| Udostępnij

Załóż firmę w inkubatorze

W III edycji konkursu Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości mogą wziąć udział osoby poniżej 30 roku życia. Uproszczone biznesplany w formie trzystronicowych opisów działalności przyszłej firmy można zgłaszać do 15 grudnia. Każdy z młodych przedsiębiorców, który zakwalifikuje się do inkubatora może liczyć na pomoc w realizacji swojego pomysłu. Jak przewiduje prezes AIP, Dariusz Żuk, takich firm może być ponad 100.

“Pomoc polega przede wszystkim na tym, że przedsiębiorcy, działając w obrębie inkubatora nie muszą rejestrować własnej działalności gospodarczej, mogą korzystać z biura inkubatora oraz bezpłatnych usług księgowych i porad prawnych. Dzięki temu, że działają w obrębie inkubatora nie muszą też płacić składek ZUS” – wyjaśnia Żuk.

Inkubatory mogą też pomóc w pozyskiwaniu zleceń i w znalezieniu pomocy finansowej. Jak powiedział PAP prezes AIP, firmy działające w ramach inkubatorów uzyskały jak dotąd 70 dotacji z Urzędu Pracy, każda z nich wynosiła 12 tys. zł.

Firma może działać w ramach inkubatora maksymalnie przez dwa lata. Jeśli jej właściciel chce po upływie tego czasu kontynuować działalność musi ją zarejestrować i radzić sobie na rynku sam.

Spośród pomysłów zgłoszonych do konkursu zostanie wybrana jeden najlepszy, którego autor, oprócz pomocy w realizacji przedsięwzięcia, otrzyma nagrody. Będzie to m.in. jednorazowe stypendium na rozpoczęcie działalności wysokości dwóch tys. zł, konsultacje znanego biznesmena Zbigniewa Niemczyckiego, a także przenośne biuro składające się z laptopa, telefonu komórkowego i bezprzewodowego dostępu do sieci.

W ubiegłym roku w konkursie na najlepszy biznesplan zwyciężyła firma Wojciecha Syrockiego, zgłoszona do inkubatora przedsiębiorczości przy Uniwersytecie Gdańskim. Firma prowadzi dla dzieci kursy informatyki, w których wykorzystuje roboty budowane z klocków lego. W trakcie kursu dzieci budują roboty i uczą się je programować.

“Są to zajęcia dla dzieci nawet w wieku siedmiu, ośmiu lat. Ponieważ dzięki robotom potrafimy zainteresować je informatyką, nawet tak małe dzieci są w stanie nauczyć się podstawowych zasad programowania. Mamy dużo chętnych” – tłumaczy Syrocki.

Jak wyjaśnia, jego firma kończy swoją działalność w ramach inkubatora za dwa miesiące. Po tym czasie zostanie zarejestrowana jako samodzielne przedsiębiorstwo. Dodaje, że opracował również system franczyzowy, który pozwoli firmom w innych miastach prowadzić kursu pod tą samą marką.

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości działają w Polsce od dwóch lat. Obecnie 18 inkubatorów funkcjonuje przy uczelniach na terenie całego kraju. Do tej pory ponad 200 osób założyło w nich swoje pierwsze firmy.

PAP – Nauka w Polsce, Urszula Rybicka, bszPodziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...

Najskuteczniejsze formy reklamy » Konkurs Złota Dwudziestka

» Ruszył konkurs, którego celem jest wyłonienie 20 polskich producentów dóbr konsumpcyjnych, posiadających blogi firmowe, na których prezentowane są walory produktów. Pierwsza eliminacja już za nami: https://bruxer.wordpress.com/najlepsze-blogi-producentow/ Teraz zachęcamy wszystkich do współpracy w przygotowaniu kolejnej eliminacji. Jacy producenci ze swoimi blogami powinni być jeszcze uwzględnieni? Szukamy tych z najlepszymi blogami. Zachęcamy też do dyskusji nad kryteriami oceny, które w istocie dopiero są tworzone. (Brux) brux@post.com...

Praktyka e-biznesu » Reklama w Internecie, strona www lub e-sklep za darmo!!!

» Myslę, że dodanie firmy do katalogu wystarczy...

Marketing i reklama » Obniżamy ceny na popularne domeny

» Na Świętaobniżamy ceny rejestracji najpopularniejszych adresów. Domeny .EU oraz .PL kosztują teraz tylko 6,90 zł netto. Domeny w niskiej cenie można rejestrować zarówno będąc osobą prywatną, jak i przedsiębiorcą. Nie obowiązuje limit liczby rejestracji, a każdy klient może skorzystać z bonusów: bezpłatnego konta hostingowego Free kuponu FreshMail umożliwiającego wysyłkę mailingu do 10 000 odbiorców rabatu na program antywirusowy G Data Rejestrując domenę wraz z kontem hostingowym FREE po roku zapłacisz tylko za odnowienie domeny. Za przedłużenie konta hostingowego nie zapłacisz nic. Promocja trwa aż do 6 stycznia 2016 roku. Dodatkowe informacje i regulamin są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce Promocje. http://2be.pl/miko...