| Udostępnij

Wywiad: Sebastian Starzyński o swoich projektach 8.x

Sebastian Starzyński - TMT.Workshop - 17 lutego 2010! - POIG 8.1 i 8.2 w 2010 rokuSebastian Starzyński, seryjny przedsiębiorca i praktyk 8.x oraz RPO, odpowiada na pytania redakcji BiznesNet.pl o swoje doświadczenia z finansowania rozwoju e-usług z pieniędzy UE. 17 lutego br. Sebastian będzie jednym z panelistów podczas TMT.Workshop, całodziennej imprezy poświęconej wnioskowaniu, rozliczaniu i zarządzaniu projektami w ramach POIG 8.1 oraz 8.2. Zapraszamy do lektury, dyskusji i udziału w warsztacie.

Sebastian Starzyński w 2007 założył cztery spółki celowe (portal społecznościowy Neolink.pl, portal samorządowy NaszRadny.pl, Promo-Plan – aplikacja do planowania promocji oraz SEMA – aplikacje typu CMS m.in. dla szkół). Dla wszystkich podpisał umowy o dofinansowanie w ramach pierwszej, drugiej i trzeciej tury POIG 8.1. W 2009 pozyskał również dofinansowanie dla spółki ABR SESTA w ramach dwóch programów RPO i POIG 8.2. Pełne bio tutaj: http://biznes.net/tmt.workshop/index/trainers#SS

BiznesNet.pl: Po co wnioskować o dofinansowanie z POIG i RPO? Czy nie wystarczą kredyty bankowe i inwestorzy różnego rodzaju?

Sebastian Starzyński: Dofinansowanie pozwala na uruchomienie biznesu i sfinansowanie pierwszych dwóch lat, które są kluczowe dla powodzenia projektu, przy stosunkowo niewielkim wkładzie własnym i zachowując własny wysoki udział, co jest niemożliwe przy udziale inwestora. Poza tym projekt, który jest już nie tylko “pomysłem w głowie”, ale jest w fazie realizacji, jest bardziej wiarygodny dla potencjalnych inwestorów. Przedsiębiorca, który pozyskał dofinansowanie i realizuje projekt automatycznie udawania inwestorowi, że poza pomysłem ma wiedzę i predyspozycje do prowadzenia biznesu. Kolejna sprawa – w wyniku zmian na rynku finansowym możliwości pozyskania kredytu w 2009 były ograniczone, a inwestorzy raczej wstrzemięźliwi. Oczywiście należy pamiętać, że dofinansowanie nakłada duże wymagania formalne, znacznie większe niż banki lub inwestorzy.

BiznesNet.pl: Jak podsumowałbyś wszystkie dotychczasowe rundy 8.1?

Sebastian Starzyński: Pierwsza runda była wielką niewiadomą. Sam złożyłem 4 wnioski mając nadzieję, że przejdzie przynajmniej jeden, a ku mojemu zaskoczeniu przeszły wszystkie 4. Wiedziałem, że nie udźwignę 4 projektów jednocześnie zatem podpisałem tylko 2 umowy. W drugiej rundzie wprowadzono kwalifikowalność kosztów promocji, co w części e-biznesów jest często bardzo istotnym kosztem i podstawą powodzenia projektu. Z rundy na rundę widać było coraz większe zainteresowanie, którego kulminacją była runda 4.

Wielkie zmiany czekają nas w rundach na rok 2010 – to będzie “rewolucja”. Osobiście jestem zwolennikiem zmiany kryteriów oceny projektów w działaniu 8.1, natomiast zmniejszenie kwoty dofinansowania jest moim zdaniem błędną decyzją. Maksymalny budżet projektu będzie czasami zbyt mały, aby nowe przedsiębiorstwo mogło osiągnąć rentowność.

BiznesNet.pl: Kto i dlaczego Twoim zdaniem wnioskuje w ramach 8.1?

Sebastian Starzyński: Przekrój jest bardzo szeroki. Są to zarówno młodzi programiści z pomysłem i zapałem, jak i duże spółki, które poprzez zakładanie spółek córek kwalifikują się do wnioskowania. Ja jestem, gdzieś po środku – mam doświadczenie biznesowe, ale kwalifikuję się do małych przedsiębiorstw (ABR SESTA z obrotem ok. 5 mln PLN, zatrudnia ponad 30 osób).

BiznesNet.pl: Który program jest “łatwiejszy w obsłudze” – POIG, czy RPO?

Sebastian Starzyński: Dokumenty wymagane na etapie wniosku są podobne. Konkurencja w RPO jest większa, gdyż szersza rzesza firm może się ubiegać o dofinansowanie, czas na rozpatrzenie wniosku jest dłuższy (ABR SESTA czekała na decyzję prawie jeden rok).

W POIG szybkość dokonywania oceny wniosków umożliwia lepsze zaplanowanie rozpoczęcie projektu, jeśli jest on uzależniony od dofinansowania. Natomiast długość oczekiwania na podpisanie aneksu, obsługa umowy, czy sposób wypłacania zaliczek jest zdecydowanie lepszy w RPO – zaliczka jest wypłacana co miesiąc na 90% kwoty planowanych wydatków kwalifikowanych na dany miesiąc, na przelanie zaliczki czeka się 10 dni od złożenia wniosku. Dla porównania w POIG na zaliczkę czeka się dwa i pół miesiąca, zaliczka jest wypłacana jednorazowo do kwoty 30% kwoty dofinansowania – zatem należy się zastanowić, co zrobić, gdy zaliczka się skończy, skąd pozyskamy środki na finansowanie projektu przez kolejne miesiąca zanim dostaniemy refundację kosztów za kolejny etap.

W POIG na wypłatę czeka się kolejne 2 miesiące od poprawnie złożonego wniosku. System RPO jest zdecydowanie lepiej dostosowany do potrzeb przedsiębiorcy pod względem sposobu rozliczania, ale w przeciwieństwie do 8.1 nie daje możliwości refundacji 85% praktycznie całkowitego kosztu inwestycji i prowadzenia projektu.

BiznesNet.pl: Dlaczego Ty osobiście tak mocno zaangażowałeś się w działalność dofinansowaną z UE – jako przedsiębiorca i doradca?

Sebastian Starzyński: Program 8.1 pojawił się w idealnym dla mnie momencie. Miałem kilka pomysłów biznesowych, zacząłem je weryfikować pod kątem potencjału rynkowego – wykonując odpowiednie badania rynkowe. Wtedy natrafiłem na barierę finansową. Również w ABR SESTA miałem duże potrzeby inwestycyjne i sporo pomysłów, ale ich sfinansowanie w całości ze źródeł własnych nie było możliwe. Dla części projektów mieliśmy już opracowane koncepcje, ale uzyskanie dofinansowania pozwoliło nam na realizację projektów w szerszym zakresie. Z jednego pomysłu musiałem zrezygnować po uzyskaniu pozytywnej oceny w rundzie pierwszej, gdyż jego wdrożenie nie byłoby możliwe w czasie kryzysu – po kilku miesiącach badań dla założonej wcześnie spółki opracowaliśmy z sukcesem nową koncepcję biznesową, którą zaczniemy realizować w marcu.

BiznesNet.pl: Twoje projekty są bardzo różne. Czy ta wszechstronność nie przeszkadza w realizacji poszczególnych projektów, w skupieniu się na dopracowaniu każdego z nich?

Sebastian Starzyński: W ABR SESTA cieszę się profesjonalnym zespołem z kadrą zarządzającą, która będzie zarządzać również wdrażaniem projektu ROP i POIG 8.2. We wszystkich nowych projektach mam wspólników lub bardzo doświadczonych współpracowników, świetnie uzupełniamy się dla dobra projektów. Oczywiście czasem rodzą się niezgodności, czasem są opóźnienia, ale generalnie projekty idą do przodu.

Poza tym projekty zaczynają się w różnym czasie i mają różne harmonogramy, zatem poza bieżącym zarządzaniem, koncentruję się w różnych dniach i tygodniach na projektach, które tego wymagają.

Coraz płynniej przebiega też kontakt z Instytucjami finansującymi – otrzymując uwagi do jednego projektu, uwzględniam je w pozostałych podczas składania wniosków w kolejnych miesiącach – chociaż czasami zmiany wymagań nadal nas zaskakują.

BiznesNet.pl: Dziękujemy za rozmowę.

Zgłoś swój udział – TMT.Workshop 17. lutego br. całkowicie poświęcony wnioskowaniu, rozliczaniu i zarządzaniu projektami w ramach POIG 8.1 oraz 8.2.

Dyskutuj na forum – opisz swoje doświadczenia z POIG 8.1 i 8.2, zadaj pytanie, udziel odpowiedzi :)

TMT.Workshop - 17 lutego 2010! - POIG 8.1. i 8.2 w 2010 roku

Dodaj komentarz do wywiadu poniżej…


Tagi: , , , , , , , , , , ,


Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

4 Komentarzy dla “Wywiad: Sebastian Starzyński o swoich projektach 8.x”

  1. Balah pisze:

    This is an interesting great idea. I’ll take part for sure. Now I only have to look for a new idea, take phoots, edit, print, and submit!Thanks for informing us.robert

  2. It’s great to find an expert who can explain things so well

  3. I love anthologies. The last one I read was "Love Bites" which had I think 5 stories the next in my TBR pile is "Hot in Handcuffs". I like Christmas themed ones and anthologies that each story is about a member of the same family.

  4. LOVE LOVE LOVE this necklace. I was just showing it to my boyfriend a week or two ago telling him how bad I wanted it. It is the perfect statement piece for my spring/summer wardrobe. Even winter it will be that perfect pop of color on those snowy dreary days. I would love to pair either the coral or royal blue with a fun flowy top and cute pair of wedges. Or a plain white top with colored skinny jeans and heels. AHH the outfit possibilities are endless! Good luck ladies!

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Pomysły na biznes - szukam / oferuję » Wzory gotowych biznes planów pod dotacje

» Witam, Oferujemy wzory gotowych biznes planów przygotowanych z myślą o dotacjach z Urzędu Pracy (handel, usługi, produkcja - od sklepu internetowego po pizzerie). W chwili obecnej dysponujemy ponad 40 różnymi wnioskami / biznes planami - które zostały przez Nas przygotowane i uzyskały dofinansowanie. Pełna listę wzorów, oraz możliwość zakupu, znajdą Państwo tutaj (proszę skopiować i wkleić link): http://www.biznesplany24.pl/biznesplan-pup-wzory.html...

Działalność gospodarcza » Biuro Rachunkowe KAWECCY Będzin. Sosnowiec. Dąbrowa Górnicza

» NOWA SIEDZIBA FIRMY !!! Z ogromną radością informujemy, że możemy zaprosić Państwa do naszej nowej siedziby biura rachunkowego, które mieści się przy ul. Wolności 109 w Będzinie. Serdecznie Zapraszamy. Kaweccy s.c. ul. Wolności 109 42-506 Będzin woj. śląskie tel. 509050305, 505100668. http://www.kaweccygroup.pl...

Prowadzenie firmy » Praca z systemem CRM - doświadczenia

» Chętnie wymienię się doświadczeniami w temacie pracy na systemie Berberis. Jakie są wasze doświadczenia i co ciekawego udało się wam z tego systemu wyciągnąć? Na co należy szczególnie zwracać uwagę, żeby mieć tego efekty?...

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...