| Udostępnij

Spotkanie przedsiębiorców na temat POIG 8.1 i 8.2

TMT.Workshop 17 lutego 2010 r. - Zmiany w POIG 8.1 i 8.2 w 2010 roku

17 lutego 2010 w ramach TMT.Workshop spotkali się przedsiębiorcy i beneficjenci Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1 i 8.2. Spotkanie miało warsztatowy charakter, a jego celem było omówienie trzech najważniejszych aspektów korzystania z unijnych środków: wnioskowania o dotację, rozliczania projektu i zarządzania projektem w sytuacjach kryzysowych. Przejście przez wszystkie trzy etapy jest niezbędne do zdobycia, a potem zatrzymania dotacji, o którą walczą tysiące przedsiębiorców w całym kraju.

W spotkaniu nie mogło zabraknąć udziału przedstawicieli PARP, w imieniu której wystąpiła Izabela Fiszer, zajmująca się wprowadzaniem zmian do umów o dofinansowanie oraz rozliczaniem wniosków o płatność dla projektów, a także Michał Wiśniewski zajmujacy się współtworzeniem dokumentacji konkursowej oraz wsparciem merytorycznym dla Regionalnych Instytucji Finansujacych. Partnerami warsztatu były firmy Xevin Lab oraz Eficom wspierające przedsiębiorców w realizacji projektów dofinansowanych przez UE.

Organizator konferencji i warsztatów dla branży nowych technologii, nowych mediów i telekomunikacji (TMT) – firma New Europe Events – zaprosiła do współprowadzenia warsztatu grono doświadczonych praktyków rozwijających własne lub doradzających przy projektach swoich klientów realizowanych w ramach POIG 8.1 i 8.2. Ich profile można znaleźć na stronach warsztatu (http://biznes.net/tmt.workshop/index/trainers)

BiznesNet.pl przeprowadził z panelistami serię wywiadów, do lektury których zapraszamy:

Wojciech Kuroczycki, przedsiębiorca i praktyk POIG 8.1, odpowiada na pytania redakcji BiznesNet.pl dotyczące korzystania z dofinansowania z UE. 17 lutego br. Wojciech będzie jednym z panelistów podczas TMT.Workshop. Zapraszamy do lektury, dyskusji i udziału w warsztacie.

Łukasz Plutecki, współwłaściciel agencji interaktywnej NetArch, praktyk POIG 8.x, odpowiada na pytania redakcji BiznesNet.pl dotyczące korzystania z dofinansowania firm tworzących e-usługi. 17 lutego br. Łukasz będzie jednym z panelistów podczas TMT.Workshop. Zapraszamy do lektury, dyskusji i udziału w warsztacie.

Radosław Czyrko, Prezes Xevin Lab, inkubatora e-biznesu, odpowiada na pytania redakcji BiznesNet.pl dotyczące finansowania i wsparcia dla projektów korzystających z POIG 8.1. 17 lutego br. Radosław Czyrko będzie jednym z panelistów podczas TMT.Workshop. Zapraszamy do lektury, dyskusji i udziału w warsztacie.

Sebastian Starzyński, Przedsiębiorca, praktyk 8.x i RPO, odpowiada na pytania redakcji BiznesNet.pl o swoje doświadczenia z finansowania rozwoju e-usług z pieniędzy UE. 17 lutego br. Sebastian będzie jednym z panelistów podczas TMT.Workshop. Zapraszamy do lektury, dyskusji i udziału w warsztacie 17 lutego 2010 w sali NewConnect warszawskiej GPW.

Małgorzata Widłak, współwłaściciel portalu USPRO.pl, praktyk POIG 8.1, odpowiada na pytania redakcji BiznesNet.pl dotyczące zmian koniecznych w POIG 8.1. Zapraszamy do lektury, dyskusji i udziału w warsztacie.

Anna Nietyksza, Prezes notowanej na NewConnect firmy doradczej EFICOM, odpowiada na pytania redakcji BiznesNet.pl o finansowanie innowacyjnych firm ze środków UE. 17 lutego br. będzie jednym z panelistów podczas TMT.Workshop. Zapraszamy do lektury, dyskusji i udziału w warsztacie.

Działanie 8.1 POIG, w ramach którego można było zdobyć do 850 tys. zł bezzwrotnej dotacji, wzbudza ogromne emocje, a jego popularność mogliśmy wszyscy oglądać w relacjach telewizyjnych z trzeciego naboru w październiku 2009 r. Do masowych mediów przeniknęły wtedy obrazy ukazujące konkurujące ze sobą kolejki, społeczne listy  i zajmowanie miejsca przed budynkiem na kilka dni przed rozpoczęcia naboru wniosków o dotację. O co toczyła się walka? O kawałek tortu wartego blisko 390 mln euro w latach 2007–2013.

W ubiegłych dwóch latach każdy mały i mikro przedsiębiorca działający nie dłużej niż rok mógł zrealizować projekt o wartości do 1 mln zł wykładając jedynie 15% własnych pieniędzy. Resztę dokładał PARP w unijnej kasy. Planowany projekt musiał oczywiście spełniać szereg wymogów formalnych oraz merytorycznych, ale na etapie pisania wniosku nie stanowiło to większego problemu. Jak wiadomo papier jest cierpliwy i wszystko przyjmie, dlatego tylko w październiku 2009 wpłynęło od przedsiębiorców 2809 wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę dofinansowania 1.896.234.760,30 zł.

Setki młodych firm, głównie internetowych, podpisało lub podpisze w tym roku z PARP umowę określającą zasady rozliczania przyznanej dotacji. Większość z nich będzie realizować swoje śmiało nakreślone plany w nadchodzącym roku 2010 oraz kolejnych dwóch, trzech latach. Uważni obserwatorzy spodziewają się, że nie wszystkim przedsiębiorcom uda się doprowadzić projekty do końca – z różnych przyczyn. Jednym z większych problemów młodych firm jest płynność finansowa. Poza tym okazuje się, że podobnie jak pisanie wniosku również rozliczanie projektu i zarządzanie nim w trudnych sytuacjach to trochę sztuka, a trochę specjalistyczne rzemiosło.

Wprawdzie w 2010 zasady przyznawania dotacji przez PARP w ramach POIG 8.1 i 8.2 zmieniły się, ograniczając nieco grono potencjalnych beneficjentów, ale zainteresowanie unijnym wsparciem nie maleje. Kwitnie działalność doradcza oraz internetowe poradnictwo.

Więcej informacji o TMT.Workshop:

+ Informacje o warsztacie: http://biznes.net/tmt.workshop/

+Program: http://biznes.net/tmt.workshop/index/agenda
+Paneliści: http://biznes.net/tmt.workshop/index/trainers


Komentarz Radosława Czyrko, prezesa Xevin LAB

Komentarz Radosława Czyrko, prezesa Xevin LAB

Komentarz Anny Hejka, Managing Director HCM Group

Komentarz Karoliny Nicewicz z EFICOM

Komentarz Karoliny Nicewicz z EFICOM

Komentarz Karoliny Nicewicz z EFICOM

Komentarz Michała Fabera, Biznes.net


Tagi: , , , , , , , , , , ,


Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...

Najskuteczniejsze formy reklamy » Konkurs Złota Dwudziestka

» Ruszył konkurs, którego celem jest wyłonienie 20 polskich producentów dóbr konsumpcyjnych, posiadających blogi firmowe, na których prezentowane są walory produktów. Pierwsza eliminacja już za nami: https://bruxer.wordpress.com/najlepsze-blogi-producentow/ Teraz zachęcamy wszystkich do współpracy w przygotowaniu kolejnej eliminacji. Jacy producenci ze swoimi blogami powinni być jeszcze uwzględnieni? Szukamy tych z najlepszymi blogami. Zachęcamy też do dyskusji nad kryteriami oceny, które w istocie dopiero są tworzone. (Brux) brux@post.com...

Praktyka e-biznesu » Reklama w Internecie, strona www lub e-sklep za darmo!!!

» Myslę, że dodanie firmy do katalogu wystarczy...

Marketing i reklama » Obniżamy ceny na popularne domeny

» Na Świętaobniżamy ceny rejestracji najpopularniejszych adresów. Domeny .EU oraz .PL kosztują teraz tylko 6,90 zł netto. Domeny w niskiej cenie można rejestrować zarówno będąc osobą prywatną, jak i przedsiębiorcą. Nie obowiązuje limit liczby rejestracji, a każdy klient może skorzystać z bonusów: bezpłatnego konta hostingowego Free kuponu FreshMail umożliwiającego wysyłkę mailingu do 10 000 odbiorców rabatu na program antywirusowy G Data Rejestrując domenę wraz z kontem hostingowym FREE po roku zapłacisz tylko za odnowienie domeny. Za przedłużenie konta hostingowego nie zapłacisz nic. Promocja trwa aż do 6 stycznia 2016 roku. Dodatkowe informacje i regulamin są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce Promocje. http://2be.pl/miko...