| Udostępnij

Gemius: Internet 2006

Firma Gemius SA przygotowała raport “Internet 2006″ podsumowujący najważniejsze wydarzenia na polskim rynku internetowym w 2006 r. Jak wynika z badań, miniony rok upłynął pod znakiem dynamicznego rozwoju sektora e-commerce oraz reklamy internetowej. Rok 2006 to również okres konwergencji mediów tradycyjnych i internetu, a także wzrost zainteresowania użytkowników stronami stworzonymi zgodnie z ideą Web 2.0.

Raport “Internet 2006″ składa się z ośmiu działów: Internauci, Marketing, E-commerce, Reklama, Media, Web 2.0 oraz Komunikacja. Celem opracowania, przygotowanego w oparciu o wyniki badań firmy Gemius, jest pokazanie zjawisk i trendów, jakie miały miejsce na polskim rynku internetowym w minionym roku.

Jak pokazują wyniki raportu, z roku na rok wrasta zaufanie polskich internautów do handlu elektronicznego. Od 2005 r. liczba internautów, którzy dokonali kiedykolwiek zakupu w internecie, zwiększyła się o blisko jedna trzecią, z 41 proc. do 55 proc. W sierpniu 2006 serwis aukcyjny Allegro.pl odwiedził co drugi użytkownik sieci (54,53 proc.). Na zapoznanie się z ofertą poświęcił przeciętnie 2 godz. 46 min. i 11 sek. – ponad 6 proc. całkowitego czasu spędzonego w internecie w tym miesiącu!

Wśród sklepów internetowych największym zainteresowaniem cieszyły się księgarnie internetowe – w sierpniu 2006 zajrzał na ich strony co czwarty polski internauta (24,99 proc.). Na drugim miejscu znalazły się sklepy wielobranżowe (17,20 proc.), a na trzecim sklepy specjalistyczne (17,14 proc.).

Rzetelna informacja, szybkość komunikowania, różnorodność opinii i interaktywność to zalety internetu. Nie dziwi zatem fakt, że polscy internauci coraz częściej zaglądają do internetowych wydań ulubionych gazet, słuchają on-line radia, czy też za pośrednictwem sieci oglądają telewizję.

Według raportu, od października 2004 r. odsetek internautów słuchających radia on-line zwiększył się o 43 proc. Natomiast w stosunku do listopada 2005 – o 17 proc. Jednocześnie w analizowanym okresie zmniejszył się odsetek osób słuchających radia w sposób tradycyjny – z 59 proc. w październiku 2004 do 50 proc. w listopadzie 2006.

Polscy internauci to także aktywni twórcy cyberprzestrzeni. Pierwsze półrocze 2006 roku minęło pod znakiem dynamicznego rozwoju serwisów umożliwiających oglądanie oraz publikowanie materiałów audio-wideo. Jak wynika z badania Megapanel PBI/Gemius, w okresie od stycznia do sierpnia liczba użytkowników tych witryn wzrosła o ponad 150 proc., z 1,97 mln do 4,97 mln. W sierpniu 2006 r. serwisy z plikami muzycznymi i filmami odwiedziło niemal 40 proc. internautów, w tym co drugi użytkownik w wieku od 15 do 24 lat.

kliknij aby powiększyć wykres

Rok 2006 to kolejny rok rozwoju internetowego rynku reklamowego i większych niż ubiegłoroczne wydatków firm na reklamę w internecie. Jak pokazują wyniki raportu, do kreacji reklamowych lubianych przez użytkowników sieci należą: button, link sponsorowany, banner oraz billboard. Najmniejszą sympatią internautów cieszą się natomiast takie formy, jak: toplayer, pop-under, pop-up, interstitial i brandmark. Według prognoz Gemius najbliższe lata to przede wszystkim rozwój reklamy opartej na zaawansowanych technologiach multimedialnych, jak również reklamy kontekstowej i reklamy w wyszukiwarkach.

Dynamiczny wzrost wartości rynku reklamy internetowej, rosnąca liczba internautów oraz systematyczny przyrost łącz szerokopasmowych to czynniki sprzyjające wykorzystaniu w codziennej praktyce biznesowej nowoczesnych form promocji. Marketing interaktywny, rozumiany jako kontakt z klientem za pomocą interaktywnych kanałów komunikacji, głównie internetu i telefonu, wykorzystywało w 2006 r. blisko 2/3 przedsiębiorstw w Polsce.

Najbardziej powszechną formą marketingu interaktywnego była komunikacja mailingowa, stosowana w 8 na 10 firm wykorzystujących marketing interaktywny. Inne popularne działania marketingowe to reklama internetowa w formie banerów, layerów itd. (57 proc.) oraz promocje sprzedaży organizowane w internecie (41 proc.). Wyniki badania pokazują jednocześnie, że to internet, a nie telefon, był głównym sposobem docierania do odbiorców.

Czym jest Web 2.0?

Pojecie to, choć było w roku 2006 na ustach wszystkich związanych z branżą internetową, nie doczekało się jednej, uznanej za standard definicji. Uogólniając, koncepcja tworzenia stron internetowych opartych na idei Web 2.0 zrywa z tradycyjnym podziałem na twórców i odbiorców komunikatu, eksponując jednocześnie zaangażowanie użytkowników w wygląd, funkcjonalność oraz zawartość odwiedzanych serwisów.

Klasycznym przykładem witryny ilustrującej ten nowy trend na rynku internetowym jest encyklopedia Wikipedia. W ramy Web 2.0 wpisują się także doskonale blogi, serwisy społecznościowe, witryny umożliwiające oglądanie i publikowanie plików audio-wideo, a także serwisy dziennikarstwa obywatelskiego.

Polska blogosfera

Polska blogosfera powiększa sie każdego dnia. Dzienniki internetowe piszą dziś nie tylko nastolatki, ale również politycy, artyści, eksperci różnych branż oraz pasjonaci rozmaitych zagadnień. O powszechności zjawiska może świadczyć fakt, że w lipcu tego roku ponad 1/3 internautów odwiedziła przynajmniej jeden z uwzględnionych w badaniu Megapanel PBI/Gemius blogów. Przeciętny użytkownik na stronach rozmaitych blogów spędził w lipcu br. średnio 1 godz. 4 min. i 24 sek., dokonujac przy tym srednio 54,66 odsłon.

Blogi są nieznacznie częściej odwiedzane przez kobiety. One także spędzają na lekturze internetowych pamiętników średnio więcej czasu niż mężczyźni (odpowiednio 1 godz. 29 min. i 37 sek. – kobiety, 37 min. i 54 sek. – mężczyźni). Jak pokazują wyniki badania Megapanel PBI/Gemius, blogi są domeną osób młodych. Prawie 60 proc. odwiedzających je internautów nie przekroczyło jeszcze 25 roku życia.

Jak wynika z raportu „Korzystanie z narzędzi Web 2.0 oraz charakterystyka jego użytkowników”, co ósmy internauta w wieku od 15 do 25 lat przyznaje, że prowadzi swój własny blog. Czynnikiem sprzyjającym założeniu internetowego dziennika jest przede wszystkim chęc wyrażenia i przekazania myśli. W dalszej kolejności badani internauci wskazali na wpływ znajomych oraz nudę.

Aby blog był ciekawy i przyciągał jak największą liczbę internautów, jego twórca powinien zadbać o częste aktualizowanie wpisów oraz o ich atrakcyjność. Jak pokazują wyniki badania, pod tym względem polska blogosfera jest raczej mało aktywna – jedynie 8 proc. internautów w wieku od 15 do 25 lat aktualizuje treści na swoim blogu codziennie.

Materiały najczęściej zamieszczane na blogach przez młodych internautów to zdjęcia i grafiki (ich zamieszczanie zadeklarowało odpowiednio 57 proc. i 44 proc. internautów w wieku od 15 do 25 lat, którzy prowadzą własny blog), znacznie rzadziej zaś reklamy, nagrania audio i filmy (zamieszczanie ich zadeklarowało odpowiednio 8 proc., 8 proc. i 7 proc. badanych).

Jaka będzie przyszłość internetowych dzienników? Prawdopodobnie czeka je dalszy intensywny rozwój, który z jednej strony będzie odpowiedzią na zmieniające się potrzeby użytkowników, z drugiej – będzie dyktowany zmianami technologicznymi. Już dziś blogi przestały pełnić funkcje wyłącznie przekazywania swoich myśli i spostrzeżen innym. Nowo powstające blogi są coraz częściej narzędziami w rękach marketingowców i specjalistów od kształtowania wizerunku konkretnych osób lub firm.

Potencjał reklamowy blogów doceniają także sami autorzy. Chęć zamieszczenia na swoim blogu płatnych reklam deklaruje 43 proc. internautów w wieku od 15 do 25 lat, prowadzących własny dziennik internetowy.Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

1 Komentarz dla “Gemius: Internet 2006”

  1. Oleń22 pisze:

    Witam polecam doskonałą żwirownie w Koninie http://wis-kruszywa.pl/ bardzo dobre ceny

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Pomysły na biznes - szukam / oferuję » Wzory gotowych biznes planów pod dotacje

» Witam, Oferujemy wzory gotowych biznes planów przygotowanych z myślą o dotacjach z Urzędu Pracy (handel, usługi, produkcja - od sklepu internetowego po pizzerie). W chwili obecnej dysponujemy ponad 40 różnymi wnioskami / biznes planami - które zostały przez Nas przygotowane i uzyskały dofinansowanie. Pełna listę wzorów, oraz możliwość zakupu, znajdą Państwo tutaj (proszę skopiować i wkleić link): http://www.biznesplany24.pl/biznesplan-pup-wzory.html...

Działalność gospodarcza » Biuro Rachunkowe KAWECCY Będzin. Sosnowiec. Dąbrowa Górnicza

» NOWA SIEDZIBA FIRMY !!! Z ogromną radością informujemy, że możemy zaprosić Państwa do naszej nowej siedziby biura rachunkowego, które mieści się przy ul. Wolności 109 w Będzinie. Serdecznie Zapraszamy. Kaweccy s.c. ul. Wolności 109 42-506 Będzin woj. śląskie tel. 509050305, 505100668. http://www.kaweccygroup.pl...

Prowadzenie firmy » Praca z systemem CRM - doświadczenia

» Chętnie wymienię się doświadczeniami w temacie pracy na systemie Berberis. Jakie są wasze doświadczenia i co ciekawego udało się wam z tego systemu wyciągnąć? Na co należy szczególnie zwracać uwagę, żeby mieć tego efekty?...

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...