| Udostępnij

Zima atakuje komputery

computer_failure - źródło: http://www.flickr.com/photos/comedynose/3234042719/

Zepsuty komputer

W styczniu br. atak zimy pozbawił prądu ponad 110 tys. rodzin – informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Nie wiadomo, jak wiele z nich korzystało z komputera w czasie, gdy nastąpiła przerwa w zasilaniu. Każda taka sytuacja grozi uszkodzeniem sprzętu komputerowego lub utratą danych. NIK: awarii będzie coraz więcej.

Powtarzające się każdej zimy braki w dostawach prądu wskazują na rosnącą potrzebę stosowania zasilania awaryjnego w biurach, domach i mieszkaniach wyposażonych w sprzęt komputerowy.

Według specjalistów od energetyki, liczba awarii może rosnąć w kolejnych latach. Według raportu Najwyższej Izby Kontroli pogarsza się stan techniczny polskiej infrastruktury energetycznej. Znacząca jej część ma od 30 do 50 lat, w tym szereg linii napowietrznych, które są szczególnie wrażliwe na trudne warunki atmosferyczne. Najwyższa Izba Kontroli uznała, że zagrożone jest bezpieczeństwo dostaw energii w przyszłości.

[picappgallerysingle id="2046949"]

Nagła awaria zasilania grozi uszkodzeniem sprzętu komputerowego, a także utratą cennych danych. Powszechnie dostępne urządzenia UPS są w stanie zniwelować skutki braku prądu w mieszkaniach, firmach oraz instytucjach. Podtrzymają pracę komputerów przez pewien czas po odłączeniu zasilania, dzięki czemu użytkownik będzie mógł zapisać wyniki pracy i bez pośpiechu wyłączyć sprzęt w standardowym, w pełni bezpiecznym trybie. Podstawowe, markowe zasilacze można kupić już za około 250 zł, co należy uznać za kwotę relatywnie niewielką w porównaniu z potencjalną utratą danych lub uszkodzeniem sprzętu.

[picappgallerysingle id="3184899"]

Inwestycja w system zasilania awaryjnego to sposób na uniknięcie kłopotów, które – biorąc pod uwagę raport Najwyższej Izby Kontroli – mogą być tylko kwestią czasu. Dla użytkowników domowych brak zabezpieczeń może skończyć się wydatkami na naprawę sprzętu. W przypadku firm to również sprawa odpowiedzialności za dane, które mogą decydować o pozycji rynkowej.

Porady dla posiadaczy sprzętu komputerowego

W tym kontekście wyjątkowo celne okazują się porady internautów z serwisu MilionPorad.pl w związku z częstymi awariami prądu:

+ “Nigdy nie podłączaj do tej samej linii komputera, odkurzacza, klimatyzatora, wentylatora itp.”.

+ “W przypadku, gdyby nastąpiła awaria sieci elektrycznej, np. do gniazdek dostało się zbyt duże napięcie, zabójcza dawka prądu najprawdopodobniej zatrzyma się na listwie przeciwprzepięciowej – nowa listwa nie jest taka droga”.

+ “Gdy zabraknie prądu, urządzenie UPS podtrzyma pracę podłączonego do niego komputera przez kilka minut, podczas których zdążysz zapisać na dysku to, nad czym właśnie pracujesz i bezpiecznie wyłączyć komputer”.

+ “Przywrócenie prądu może spowodować zakłócenia w sieci elektrycznej, które mogą uszkodzić sprzęt elektroniczny. Również w trakcie burzy, w wyniku wyładowań atmosferycznych, w sieci elektrycznej mogą powstawać przepięcia mogące uszkodzić podpięte do prądu urządzenia”.

+ “Jeżeli pracujesz przy pomocy komputera, dobrze jest robić backup minimum raz na tydzień, im częściej tym lepiej, ponieważ ryzykujesz mniejsze straty. Kopię bezpieczeństwa najwygodniej sporządzać na osobny, zewnętrzny dysk twardy, ale warto też kopiować dane na płyty CD. Gdy nie korzystamy z dysku zewnętrznego wypalmy dwa razy to samo na różnych płytach – najlepiej różnego producenta, by nie paść ofiarą wadliwej serii”.


Tagi: , ,


Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...

Najskuteczniejsze formy reklamy » Konkurs Złota Dwudziestka

» Ruszył konkurs, którego celem jest wyłonienie 20 polskich producentów dóbr konsumpcyjnych, posiadających blogi firmowe, na których prezentowane są walory produktów. Pierwsza eliminacja już za nami: https://bruxer.wordpress.com/najlepsze-blogi-producentow/ Teraz zachęcamy wszystkich do współpracy w przygotowaniu kolejnej eliminacji. Jacy producenci ze swoimi blogami powinni być jeszcze uwzględnieni? Szukamy tych z najlepszymi blogami. Zachęcamy też do dyskusji nad kryteriami oceny, które w istocie dopiero są tworzone. (Brux) brux@post.com...

Praktyka e-biznesu » Reklama w Internecie, strona www lub e-sklep za darmo!!!

» Myslę, że dodanie firmy do katalogu wystarczy...

Marketing i reklama » Obniżamy ceny na popularne domeny

» Na Świętaobniżamy ceny rejestracji najpopularniejszych adresów. Domeny .EU oraz .PL kosztują teraz tylko 6,90 zł netto. Domeny w niskiej cenie można rejestrować zarówno będąc osobą prywatną, jak i przedsiębiorcą. Nie obowiązuje limit liczby rejestracji, a każdy klient może skorzystać z bonusów: bezpłatnego konta hostingowego Free kuponu FreshMail umożliwiającego wysyłkę mailingu do 10 000 odbiorców rabatu na program antywirusowy G Data Rejestrując domenę wraz z kontem hostingowym FREE po roku zapłacisz tylko za odnowienie domeny. Za przedłużenie konta hostingowego nie zapłacisz nic. Promocja trwa aż do 6 stycznia 2016 roku. Dodatkowe informacje i regulamin są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce Promocje. http://2be.pl/miko...