| Udostępnij

Co się sprawdzi w SEO w 2010 roku?

Nad tym  jak skutecznie piąć się w górę w wyszukiwarkach  zastanawia się codziennie wielu wydawców stron i portali internetowych. Koncepcje i trendy w pozycjonowaniu zmieniają dość często. Na co  jednak warto zwrócić uwagę w tym roku? Jakie trendy i rewolucje nas czekają?  Przeczytaj i nie daj się zaskoczyć.

Spersonalizowane wyniki wyszukiwania

Pod koniec 2009 roku zawrzała dyskusja na temat personalizacji wyników wyszukiwania przez Google. Wyszukiwarka zapamiętuje naszą aktywność podczas użytkowania poszczególnych funkcjonalności Google m.in. historii wyszukiwania. Na tej podstawie wyszukiwarka „uczy się” naszych preferencji i personalizuje wyniki wyszukiwania. O ile indywidualizacja wyników była dostępna dla zalogowanych internautów, to od grudnia Google śledzi również aktywność niezalogowanych użytkowników.

- Ta zamiana może być początkiem rewolucji w prezentowaniu wyników przez Google. Obecny rok pokaże, czy rozpocznie się nowy rozdział w SEO, czy też Google zaniecha zmian w tym kierunku – mówi Marcin Deręgowski, właściciel agencji marketingu internetowego Artefakt.

Wyniki wyszukiwania w czasie rzeczywistym
To jednak nie jedyna rewolucja w branży pozycjonerskiej. Kolejną jest Real-Time-Search – nowa usługa Google, pozwalająca na indeksowanie zmian w sieci w czasie rzeczywistym. Jednym z najistotniejszych źródeł tych wpisów jest nasza aktywność na serwisach społecznościowych i mikroblogach. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie można dotrzeć do archiwalnych wpisów na serwisach typu Twitter. A użytkownicy jeszcze bardziej będą musieli zwracać uwagę na to, co wypisują w sieci…

Optymalizacja stron internetowych pod kątem serwisów społecznościowych

Wraz z ekspansją Facebooka widzimy coraz częściej ikony „Zostań fanem” na popularnych serwisach internetowych np. na Onecie. Coraz częściej możemy również polecić ciekawe wpisy innym internautom za pośrednictwem serwisów social bookmarkingowych typu Wykop lub Elefanta poprzez przycisk „Dodaj do”. Zwiększa to liczbę odniesień do strony, może się jednak okazać, że silniejszy serwis w wynikach wyszukiwania wyprzedzi pozycjonowaną stronę.

- Strategia ta może być wykorzystywana również w drugą stronę – informuje  Marcin Deręgowski z Artefakt i dodaje: - Strony coraz częściej tworzą firmowe konta na serwisach społecznościowych zamieszczając w swoim profilu odniesienie  np. do oficjalnej strony firmowej. Nawet, jeżeli serwisy zadbają o to, żeby profil nie podnosił wskaźnika Page Rank strony docelowej, zawsze pozostanie ruch wygenerowany tą metodą. Search Engine Journal zwraca również uwagę na istotną kwestię optymalizacji linków pod kątem serwisów Web 2.0 – „jeżeli blogowanie staje się mikroblogowaniem, to linki powinny stać się mikrolinkami’.

Deręgowski zwraca uwagę także na to, że w 2009 roku Google nauczyło się „rozumieć” budowę forów internetowych i np. prezentuje w wynikach wyszukiwania liczbę postów na dany temat. Z tego powodu można się spodziewać, że w 2010 roku wyszukiwarki będą w stanie jeszcze lepiej analizować strukturę serwisów społecznościowych.

Wyszukiwarki w komórkach – z niszy do mainstreamu?

Czy wyszukiwarki w telefonach komórkowych mają szansę na wyjście z niszy do mainstreamu? - Szybki rozwój technologiczny urządzeń mobilnych karze wątpić w tą tezę. Ewoluują one w kierunku wytyczanym przez iPhony, gdzie możliwe jest przeglądanie całych stron i niepotrzebne jest korzystanie ze specjalnych wersji komórkowych. Często wystarczą małe przeróbki na poziomie arkuszy stylów, żeby serwis stał się czytelny na ekranie nowoczesnej komórki – twierdzą specjaliści od pozycjonowania z Artefakt.

Szybkość strony nowym kryterium Page Rank

Na zagranicznych serwisach pojawiły się informacje jakby szybkość strony miała stać się nowym kryterium Page Rank. Google wspomina, że „wyniki jakości” mające wpływ na pozycję strony mogą zależeć od czasu ładowania strony, trudno jak na razie jednak oszacować prawdziwość tej informacji. Jeśli tak by się stało, wiele portali czeka prawdziwa rewolucja i masowe zmiany.

Klipy video

Wg Smallbiztrends.com You Tube jest drugą pod względem popularności wyszukiwarką na świecie. Zdaniem Marcina Deręgowskiego ich potencjał nie jest jednak w Polsce wykorzystywany:
- Polskie firmy SEO dopiero raczkują w temacie pozycjonowania klipów, wynika to przede wszystkim  z braku zainteresowania pozycjonowaniem video ze strony rynku – argumentuje właściciel Artefaktu.

Geolokalizacja użytkownika

W 2009 roku coraz więcej firm przekonywało się do obecności na społecznościach. W 2010 roku nadchodzi czas na wykorzystanie nawiązanych znajomości w tym zakresie. Dla wielu małych i średnich przedsiębiorców może to być rozpoczęcie współpracy na poziomie lokalnym z wykorzystaniem funkcji geolokalizacji. Pojawiają się również zewnętrzne aplikacje pozwalające na wyszukiwanie rozmówców dzięki temu kryterium. Pewne funkcje wyszukiwarek również stają się dostępne po automatycznym określeniu lokalizacji użytkownika – Google dopasowuje w ten sposób mapy pokazujące się przy określonych zapytaniach np. o restauracje.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, które z powyższych technik w największym stopniu mogą wpłynąć na pozycję strony w wynikach wyszukiwania, a które są wytworem wyobraźni branżowych blogerów. Analizując trendy płynące do nas z Europy Zachodniej lub Stanów Zjednoczonych należy spojrzeć na nie przez pryzmat specyfiki polskiego internetu.


Tagi: , , , , , , , , ,


Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Pomysły na biznes - szukam / oferuję » Wzory gotowych biznes planów pod dotacje

» Witam, Oferujemy wzory gotowych biznes planów przygotowanych z myślą o dotacjach z Urzędu Pracy (handel, usługi, produkcja - od sklepu internetowego po pizzerie). W chwili obecnej dysponujemy ponad 40 różnymi wnioskami / biznes planami - które zostały przez Nas przygotowane i uzyskały dofinansowanie. Pełna listę wzorów, oraz możliwość zakupu, znajdą Państwo tutaj (proszę skopiować i wkleić link): http://www.biznesplany24.pl/biznesplan-pup-wzory.html...

Działalność gospodarcza » Biuro Rachunkowe KAWECCY Będzin. Sosnowiec. Dąbrowa Górnicza

» NOWA SIEDZIBA FIRMY !!! Z ogromną radością informujemy, że możemy zaprosić Państwa do naszej nowej siedziby biura rachunkowego, które mieści się przy ul. Wolności 109 w Będzinie. Serdecznie Zapraszamy. Kaweccy s.c. ul. Wolności 109 42-506 Będzin woj. śląskie tel. 509050305, 505100668. http://www.kaweccygroup.pl...

Prowadzenie firmy » Praca z systemem CRM - doświadczenia

» Chętnie wymienię się doświadczeniami w temacie pracy na systemie Berberis. Jakie są wasze doświadczenia i co ciekawego udało się wam z tego systemu wyciągnąć? Na co należy szczególnie zwracać uwagę, żeby mieć tego efekty?...

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...