| Udostępnij

5 mln pirackich utworów dziennie

O polskim rynku muzycznym on-line, problemie piractwa oraz konflikcie interesów twórców utworów muzycznych i ich odbiorców rozmawiali w czwartek 16 listopada uczestnicy drugiego, ostatniego dnia warszawskiej konferencji “Nowe technologie a ochrona praw własności intelektualnej”.

W panelach dyskusyjnych uczestniczyli polscy i zagraniczni przedstawiciele m.in. internetowych portali, firm wydawniczych, mediów.

Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Wojciech Dziomdziora podkreślił, że “niemal każdego miesiąca oferowane są nowe drogi dostępu i dystrybucji utworów audiowizualnych i muzycznych”.

Jak dodał, dużą korzyść z tego czerpią przede wszystkim konsumenci, którzy z coraz większą łatwością mogą “dotrzeć do tych utworów i skorzystać z nich – najczęściej nielegalnie”.

Pełnomocnik Związku Producentów Audio Video Marek Staszewski przyznał, że nielegalne, darmowe “ściąganie” utworów z internetu i kupowanie nielegalnie kopiowanych płyt CD jest ciągle wielkim problemem w Polsce.

“To problem pogodzenia interesów praw twórców i konsumentów. Dla konsumentów tworzona jest muzyka, programy komputerowe i filmy. Ale udostępnianie i rozpowszechnianie utworów w sieci – bez zgody ich twórców, artystów, producentów – jest przecież karalne” – przypomniał.

Przytaczając wyniki lipcowych badań przeprowadzonych przez ZPAV podkreślił, że w Polsce “praktycznie co tydzień pobieranych jest w internecie ok. pięciu milionów utworów muzycznych, z których większość pochodzi z nielegalnego rynku”.

“Nie muszę dodawać, że nielegalna dystrybucja dzieje się bez zgody twórców i bez ich wynagradzania” – podkreślił.

Zdaniem Staszewskiego, optymistyczne jest to, że na świecie, m.in. w USA, rośnie zainteresowanie legalnymi, odpłatnymi serwisami internetowymi, które sprzedają muzykę. “To powoduje zmniejszenie piractwa internetowego, choć póki co, nie odnosi się to jeszcze do Polski” – dodał.

Jak wyjaśnił, w Polsce również istnieją legalne serwisy internetowe oferujące nagrania muzyczne, ale ich udział w rynku jest ciągle znikomy, ze względu na m.in. “nie do końca rozstrzygnięty system płatności za utwory, tym bardziej, że ich nabywcami są zwykle bardzo młodzi ludzie”.

Organizatorem konferencji było Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

PAP – Nauka w Polsce, Agata Zbieg, bszPodziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...

Najskuteczniejsze formy reklamy » Konkurs Złota Dwudziestka

» Ruszył konkurs, którego celem jest wyłonienie 20 polskich producentów dóbr konsumpcyjnych, posiadających blogi firmowe, na których prezentowane są walory produktów. Pierwsza eliminacja już za nami: https://bruxer.wordpress.com/najlepsze-blogi-producentow/ Teraz zachęcamy wszystkich do współpracy w przygotowaniu kolejnej eliminacji. Jacy producenci ze swoimi blogami powinni być jeszcze uwzględnieni? Szukamy tych z najlepszymi blogami. Zachęcamy też do dyskusji nad kryteriami oceny, które w istocie dopiero są tworzone. (Brux) brux@post.com...

Praktyka e-biznesu » Reklama w Internecie, strona www lub e-sklep za darmo!!!

» Myslę, że dodanie firmy do katalogu wystarczy...

Marketing i reklama » Obniżamy ceny na popularne domeny

» Na Świętaobniżamy ceny rejestracji najpopularniejszych adresów. Domeny .EU oraz .PL kosztują teraz tylko 6,90 zł netto. Domeny w niskiej cenie można rejestrować zarówno będąc osobą prywatną, jak i przedsiębiorcą. Nie obowiązuje limit liczby rejestracji, a każdy klient może skorzystać z bonusów: bezpłatnego konta hostingowego Free kuponu FreshMail umożliwiającego wysyłkę mailingu do 10 000 odbiorców rabatu na program antywirusowy G Data Rejestrując domenę wraz z kontem hostingowym FREE po roku zapłacisz tylko za odnowienie domeny. Za przedłużenie konta hostingowego nie zapłacisz nic. Promocja trwa aż do 6 stycznia 2016 roku. Dodatkowe informacje i regulamin są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce Promocje. http://2be.pl/miko...