dostępu do internetu w regionie świętokrzyskim zostały rozpoczęte w 2002 roku przez grupę, w skład której na początku weszły Politechnika Świętokrzyska, http://www.tu.kielce.pl/ Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii http://www.it.kielce.pl/ oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – NASK” – przypomina Maria Baranowska.

Do grupy dołączyli wkrótce przedstawiciele jednostek samorządowych województwa, tworząc pierwsze “konsorcjum” przygotowujące podstawy projektu. W pracach uczestniczyli m.in. przedstawiciele świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta Kielce, Starostwa Powiatowego, Świętokrzyskiego Centrum Onkologii i Policji.

Efektem wspólnych działań jest projekt “e-świętokrzyskie”, który składa się z trzech uzupełniających się części.

“Pierwsza z nich, której beneficjentem jest Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, nosi nazwę +e-świętokrzyskie – budowa infrastruktury informatycznej+. Druga to +e-świętokrzyskie – rozbudowa Miejskiej Sieci Komputerowej KIELMAN dla potrzeb integracji z miejskimi sieciami światłowodowymi+ – jej beneficjentem jest Politechnika Świętokrzyska. Beneficjentem trzeciego projektu pod nazwą +e-świętokrzyskie – budowa sieci radiowej+ jest NASK” – wyjaśnia dr Baranowska.

Projekty te zostały zakwalifikowane do realizacji w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego w grudniu 2004 roku Uchwałą Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

“Kwota dofinansowania, przeznaczona na budowę społeczeństwa informacyjnego w województwie świętokrzyskim (około 2.5 mln Euro) sprawiła, że nie było możliwe zrealizowanie programu +e-świętokrzyskie+ w pełnym zakresie, ani projektu “e-świętokrzyskie – budowa sieci radiowej” pokrywającego swoim zasięgiem całe województwo” – tłumaczy sekretarz Rady Naukowej NASK.

PAP – Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec-Presch, reoPodziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Pomysły na biznes - szukam / oferuję » Wzory gotowych biznes planów pod dotacje

» Witam, Oferujemy wzory gotowych biznes planów przygotowanych z myślą o dotacjach z Urzędu Pracy (handel, usługi, produkcja - od sklepu internetowego po pizzerie). W chwili obecnej dysponujemy ponad 40 różnymi wnioskami / biznes planami - które zostały przez Nas przygotowane i uzyskały dofinansowanie. Pełna listę wzorów, oraz możliwość zakupu, znajdą Państwo tutaj (proszę skopiować i wkleić link): http://www.biznesplany24.pl/biznesplan-pup-wzory.html...

Działalność gospodarcza » Biuro Rachunkowe KAWECCY Będzin. Sosnowiec. Dąbrowa Górnicza

» NOWA SIEDZIBA FIRMY !!! Z ogromną radością informujemy, że możemy zaprosić Państwa do naszej nowej siedziby biura rachunkowego, które mieści się przy ul. Wolności 109 w Będzinie. Serdecznie Zapraszamy. Kaweccy s.c. ul. Wolności 109 42-506 Będzin woj. śląskie tel. 509050305, 505100668. http://www.kaweccygroup.pl...

Prowadzenie firmy » Praca z systemem CRM - doświadczenia

» Chętnie wymienię się doświadczeniami w temacie pracy na systemie Berberis. Jakie są wasze doświadczenia i co ciekawego udało się wam z tego systemu wyciągnąć? Na co należy szczególnie zwracać uwagę, żeby mieć tego efekty?...

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...