| Udostępnij

Bezpłatny internet w Kielcach

W Kielcach rusza stacja bazowa radiowego dostępu do internetu, zainstalowana w ramach projektu “e-świętokrzyskie – budowa sieci radiowej”, realizowanego przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – informuje sekretarz Rady Naukowej NASK dr Maria Baranowska.

Uruchomienie stacji pozwoli na korzystanie z bezprzewodowego dostępu do internetu mieszkańcom Kielc i okolic w promieniu do 25 km.

Jak przypomina dr Baranowska, Kielce są siódmym miastem – po Warszawie, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Krakowie i Poznaniu – w którym NASK zastosował technologię bezprzewodową do rozwoju usług telekomunikacyjnych, wykorzystując koncesjonowane pasmo radiowe 3,6-3,8 GHz.

W ramach projektu “e-świętokrzyskie – budowa sieci radiowej” NASK instaluje stacje bazowe w sześciu miastach województwa – w Kielcach, Końskich, Jędrzejowie, Grzybowie, Ostrowcu Świętokrzyskim i Sandomierzu.

Zapewni to dostęp do “radiowego” internetu na obszarze 64 proc. powierzchni regionu. Często są to tereny słabiej zurbanizowane, gdzie nie dociera infrastruktura innych operatorów. Jak wyjaśnia Baranowska, projekt realizowany przy wykorzystaniu środków europejskich wkracza w ostatnią fazę realizacji.

“Mamy nadzieję uruchomić wszystkie stacje planowane w województwie świętokrzyskim do końca tego roku” – podkreśla.

Jak mówi, projekt który zapewnia podłączenie do internetu odpowiedniej jakości i za rozsądną cenę jest inwestycją w przyszłość, w młodzież i dzieci, dla których dostęp do internetu to przepustka do lepszego życia, do wiedzy, do lswobodnego funkcjonowania we współczesnym społeczeństwie informacyjnym.

“Dla firm dostęp do internetu jest obecnie absolutną koniecznością. Pozwala na dużo tańsze zakupy, na sprzedaż swoich produktów, na zdobywanie nowych zamówień. Pozwala działać na coraz bardziej konkurencyjnym rynku. Wreszcie, sprawnie działająca administracja lub skuteczna edukacja wymaga podłączenia do internetu” – mówi dr Baranowska.

“Prace nad projektem budowy szerokopasmowego dostępu do internetu w regionie świętokrzyskim zostały rozpoczęte w 2002 roku przez grupę, w skład której na początku weszły Politechnika Świętokrzyska, http://www.tu.kielce.pl/ Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii http://www.it.kielce.pl/ oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – NASK” – przypomina Maria Baranowska.

Do grupy dołączyli wkrótce przedstawiciele jednostek samorządowych województwa, tworząc pierwsze “konsorcjum” przygotowujące podstawy projektu. W pracach uczestniczyli m.in. przedstawiciele świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta Kielce, Starostwa Powiatowego, Świętokrzyskiego Centrum Onkologii i Policji.

Efektem wspólnych działań jest projekt “e-świętokrzyskie”, który składa się z trzech uzupełniających się części.

“Pierwsza z nich, której beneficjentem jest Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, nosi nazwę +e-świętokrzyskie – budowa infrastruktury informatycznej+. Druga to +e-świętokrzyskie – rozbudowa Miejskiej Sieci Komputerowej KIELMAN dla potrzeb integracji z miejskimi sieciami światłowodowymi+ – jej beneficjentem jest Politechnika Świętokrzyska. Beneficjentem trzeciego projektu pod nazwą +e-świętokrzyskie – budowa sieci radiowej+ jest NASK” – wyjaśnia dr Baranowska.

Projekty te zostały zakwalifikowane do realizacji w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego w grudniu 2004 roku Uchwałą Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

“Kwota dofinansowania, przeznaczona na budowę społeczeństwa informacyjnego w województwie świętokrzyskim (około 2.5 mln Euro) sprawiła, że nie było możliwe zrealizowanie programu +e-świętokrzyskie+ w pełnym zakresie, ani projektu “e-świętokrzyskie – budowa sieci radiowej” pokrywającego swoim zasięgiem całe województwo” – tłumaczy sekretarz Rady Naukowej NASK.

PAP – Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec-Presch, reoPodziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...

Najskuteczniejsze formy reklamy » Konkurs Złota Dwudziestka

» Ruszył konkurs, którego celem jest wyłonienie 20 polskich producentów dóbr konsumpcyjnych, posiadających blogi firmowe, na których prezentowane są walory produktów. Pierwsza eliminacja już za nami: https://bruxer.wordpress.com/najlepsze-blogi-producentow/ Teraz zachęcamy wszystkich do współpracy w przygotowaniu kolejnej eliminacji. Jacy producenci ze swoimi blogami powinni być jeszcze uwzględnieni? Szukamy tych z najlepszymi blogami. Zachęcamy też do dyskusji nad kryteriami oceny, które w istocie dopiero są tworzone. (Brux) brux@post.com...

Praktyka e-biznesu » Reklama w Internecie, strona www lub e-sklep za darmo!!!

» Myslę, że dodanie firmy do katalogu wystarczy...

Marketing i reklama » Obniżamy ceny na popularne domeny

» Na Świętaobniżamy ceny rejestracji najpopularniejszych adresów. Domeny .EU oraz .PL kosztują teraz tylko 6,90 zł netto. Domeny w niskiej cenie można rejestrować zarówno będąc osobą prywatną, jak i przedsiębiorcą. Nie obowiązuje limit liczby rejestracji, a każdy klient może skorzystać z bonusów: bezpłatnego konta hostingowego Free kuponu FreshMail umożliwiającego wysyłkę mailingu do 10 000 odbiorców rabatu na program antywirusowy G Data Rejestrując domenę wraz z kontem hostingowym FREE po roku zapłacisz tylko za odnowienie domeny. Za przedłużenie konta hostingowego nie zapłacisz nic. Promocja trwa aż do 6 stycznia 2016 roku. Dodatkowe informacje i regulamin są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce Promocje. http://2be.pl/miko...