| Udostępnij

Wyniki i plany MCI (wideo)

Wczoraj odbyła się coroczna konferencja prasowa, na której zaprezentowano wyniki oraz plany na przyszłość funduszu MCI Management. Według wstępnych wyników fundusz osiągnął w 2006 roku skonsolidowany zysk netto na poziomie 29,70 mln zł, a swój niezrealizowany zysk na inwestycjach portfelowych na koniec 2006 roku fundusz szacuje na kwotę 128,5 mln zł. Kwota ta będzie konsumowana w przyszłości, a najprawdopodobniej jeszcze wzrośnie ze względu na wzrost wartości portfela. Prezentujemy videorelację z konferencji prasowej opracowaną przez biznes.net.

klip 1:

klip 2:

Podsumowanie roku 2006

Skonsolidowany zysk netto wzrósł 393% w porównaniu do roku 2005 (7.558 tys. zł), zaś jednostkowy aż 481% (w roku 2005: 5.093 tys. zł). Na tak pozytywne wyniki funduszu złożyły się udane wyjścia ze spółek portfelowych notowanych na GPW: Travelplanet.pl SA, Bankier.pl SA oraz One-2-One SA. Dwie ostatnie spółki, w połowie roku 2006, z dużym sukcesem zadebiutowały na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Poza zyskami gotówkowymi ze sprzedaży akcji, na jednostkowy wynik funduszu MCI wpłynął także wzrost wyceny notowanej na giełdzie spółki Bankier.pl, dynamicznie rozwijającej się spółki Hoopla.pl oraz rozwiązanie rezerw restrukturyzacyjnych spółek informatycznych portfela. Na wyższy poziom wyniku skonsolidowanego znaczący wpływ miało zwiększenie wartości aktywów netto One-2-One SA po jej udanym IPO oraz zmiana metody konsolidacji tej spółki (z pełnej na metodę praw własności).

W minionym 2006 roku fundusz MCI rozpoczął 6 nowych projektów inwestycyjnych : dwa w Czechach (Retail Info s.r.o. oraz Nostromo ICT s.r.o.) i cztery w Polsce – Telecom Media Sp z o.o., Naviexpert Sp. z o.o., Grupa LEW Sp. z o.o. (pierwsza transakcja Big Ticket w portfelu funduszu ) oraz Web2 Sp. z o.o.

Wycena dyrektorska aktywów netto MCI na koniec roku 2006 (wykonywana wg standardów EVCA) ostatecznie wyniosła 210,7 mln zł, co w 105,35% realizuje prognozę ogłoszoną przez fundusz (200 mln zł). Dalszy potencjał wzrostu wartości portfela MCI tkwi w planowanych nowych inwestycjach i w dynamicznym rozwoju posiadanych spółek m.in. Travelplanet.pl SA, grupa One-2-One SA, grupa Bankier.pl SA, Hoopla.pl Sp. z o.o. oraz grupa CCS SA.

MCI Management SA szacuje swój niezrealizowany zysk na inwestycjach portfelowych na koniec 2006 roku na kwotę 128,5 mln zł. Jego wyliczenie bazuje na wycenie dyrektorskiej aktywów netto MCI pomniejszonej o koszty nabycia aktywów, szacowane zmienne koszty sprzedaży tych aktywów oraz podatek dochodowy

Prognoza na rok 2007

Fundusz MCI zakłada wzrost wyniku jednostkowego netto o 65% w stosunku do roku 2006. Źródłem wzrostu będą kolejne wyjścia gotówkowe planowane na kwotę ponad 50 mln zł oraz planowany dalszy wzrost wartości aktywów .

Zarząd MCI Management SA zakłada wzrost o 42% wartości aktywów funduszu w ciągu 2007 roku, jako efekt planowanych co najmniej 10 nowych inwestycji oraz rozwoju posiadanych spółek, szczególnie z branż Internet i Mobile.

W obszarze wyjść, fundusz rozważa ok. 6 transakcji, w tym od 2 do 3 nowych ofert publicznych spółek portfelowych. Planowane jest prawie 3,5-krotne zwiększenie wartości gotówkowych wyjść z inwestycji w stosunku do roku 2006.

Na koniec roku 2006 MCI Management SA dysponowała kwotą 34,5 mln zł wolnych środków przeznaczonych na nowe inwestycje (gotówka, należności krótkoterminowe oraz płynne aktywa finansowe). Ze względu na planowaną wysoką wartość nowych inwestycji w roku 2007, fundusz MCI przewiduje także emisję nowych obligacji w 2 półroczu 2007 r.

Strategia inwestycyjna funduszu na rok 2007 zakłada przeprowadzenie 10 – 15 inwestycji o łącznej docelowej wartości zaangażowanych środków na poziomie 50 – 113,5 mln zł. Nowe inwestycje będą dokonywane na terenie Polski, Czech ,Rumunii i Bułgarii. Obecnie trwają zaawansowane prace związane z finalizacją 7 inwestycji . Planowana jest pierwsza inwestycja w sektorze Biotechnologia/LifeScience oraz pierwsza transakcja o charakterze MegaTicket (transakcje o charakterze wykupów lewarowanych dojrzałych, dochodowych spółek realizowane w górnym limicie inwestycyjnym funduszu)

Kontynuowane są prace w MCI Capital TFI SA nad uzyskaniem zgody na rozpoczęcie działalności TFI i powołanie dwóch subfunduszy: MCI.TechVentures 1.0 (gdzie MCI planuje wnieść aportem posiadane dziś spółki niepubliczne) oraz MCI.EuroVentures 1.0, który ma być nowym funduszem PE, inwestującym w Polsce w sektorach Usługi/Przemysł Spożywczy/Usługi Budowlane na etapie ekspansji /pre-IPO.

Do połowy 2007 przewidywane jest uruchomienie funduszu MCI.BioVentures, który będzie inwestował w projekty w sektorze Biotechnologia/LifeScience na wczesnych etapach rozwoju.

“Konsekwentnie chcemy rozwijać MCI jako wiodącą grupę inwestycyjną w Nowej Europie , zarządzającą zdywersyfikowanym portfelem funduszy Venture Capital / Private Equity. Wierzymy, iż realizacja tej wizji umożliwi nam dołączenie do grona największych spółek notowanych na WGPW “- powiedział Tomasz Czechowicz -Partner Zarządzający Funduszu.

MCI Management SA

MCI Management S.A. jest wiodącym funduszem technologicznym, wyspecjalizowanym w inwestycjach w Internet, Ecommerce, Mobile, Wireless, Software, IT, Biotechnology / Life Science , Media, Innovations na terenie Polski i Europy Centralnej. Od lutego 2001 fundusz jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie ( wycena rynkowa 460 mln zł ).Fundusz zrealizował łącznie 28 inwestycji w ramach funduszy TechVentures’99 i TechVentures’03 oraz dokonał 8 transakcji wyjść.

W portfelu MCI znajdują się :

 • Bankier.pl – portal finansowy
 • Clix Software – dostawca rozwiązań CRM
 • Computer Communication Systems – integrator systemów informatycznych
 • Comtica – producent formatów i rozwiązań mobilnych dla mediów i przedsiębiorstw
 • DomZdrowia.pl – apteka internetowa
 • FinSkog – producent systemów GIS dla administracji
 • Hoopla.pl – sklep internetowy AGD/RTV
 • Iplay.pl – muzyczny sklep internetowy
 • LEW – operator sieci punktów sprzedaży elektronicznej
 • Naviexpert – dostawca rozwiązań nawigacji personalnej
 • Nostromo – dostawca rozrywki kontentu mobilnego
 • One2One – integrator rozwiązań mobilnych
 • Retail Info – porównywarka cenowa i produktowa , agregacja promocji dużych sieci retailowych
 • S4E – dostawca rozwiązań pamięci masowych
 • Telecom Media – agregator kontentu mobilnego
 • Travelplanet.pl – internetowe biuro podróży
 • Web2 – operator portali Web 2.0 • Podziel się tym artykułem:

  Podobne artykuły:

  Skomentuj

  Wydarzenia TMT

  Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

  Pomysły na biznes - szukam / oferuję » Wzory gotowych biznes planów pod dotacje

  » Witam, Oferujemy wzory gotowych biznes planów przygotowanych z myślą o dotacjach z Urzędu Pracy (handel, usługi, produkcja - od sklepu internetowego po pizzerie). W chwili obecnej dysponujemy ponad 40 różnymi wnioskami / biznes planami - które zostały przez Nas przygotowane i uzyskały dofinansowanie. Pełna listę wzorów, oraz możliwość zakupu, znajdą Państwo tutaj (proszę skopiować i wkleić link): http://www.biznesplany24.pl/biznesplan-pup-wzory.html...

  Działalność gospodarcza » Biuro Rachunkowe KAWECCY Będzin. Sosnowiec. Dąbrowa Górnicza

  » NOWA SIEDZIBA FIRMY !!! Z ogromną radością informujemy, że możemy zaprosić Państwa do naszej nowej siedziby biura rachunkowego, które mieści się przy ul. Wolności 109 w Będzinie. Serdecznie Zapraszamy. Kaweccy s.c. ul. Wolności 109 42-506 Będzin woj. śląskie tel. 509050305, 505100668. http://www.kaweccygroup.pl...

  Prowadzenie firmy » Praca z systemem CRM - doświadczenia

  » Chętnie wymienię się doświadczeniami w temacie pracy na systemie Berberis. Jakie są wasze doświadczenia i co ciekawego udało się wam z tego systemu wyciągnąć? Na co należy szczególnie zwracać uwagę, żeby mieć tego efekty?...

  Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

  » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

  Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

  » To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

  Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

  » Nie używamy....

  Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

  » Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

  Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

  » Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...