| Udostępnij

Wywiad: Anna Nietyksza z EFICOM o POIG 8.1. i 8.2 w 2010 roku

EFICOM -  Anna Nietyksza - TMT.Workshop - 17 lutego 2010! - POIG 8.1. i 8.2 w 2010 rokuAnna Nietyksza, Prezes notowanej na NewConnect firmy doradczej EFICOM, odpowiada na pytania redakcji BiznesNet.pl o finansowanie innowacyjnych firm ze środków UE. 17 lutego br. będzie jednym z panelistów podczas TMT.Workshop, całodziennej imprezy poświęconej wnioskowaniu, rozliczaniu i zarządzaniu projektami w ramach POIG 8.1 oraz 8.2. EFICOM jest Parnterem tej imprezy. Zapraszamy do lektury, dyskusji i udziału w warsztacie.

Anna Nietyksza jast Założycielką i Prezes Zarządu EFICOM S.A., spółki konsultingowej specjalizującej się w pozyskiwaniu finansowania dla firm z funduszy UE, rynku kapitałowego oraz działalności inwestycyjnej. Wprowadziła spółkę na rynek NewConnect Giełdy Papierów Wartościowych, pozyskując dla niej finansowanie w drodze emisji prywatnej, potem tytuł Autoryzowanego Doradcy GPW. Wiceprezes Stowarzyszenia Autoryzowanych Doradców rynku NewConnect GPW, członek Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych.

Anna NietykszaAbsolwentka Nauk Politycznych i Administracji oraz Języków Obcych Stosowanych na Paryskiej Sorbonie. Karierę zawodową zaczynała w Paryżu jako dziennikarka – reporter prasowy i telewizyjny mediów francuskich. W kolejnych latach była Doradcą ds. inwestycji zagranicznych Ministra Przekształceń Własnościowych. Założycielka i główny udziałowiec (do 1994) agencji reklamowej EURO – RSCG Polska. W latach 1995-1997 Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Business Press Sp. z o.o. Ekspert Komisji Europejskiej w kilkunastu projektach.

BiznesNet.pl: Czy firma EFICOM jest kobietą?

Anna Nietyksza: EFICOM to przede wszystkim zgrany zespół, w skład którego wchodzą zarówno kobiety jak i mężczyźni. Najważniejsze są kompetencje i porozumienie. Jeżeli kobieta jest dla Pani synonimem profesjonalizmu i sukcesu to tak, EFICOM jest kobietą.

BiznesNet.pl: Macie Państwo imponującą listę poważnych klientów, a działanie 8.1 POIG jest kierowane do bardzo młodych firm. W działaniu 8.2 biorą udział trochę większe przedsięwzięcia. Jak możecie pomóc jednym i drugim?

Anna Nietyksza: W ciągu ostatnich kliku lat mieliśmy okazję współpracować z wieloma młodymi firmami, które startowały w wyścigu do niezwykle korzystnego dofinansowania w ramach działania 8.1 POIG. Było to dla nas nowością, ponieważ wcześniej portfolio naszych klientów zawierało głównie podmioty korporacyjne. Byliśmy bardzo zaskoczeni pomysłowością młodych przedsiębiorców oraz determinacją w dążeniu do realizacji swoich pomysłów. Natomiast zauważyliśmy, że poziom wiedzy naszych nowych klientów na temat pozyskiwania finansowania był odwrotnie proporcjonalny do poziomu innowacyjności ich pomysłów. Mówiąc zupełnie otwarcie, nie poradziliby sobie bez pomocy osób z doświadczeniem w tworzeniu biznesplanów oraz wniosków o dofinansowanie. Dlatego też dzięki synergii naszej wiedzy i doświadczenia oraz ich koncepcji biznesowych udało się wspólnie doprowadzić do rozpoczęcia wdrażania wielu wspaniałych rozwiązań, z których niedługo będą mogli korzystać wszyscy internauci.

Natomiast w przypadku działania 8.2 POIG, nasi klienci mieli największą trudność w definiowaniu samego kształtu projektu, struktury powiązania kooperacyjnego z innymi firmami oraz sposobu późniejszego zarządzania takim projektem. Również w tej kwestii wymagana jest wiedza specjalistyczna oferowana przez naszych ekspertów, zarówno w momencie tworzenia projektu, jak również późniejszego zarządzania.

BiznesNet.pl: Co z Państwa doświadczenia przysparza najwięcej problemów beneficjentom – wnioskowanie, codzienne rozliczanie, czy sytuacje kryzysowe np. związane z terminami, czy płynnością finansowania projektu?

Anna Nietyksza:
Na etapie wnioskowania bardzo istotne jest, aby realnie zaplanować przedsięwzięcie. Sama procedura jest jednak stosunkowo prosta pod względem rozbudowania wniosku i wymaganych informacji, w porównaniu z innymi działaniami skierowanymi bezpośrednio do przedsiębiorców. Wyjątkowo wysoki poziom dofinansowania projektu dawał szansę na realizację pomysłów e-biznesowych również młodym osobom nie dysponującym wysokim kapitałem na start. Potencjalne problemy zaczynają się pojawiać na etapie rozliczania projektu, kiedy okazuje się, że inwestycja jest realizowana nie do końca zgodnie z harmonogramem założonym we wniosku – w szczególności chodzi o nieprzestrzeganie terminów i zakresów poszczególnych etapów, niewypełnienie założonych wskaźników. Może to skutkować m.in. wypłatą niższego niż przyznane dofinansowania. Często rodzi to konieczność wnioskowania o zmiany (w niektórych sytuacjach anektowania umowy), których czas rozpatrywania jest dość długi.

BiznesNet.pl: Jaka jest recepta na pomyślne korzystanie ze środków unijnych?

Anna Nietyksza: Pomyślne korzystanie ze środków unijnych to dobre zaplanowanie inwestycji, wynegocjowanie podpisania korzystnej umowy z Instytucją Zarządzającą i poprawne rozliczenie projektu. Najlepsza recepta na sukces w tym zakresie to mieć dobrego doradcę. Takiego, który w odpowiednim czasie zwróci uwagę na procedury związane z przygotowaniem i rozliczaniem projektu, który będzie odpowiednio reagował na nasze potrzeby związane z realizacją projektu czyli na wszelkie zmiany, terminy. Przydatne jest również uważne czytanie wszelkich wytycznych w tym zakresie. No i najważniejsze – mieć dobry pomysł na rozwój biznesu.

BiznesNet.pl: Czego życzy Pani beneficjentom POIG 8.1 i 8.2 w 2010 roku?

Anna Nietyksza: Przede wszystkim należy życzyć zwiększenia alokacji na działania, przemyślanych inwestycji i… rzetelnej oceny dokumentacji aplikacyjnej. Życzymy również przyszłym Beneficjentom dobrych relacji z bankami i kontrahentami. Dużo optymizmu i spokoju.

BiznesNet.pl: Dziękujemy za rozmowę.

Zgłoś swój udział – TMT.Workshop 17. lutego br. całkowicie poświęcony wnioskowaniu, rozliczaniu i zarządzaniu projektami w ramach POIG 8.1 oraz 8.2.

Dyskutuj na forum – opisz swoje doświadczenia z POIG 8.1 i 8.2, zadaj pytanie, udziel odpowiedzi :)


Dodaj komentarz do wywiadu poniżej…


Tagi: , , , , , , , ,


Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

2 Komentarzy dla “Wywiad: Anna Nietyksza z EFICOM o POIG 8.1. i 8.2 w 2010 roku”

  1. Anna kos pisze:

    ta pani nie wie o czym mówi, od kiedy negocjuje się umowu z 8.1 i 8.2????? hahahaha

  2. Ewa Mirska pisze:

    To artykuł sponsorowany? Jesli ta firma doradcza, jako jedyna, ma zdolność negocjowania umów z PARP, to rzeczywiście potęga. Gorzej z ANEKTOWANIEM umów, to chyba grożne jest??? Wymaga ANEKSOWANIA, czy firma tej pani anektuje aneks?:)

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...

Najskuteczniejsze formy reklamy » Konkurs Złota Dwudziestka

» Ruszył konkurs, którego celem jest wyłonienie 20 polskich producentów dóbr konsumpcyjnych, posiadających blogi firmowe, na których prezentowane są walory produktów. Pierwsza eliminacja już za nami: https://bruxer.wordpress.com/najlepsze-blogi-producentow/ Teraz zachęcamy wszystkich do współpracy w przygotowaniu kolejnej eliminacji. Jacy producenci ze swoimi blogami powinni być jeszcze uwzględnieni? Szukamy tych z najlepszymi blogami. Zachęcamy też do dyskusji nad kryteriami oceny, które w istocie dopiero są tworzone. (Brux) brux@post.com...

Praktyka e-biznesu » Reklama w Internecie, strona www lub e-sklep za darmo!!!

» Myslę, że dodanie firmy do katalogu wystarczy...

Marketing i reklama » Obniżamy ceny na popularne domeny

» Na Świętaobniżamy ceny rejestracji najpopularniejszych adresów. Domeny .EU oraz .PL kosztują teraz tylko 6,90 zł netto. Domeny w niskiej cenie można rejestrować zarówno będąc osobą prywatną, jak i przedsiębiorcą. Nie obowiązuje limit liczby rejestracji, a każdy klient może skorzystać z bonusów: bezpłatnego konta hostingowego Free kuponu FreshMail umożliwiającego wysyłkę mailingu do 10 000 odbiorców rabatu na program antywirusowy G Data Rejestrując domenę wraz z kontem hostingowym FREE po roku zapłacisz tylko za odnowienie domeny. Za przedłużenie konta hostingowego nie zapłacisz nic. Promocja trwa aż do 6 stycznia 2016 roku. Dodatkowe informacje i regulamin są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce Promocje. http://2be.pl/miko...

Rejestracja domen » Profesjonalny hosting teraz 90% taniej!

» Aktywując wybrany pakiet hostingowy w 2BE.pl na cały rok zapłacisz aż 90% mniej! To nie wszystko! Do każdego pakietu dodajemy zestaw bonusów, ułatwiających start strony w sieci. Zobacz listę. Pakiet Żółty = 25 zł netto Pakiet Czerwony = 55 zł netto I oczywiście 14-dniowy okres testowy całkowicie za darmo! Szczegóły oferty na naszej stronie internetowej. http://2be.pl/promocje/aktualne-promocje/hosting-90-taniej/...