| Udostępnij

Wideorelacja: Bebo.com w Polsce

28 sierpnia na spotkaniu Yulbiz, zorganizowanym przez Krzysztofa Urbanowicza, zaprezentowano polską wersję społecznościowego serwisu dla młodzieży Bebo.com. Portal ten odniósł fenomenalny sukces w Irlandii, wyprzedził pod względem liczby kont Facebook.com i przymierza się do pogoni za Myspace.com. Prezentacja na Yulbiz przybliżyła plany portalu odnośnie polskiego rynku. Prezentujemy wideorelację z tej prezentacji i komentarz redakcyjny.

Pierwszy klip:

Drugi klip:

Komentarz BiznesNet.pl:

Bebo odniosło fenomenalny sukces w Irlandii – spółka podaje, że 33% spośród 6 mln mieszkańców zielonej wyspy ma konta w tym serwisie. W sumie w Wielkiej Brytanii mieszka 10 mln użytkowników Bebo, a na całym świecie serwis zarejestrował 36 mln użytkowników. To trochę więcej niż do niedawna niszowy, szkolny Facebook (15 mln kont), ale dużo mniej niż kultowy w Ameryce Myspace (120 mln kont).

W tym zakresie prezentacja polskiego Bebo prezentowała oglądalność tego portalu w dość zniekształcony sposób umieszczając się na silnej drugiej pozycji za Myspace pod względem różnych wskaźników, ale pomijając czterokrotnie mniejszą liczbę zarejestrowanych użytkowników. Do tej pory portal był dostępny wyłącznie po angielsku i promowany w krajach anglosaskich, więc Bebo zapewne wiąże nadzieje dalszego wzrostu z ekspansją do poszczególnych krajów, co łatwe nie będzie.

Myspace w USA będzie trudne do dogonienia, chociażby ze względu na domenę odwołującą się do archetypicznej wręcz potrzeby amerykańskich nastolatek do ukrywania i wyrażania się w prywatności swojego pokoju, swojej przestrzeni. Co prawda Bebo uważane jest za nieco bardziej nowoczesne i oddające do dyspozycji użytkowników więcej środków wyrazu i kontroli, ale wyrafinowanie funkcjonalne nie jest gwarantem pierwszej pozycji w wyścigu. Liczą się upodobania i lojalność użytkowników.

Założyciel Bebo ma spore doświadczenia w tworzeniu rozrywkowych serwisów społecznościowych, bo wcześniej uruchomił m.in. Ringo.com. Oba produkty wskazują na silne inklinacje w kierunku języka obrazów, w tym ruchomych. Na to wydaje się stawiać Bebo, ale czy porwie rzesze polskich internautów podobnie jak irlandzkich?

Jakiś czas temu Bebo otworzyło polskie biuro i stworzyło polskiego klona swojego anglojęzycznego serwisu – wyłącznie dla polskich użytkowników. Firma wspiera swój polski debiut sponsoringiem imprez organizowanych m.in. przez Jurka Owsiaka i mocno stawia na multimedia. Trudno powiedzieć jakie jeszcze działania będzie prowadził serwis, bo plan marketingowy obejmuje na razie kilka najbliższych miesięcy, a blog i sekcja informacji prasowych są puste. Sam serwis przed rejestracją wygląda na razie pustawo, powinno się więcej dziać na stronie głównej i w głównych zakładkach – widać że na początku brakuje odrobiny lokalnego community management.

Jak każdy gracz międzynarodowy Bebo liczy, że pokona lokalnych liderów – np. Grono – atrakcyjniejszymi funkcjonalnościami i marką. Jak przekonał się w Polsce eBay globalna marka nie jest kluczem do sukcesu otwierającym wszystkie drzwi i serca polskich internautów. Stworzenie aktywnej społeczności pl.Bebo “od zera” będzie wymagało kreatywności, wielkiego budżetu i wielu, wielu miesięcy ciężkiej pracy. Sukces na rynkach anglojęzycznych pozwala z pewnym optymizmem patrzeć w przyszłość, ale samym optymizmem i marketingową opowieścią o unikalności Bebo nie pozyska się milionów polskich młodych ludzi.

Zespół polskiego Bebo zaprezentował się na spotkaniu Yulbiz dość korzystnie dzięki profesjonalnej, korporacyjnej prezentacji i dzięki wideo-wystąpieniu założyciela. Przy okazji wydał się troche niezorientowany w polskich realiach ciesząc się z pierwszego spotkania branży internetowej – a co z barcamp.pl, innowatorium.pl, bootstrap, grill-it itp? Ale być może była to kurtuazja wobec organizatora.

Teraz nadeszła pora na pokazanie pazura i zaskakiwanie grupy docelowej pomysłowymi kampaniami reklamowymi i akcjami stymulującymi wzrost społeczności. W najgorszym przypadku Bebo będzie drugim graczem na świecie i… być może w Polsce.Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...

Najskuteczniejsze formy reklamy » Konkurs Złota Dwudziestka

» Ruszył konkurs, którego celem jest wyłonienie 20 polskich producentów dóbr konsumpcyjnych, posiadających blogi firmowe, na których prezentowane są walory produktów. Pierwsza eliminacja już za nami: https://bruxer.wordpress.com/najlepsze-blogi-producentow/ Teraz zachęcamy wszystkich do współpracy w przygotowaniu kolejnej eliminacji. Jacy producenci ze swoimi blogami powinni być jeszcze uwzględnieni? Szukamy tych z najlepszymi blogami. Zachęcamy też do dyskusji nad kryteriami oceny, które w istocie dopiero są tworzone. (Brux) brux@post.com...

Praktyka e-biznesu » Reklama w Internecie, strona www lub e-sklep za darmo!!!

» Myslę, że dodanie firmy do katalogu wystarczy...

Marketing i reklama » Obniżamy ceny na popularne domeny

» Na Świętaobniżamy ceny rejestracji najpopularniejszych adresów. Domeny .EU oraz .PL kosztują teraz tylko 6,90 zł netto. Domeny w niskiej cenie można rejestrować zarówno będąc osobą prywatną, jak i przedsiębiorcą. Nie obowiązuje limit liczby rejestracji, a każdy klient może skorzystać z bonusów: bezpłatnego konta hostingowego Free kuponu FreshMail umożliwiającego wysyłkę mailingu do 10 000 odbiorców rabatu na program antywirusowy G Data Rejestrując domenę wraz z kontem hostingowym FREE po roku zapłacisz tylko za odnowienie domeny. Za przedłużenie konta hostingowego nie zapłacisz nic. Promocja trwa aż do 6 stycznia 2016 roku. Dodatkowe informacje i regulamin są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce Promocje. http://2be.pl/miko...