| Udostępnij

E-podpis jeszcze nie teraz

Nie jest możliwe przyspieszenie terminu wdrożenia e-podpisu w administracji. Pozostanie nim maj 2008 r.- oświadczył wiceminister MSWiA, Grzegorz Bliźniuk w środę 15 listopada na posiedzeniu sejmowej Komisji Przedsiębiorczości.

Ustawa o podpisie elektronicznym, znowelizowana przed dwoma miesiącami przewiduje, że od maja 2008 roku administracja publiczna będzie zobowiązana przyjmować dokumenty elektroniczne.

Według Bliźniuka termin wdrożenia e-podpisu w administracji publicznej został wybrany “nieprzypadkowo”.

“Właściwe wdrożenie i przyjęcie podpisu elektronicznego, zależy od innych, realizowanych w różnych resortach programów informatyzacji” – wyjaśnił.

Bliźniuk zauważył, że dopiero wdrożenie podpisu elektronicznego umożliwi “prawidłowe działanie” programu “jednego okienka” w urzędzie, w którym przedsiębiorca będzie mógł załatwić wszystkie sprawy związane z założeniem i prowadzeniem firmy. Program “jednego okienka” ma być wprowadzony od października 2008r. Jest on jednym z głównych elementów wdrożenia w Polsce rządowego programu rozwoju e-administracji.

Według – obecnego na posiedzeniu sejmowej komisji – prezesa Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, Wacława Iszkowskiego, że ze względu na zawiłość ustawy o e-podpisie i nieprzygotowanie administracji do jego używania, “biznes się boi i używać nie chce”, co jest znacznym utrudnieniem we wdrażaniu podpisu elektronicznego.

Iszkowski zwrócił także uwagę, iż “administracja sama tworzy sobie problemy we wdrażaniu programu”.

“Faktura elektroniczna zgodnie z dyrektywą unijną nie wymaga podpisu elektronicznego. W Polsce resort finansów ustalił, że podpis elektroniczny jest konieczny. To spowodowało, że e-faktury mało kto używa” – dodał.

Według informacji przekazanych sejmowej Komisji Przedsiębiorczości, za projekty związane z e-podpisem odpowiadają 4 resorty.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji realizuje program PESEL2, stanowiący zintegrowany system ewidencji ludności oraz e-PUAP czyli elektronicznej platformy usług administracji publicznej.

Ministerstwo Finansów realizuje program e-Deklaracje, umożliwiający rozliczenia podatkowe online dla podmiotów gospodarczych oraz Centralny Rejestr Podmiotów, obejmujący dane o wszystkich podmiotach gospodarczych zarejestrowanych w Polsce.

Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi program e-Portal, w którym podmioty gospodarcze miałyby dostęp do Krajowego Rejestru Sądowego.

Ministerstwo Gospodarki prowadzi projekt budowy elektronicznej platformy wspomagania handlu dla małych i średnich przedsiębiorstw e-Handel i program Centralnej Informacji o Działalności Gospodarczej, do której mają być przesyłane informacje o działalności gospodarczej i statusie firm, pozyskane od innych organów administracji państwowej.

Kluczowe, według materiałów resortu gospodarki, dla powodzenia programu w Polsce są wdrożenia: Centralnego Rejestru Podmiotów, które ma zakończyć się w II kw. 2008 roku, PESEL2 , który ma być ukończony w maju 2008 oraz e-PUAP, który także ma zakończyć się w II kw. 2008 r.

PAP – Nauka w Polsce, MES, bszPodziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Pomysły na biznes - szukam / oferuję » Wzory gotowych biznes planów pod dotacje

» Witam, Oferujemy wzory gotowych biznes planów przygotowanych z myślą o dotacjach z Urzędu Pracy (handel, usługi, produkcja - od sklepu internetowego po pizzerie). W chwili obecnej dysponujemy ponad 40 różnymi wnioskami / biznes planami - które zostały przez Nas przygotowane i uzyskały dofinansowanie. Pełna listę wzorów, oraz możliwość zakupu, znajdą Państwo tutaj (proszę skopiować i wkleić link): http://www.biznesplany24.pl/biznesplan-pup-wzory.html...

Działalność gospodarcza » Biuro Rachunkowe KAWECCY Będzin. Sosnowiec. Dąbrowa Górnicza

» NOWA SIEDZIBA FIRMY !!! Z ogromną radością informujemy, że możemy zaprosić Państwa do naszej nowej siedziby biura rachunkowego, które mieści się przy ul. Wolności 109 w Będzinie. Serdecznie Zapraszamy. Kaweccy s.c. ul. Wolności 109 42-506 Będzin woj. śląskie tel. 509050305, 505100668. http://www.kaweccygroup.pl...

Prowadzenie firmy » Praca z systemem CRM - doświadczenia

» Chętnie wymienię się doświadczeniami w temacie pracy na systemie Berberis. Jakie są wasze doświadczenia i co ciekawego udało się wam z tego systemu wyciągnąć? Na co należy szczególnie zwracać uwagę, żeby mieć tego efekty?...

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...