| Udostępnij

Krótkie podsumowanie 18 lat polskiego internetu

mapa internetu - źródło: http://www.flickr.com/photos/curiouslee/3485479724/

mapa internetu

Zaczęła się nowa dekada – czas na podsumowania. W minionym roku pan i władca naszego czasu, przyjaciel ludzi pracy i wróg większości rodziców – Internet – uzyskał w świetle polskiego prawa pełnoletność. Za nami 18 lat prób, innowacji, ulepszeń i popularyzacji polskiego Internetu, który nie stał w miejscu. Działo się dużo, a to zapewne nie koniec – pisze Beata Kowalska, wirtuale.pl.

Pierwsze połączenie z Internetem nastąpiło 17 sierpnia 1991 roku i nie wychodziło poza obręb sieci akademickiej. Jedynym operatorem Internetu w Polsce była Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) działająca w obrębie Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1993 roku Internet istniał jako zjawisko nowe i dające wiele perspektyw działania, dostępne, lecz nie dla szerokiego grona odbiorców z oczywistego względu.

Miesięczny abonament za miejsce na serwerze z dostępem przez linię telefoniczną wynosił niewyobrażalną dziś kwotę 250 tys. zł. Internautów można więc było śmiało policzyć na palcach jednej ręki, no może dwóch rąk. Użytkownicy mogli w ramach takiego abonamentu wymieniać się mailami i uczestniczyć w listach dyskusyjnych zwanych dziś forami. To wszystko. Serwisy informacyjne w Internecie w zasadzie nie istniały, ponieważ nikt nie widział takiej potrzeby.

Od 1995 roku Internet zaczął powoli wychodzić z cienia i marginesu za który był uważany w środowisku komputerowym. W tym samym roku odbyła się też pierwsza konferencja pt. “Internet w Polsce”, dzięki której słowo “Internet” jako neologizm wszedł do słownika leksykalnego szerszej opinii publicznej. Zaczęły powstawać pierwsze portale, rok później TP SA uruchamia dostęp do Internetu łączami stałymi po cenach niższych niż oferujący usługi NASK.

I w takich oto zawirowaniach Internet wbija się w świadomość przeciętnego obywatela naszego kraju. Najpierw w atmosferze skandalu, jako miejsce pełne pornografii, hackerów oraz treści często faszystowskich i obrazoburczych, z czasem staje się miejscem tematycznego misz- maszu, interaktywnej studni bez dna, gdzie niemożliwością jest brak jakiejkolwiek informacji czy pojęcia. Teraz z obleganych przez zafascynowanych młodych użytkowników kawiarenek internetowych Internet przeniósł się do naszych domów, gdzie nierzadko służy jako najpopularniejszy bo najprostszy “zabijacz” czasu.

Nie sposób wymienić wszystkich możliwości Internetu, bo istnieją ich tysiące. Mamy więc komunikatory internetowe typu Gadu-Gadu, Tlen czy Skype, który umożliwia komunikację głosową oraz pozwala na obserwację swego rozmówcy z drugiego końca kuli ziemskiej. Mamy serwisy typu Youtube, które są kopalnią amatorskich oraz profesjonalnych filmików o przeróżnej tematyce. Już nie musimy czekać na określoną przez program telewizyjny godzinę, by móc obejrzeć ulubiony program lub film.

Internet poszedł o krok dalej i odcinki seriali można pobrać i obejrzeć z pewnym wyprzedzeniem. Google jest przeglądarką, bez której nie wyobrażamy sobie dostępu do pożądanych informacji. Wikipedia zastępuje wielotomowe encyklopedie w pozłacanych grubych oprawach ozdabiających nasz regał. Na Allegro kupujemy, sprzedajemy i licytujemy, wszystko w cenach nieraz nieporównywalnie niższych od tych sklepowych.

Szukanie pracy w erze Internetu stało się wygodniejsze, nowe znajomości również często zawdzięczamy urokowi interaktywnych łączy. Jednym słowem- Internet stał się nieodłączną częścią naszego życia, bez której nie wyobrażamy sobie funkcjonowania w obecnej rzeczywistości.

Liczby mówią same za siebie. Jak podaje InternetStats, jedynie w 2009 roku serwis Allegro odnotował w grudniu obrót w wysokości bagatela 700 000 000 zł (słownie 700 milionów złotych!). 89% procent Polaków korzysta z przeglądarki Google, najpopularniejszy polski społecznościowy portal Nasza Klasa zanotował 8 870 506 783 odsłon. Jednocześnie, w wyniku niezadowolenia Internautów modyfikacjami serwisu, Nasza- Klasa straciła Użytkowników, których przejął Facebook, zyskując przeszło 1 943 164 real users. W Sieci istnieje też ponad 120 000 blogów.

Pomimo kryzysu finasowo- gospodarczego Internet nie stracił na sile. Na reklamę wydano bowiem 658 000 000 złotych, a ok. 2 000 000 Internautów deklarowało zakupy świąteczne online. Polska znajduje się w podsumowaniu rocznym na 6 miejscu krajów pod względem pobierania plików w ramach sieci BitTorrent.

Chcemy tego czy nie- Internet wszedł do naszego życia na dobre. Nowy rok powinien przynieść lub rozpowszechnić nowe rozwiązania, do których należą m. in. portale z aukcjami malejącymi czy system rezerwacji miejsc noclegowych online typu Dotbook.pl., w którym, według jego twórców tkwi internetowa przyszłość w dziedzinie turystyki. To Internet jest więc tym krokiem milowym, który przyczynia się do udogodnienia życia przeciętnego obywatela.

Filmy z drugiej połowy XX wieku odnoszące się do przyszłości w następnym stuleciu przedstawiały człowieka opanowanego przez technologię. Według filmowych wizjonerów kina w codzennej pracy wysługiwać miały nas roboty. Świat miał być wolny od przemocy i strachu w idyllicznym otoczeniu płynącego mleka z miodem i drzew z banknotami zamiast liści. My mieliśmy leżeć i pachnieć.

Tymczasem postęp poszedł w stronę udogodniającą nam życie, lecz nie zabierającej nam naszej woli. Aż strach pomyśleć, jakby wyglądała obecna cywilizacja, gdyby wizje naszych kreatywnych artystów się spełniły. Internet i tak nas wystarczająco rozleniwił. Przykład? Spróbuj drogi Użytkowniku przez tydzień funkcjonować bez Internetu. Prawda, że nie jest lekko?


Tagi: , , , , , , , , , , , ,


Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

2 Komentarzy dla “Krótkie podsumowanie 18 lat polskiego internetu”

  1. pio klo pisze:

    zobacz też tutaj: http://mimk.pl

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Pomysły na biznes - szukam / oferuję » Wzory gotowych biznes planów pod dotacje

» Witam, Oferujemy wzory gotowych biznes planów przygotowanych z myślą o dotacjach z Urzędu Pracy (handel, usługi, produkcja - od sklepu internetowego po pizzerie). W chwili obecnej dysponujemy ponad 40 różnymi wnioskami / biznes planami - które zostały przez Nas przygotowane i uzyskały dofinansowanie. Pełna listę wzorów, oraz możliwość zakupu, znajdą Państwo tutaj (proszę skopiować i wkleić link): http://www.biznesplany24.pl/biznesplan-pup-wzory.html...

Działalność gospodarcza » Biuro Rachunkowe KAWECCY Będzin. Sosnowiec. Dąbrowa Górnicza

» NOWA SIEDZIBA FIRMY !!! Z ogromną radością informujemy, że możemy zaprosić Państwa do naszej nowej siedziby biura rachunkowego, które mieści się przy ul. Wolności 109 w Będzinie. Serdecznie Zapraszamy. Kaweccy s.c. ul. Wolności 109 42-506 Będzin woj. śląskie tel. 509050305, 505100668. http://www.kaweccygroup.pl...

Prowadzenie firmy » Praca z systemem CRM - doświadczenia

» Chętnie wymienię się doświadczeniami w temacie pracy na systemie Berberis. Jakie są wasze doświadczenia i co ciekawego udało się wam z tego systemu wyciągnąć? Na co należy szczególnie zwracać uwagę, żeby mieć tego efekty?...

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...