| Udostępnij

Aukcje internetowe najpopularniejsze

Internetowe serwisy aukcyjne stały się nieodłącznym elementem globalnej sieci. Wystarczy przejść nieskomplikowany proces rejestracji, aby móc uczestniczyć w licytacjach. Możliwość kupienia towarów po wyjątkowo atrakcyjnych cenach i odsprzedania przedmiotów, które przestały być potrzebne, emocje związane z licytacjami oraz ogromna liczba oferowanych towarów sprawiają, że jest to najpopularniejsza forma zakupów internetowych.

O dużej popularności serwisów aukcyjnych świadczy ich wysoki zasięg, który w ciągu całego 2006 roku wahał się między 59,73 proc. a 64,81 proc. W ostatnich miesiącach rosła także średnia liczba odsłon wykonywanych w ciągu miesiąca przez jednego użytkownika. W ubiegłym roku wskaźnik ten osiągnął najwyższy poziom (421,5) w grudniu. Najmniej odsłon (295,74) na serwisach aukcyjnych internauci dokonali w lipcu. Analiza dwóch wskaźników – zasięgu oraz średniej liczby odsłon na użytkownika – wskazuje, że w lecie internauci nieco rzadziej zaglądają na aukcje on-line.

Źródło Megapanel PBI/Gemius, styczeń – grudzień 2006 r.

Grudniowe wyniki badania Mwegapanel PBI/Gemius pokazują, że w tym miesiącu aukcje cieszyły się większą popularnością niż sklepy internetowe. Świadczy o tym zasięg, który jest większy w przypadku serwisów akcyjnych (61,44 proc.) niż w przypadku sklepów działających on-line (58,22 proc.). Potwierdzają to również wyniki badania dotyczącego zachowań i opinii polskich internautów odnośnie handlu elektronicznego. Według nich 76,7 proc. internautów dokonało zakupów on-line na aukcjach internetowych, podczas gdy w sklepach zrobiło to 57,2 proc.

Źródło Megapanel PBI/Gemius, styczeń – grudzień 2006 r.

Źródło: Gemius SA, E-commerce w Polsce 2006. Badanie zachowań i opinii polskich internautów odnośnie handlu elektronicznego”, kwiecień – maj 2006 r. N=1 370 badani, którzy robili zakupy za pośrednictwem internetu.

W grudniu na polskim rynku internetowym działało 14 serwisów aukcyjnych, wśród nich 3 prowadzone w ramach największych polskich portali. Bezspornym liderem jest działający od 1999 roku serwis Allegro.pl z 56 proc. zasięgiem w grudniu 2006 roku. Druga pozycja należy do międzynarodowego serwisu eBay (16,72 proc.), a trzecia do aukcji prowadzonych na portalu Onet.pl (10,93 proc.). Pozostałe serwisy nie przekraczają 10 proc. progu zasięgu.

kliknij aby powiększyć

Źródło Megapanel PBI/Gemius, styczeń – grudzień 2006 r.

Na aukcjach internetowych można kupić prawie wszystko. Są to nie tylko rzeczy używane, ale często i nowe produkty. Według wyników badania “E-commerce w Polsce 2006″, zrealizowanego wiosną 2006 roku internauci najchętniej licytują książki, płyty i filmy – taką odpowiedź wskazało 45,8 proc. osób zapytanych o to, jakie produkty kupili kiedykolwiek na aukcji internetowej.

kliknij aby powiększyć

Źródło: Gemius SA, E-commerce w Polsce 2006. Badanie zachowań i opinii polskich internautów odnośnie handlu elektronicznego”, kwiecień – maj 2006 r. N=1051 – badani, którzy robili zakupy na aukcjach internetowych.

Wśród aukcyjnej klienteli dużym powodzeniem cieszą się również telefony i akcesoria GSM (40,4 proc.), odzież i biżuteria (35,5 proc. kom.), a także sprzęt komputerowy (34,9 proc.). Na zakup produktów spożywczych w serwisach aukcyjnych zdecydowało się zaledwie 2,1 proc. tych, którzy uczestniczą w licytacjach on-line. O bogatym asortymencie serwisów aukcyjnych świadczyć może fakt, że aż 89,6 proc. ich klientów jest zdania, że nie brakuje na nich żadnych towarów.

Co czeka internetowe aukcje? Wszystko wskazuje na to, że w raz z rozwojem internetu oraz rynku e-commerce coraz większa liczba internautów zdecyduje się w przyszłości na dokonanie zakupów w serwisach aukcyjnych. Ci, którzy będą zadowoleni z dokonanych zakupów, prawdopodobnie nie poprzestaną na jednym razie i powtórzą licytacje w przyszłości.

W powyższej analizie wykorzystano dane pochodzące z dwóch źródeł: (1) Gemius SA, “E-commerce w Polsce 2006. Badanie zachowań i opinii polskich internautów odnośnie handlu elektronicznego”, kwiecień – maj 2006 r. (2) Megapanel PBI/Gemius, styczeń – grudzień 2006. Liczebność próby: styczeń 2006 N=17 840; luty 2006 N=18 273; marzec N= 18 852; kwiecień 2006 N= 19 166; maj 2006 N= 19 356; czerwiec 2006 N= 19 047; lipiec 2006 N= 18 804; sierpień 2006 N= 18 265; wrzesień 2006 N= 18 108; październik 2006 N= 20 143; listopad 2006 N= 19 614; grudzień 2006 N= 19 580. Grupa objętych badaniem: wszyscy 7+. Analiza została przygotowana w oparciu o wyniki oglądalności serwisów aukcyjnych na portalach oraz witryn zgromadzonych w węźle E-Commerce-Aukcje. Wykorzystano również wyniki oglądalności witryn zgromadzonych w węźle E-Commerce-Sklepy oraz witryny sklepów należących do portali. Do badania wykorzystano dane o strukturze demograficznej pochodzące z badania NetTrack Millward Brown SMG/KRC.Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...

Najskuteczniejsze formy reklamy » Konkurs Złota Dwudziestka

» Ruszył konkurs, którego celem jest wyłonienie 20 polskich producentów dóbr konsumpcyjnych, posiadających blogi firmowe, na których prezentowane są walory produktów. Pierwsza eliminacja już za nami: https://bruxer.wordpress.com/najlepsze-blogi-producentow/ Teraz zachęcamy wszystkich do współpracy w przygotowaniu kolejnej eliminacji. Jacy producenci ze swoimi blogami powinni być jeszcze uwzględnieni? Szukamy tych z najlepszymi blogami. Zachęcamy też do dyskusji nad kryteriami oceny, które w istocie dopiero są tworzone. (Brux) brux@post.com...

Praktyka e-biznesu » Reklama w Internecie, strona www lub e-sklep za darmo!!!

» Myslę, że dodanie firmy do katalogu wystarczy...

Marketing i reklama » Obniżamy ceny na popularne domeny

» Na Świętaobniżamy ceny rejestracji najpopularniejszych adresów. Domeny .EU oraz .PL kosztują teraz tylko 6,90 zł netto. Domeny w niskiej cenie można rejestrować zarówno będąc osobą prywatną, jak i przedsiębiorcą. Nie obowiązuje limit liczby rejestracji, a każdy klient może skorzystać z bonusów: bezpłatnego konta hostingowego Free kuponu FreshMail umożliwiającego wysyłkę mailingu do 10 000 odbiorców rabatu na program antywirusowy G Data Rejestrując domenę wraz z kontem hostingowym FREE po roku zapłacisz tylko za odnowienie domeny. Za przedłużenie konta hostingowego nie zapłacisz nic. Promocja trwa aż do 6 stycznia 2016 roku. Dodatkowe informacje i regulamin są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce Promocje. http://2be.pl/miko...