| Udostępnij

Wywiad: Anna Nietyksza z EFICOM o POIG 8.1. i 8.2 w 2010 roku

EFICOM -  Anna Nietyksza - TMT.Workshop - 17 lutego 2010! - POIG 8.1. i 8.2 w 2010 rokuAnna Nietyksza, Prezes notowanej na NewConnect firmy doradczej EFICOM, odpowiada na pytania redakcji BiznesNet.pl o finansowanie innowacyjnych firm ze środków UE. 17 lutego br. będzie jednym z panelistów podczas TMT.Workshop, całodziennej imprezy poświęconej wnioskowaniu, rozliczaniu i zarządzaniu projektami w ramach POIG 8.1 oraz 8.2. EFICOM jest Parnterem tej imprezy. Zapraszamy do lektury, dyskusji i udziału w warsztacie.

Anna Nietyksza jast Założycielką i Prezes Zarządu EFICOM S.A., spółki konsultingowej specjalizującej się w pozyskiwaniu finansowania dla firm z funduszy UE, rynku kapitałowego oraz działalności inwestycyjnej. Wprowadziła spółkę na rynek NewConnect Giełdy Papierów Wartościowych, pozyskując dla niej finansowanie w drodze emisji prywatnej, potem tytuł Autoryzowanego Doradcy GPW. Wiceprezes Stowarzyszenia Autoryzowanych Doradców rynku NewConnect GPW, członek Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych.

Anna NietykszaAbsolwentka Nauk Politycznych i Administracji oraz Języków Obcych Stosowanych na Paryskiej Sorbonie. Karierę zawodową zaczynała w Paryżu jako dziennikarka – reporter prasowy i telewizyjny mediów francuskich. W kolejnych latach była Doradcą ds. inwestycji zagranicznych Ministra Przekształceń Własnościowych. Założycielka i główny udziałowiec (do 1994) agencji reklamowej EURO – RSCG Polska. W latach 1995-1997 Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Business Press Sp. z o.o. Ekspert Komisji Europejskiej w kilkunastu projektach.

BiznesNet.pl: Czy firma EFICOM jest kobietą?

Anna Nietyksza: EFICOM to przede wszystkim zgrany zespół, w skład którego wchodzą zarówno kobiety jak i mężczyźni. Najważniejsze są kompetencje i porozumienie. Jeżeli kobieta jest dla Pani synonimem profesjonalizmu i sukcesu to tak, EFICOM jest kobietą.

BiznesNet.pl: Macie Państwo imponującą listę poważnych klientów, a działanie 8.1 POIG jest kierowane do bardzo młodych firm. W działaniu 8.2 biorą udział trochę większe przedsięwzięcia. Jak możecie pomóc jednym i drugim?

Anna Nietyksza: W ciągu ostatnich kliku lat mieliśmy okazję współpracować z wieloma młodymi firmami, które startowały w wyścigu do niezwykle korzystnego dofinansowania w ramach działania 8.1 POIG. Było to dla nas nowością, ponieważ wcześniej portfolio naszych klientów zawierało głównie podmioty korporacyjne. Byliśmy bardzo zaskoczeni pomysłowością młodych przedsiębiorców oraz determinacją w dążeniu do realizacji swoich pomysłów. Natomiast zauważyliśmy, że poziom wiedzy naszych nowych klientów na temat pozyskiwania finansowania był odwrotnie proporcjonalny do poziomu innowacyjności ich pomysłów. Mówiąc zupełnie otwarcie, nie poradziliby sobie bez pomocy osób z doświadczeniem w tworzeniu biznesplanów oraz wniosków o dofinansowanie. Dlatego też dzięki synergii naszej wiedzy i doświadczenia oraz ich koncepcji biznesowych udało się wspólnie doprowadzić do rozpoczęcia wdrażania wielu wspaniałych rozwiązań, z których niedługo będą mogli korzystać wszyscy internauci.

Natomiast w przypadku działania 8.2 POIG, nasi klienci mieli największą trudność w definiowaniu samego kształtu projektu, struktury powiązania kooperacyjnego z innymi firmami oraz sposobu późniejszego zarządzania takim projektem. Również w tej kwestii wymagana jest wiedza specjalistyczna oferowana przez naszych ekspertów, zarówno w momencie tworzenia projektu, jak również późniejszego zarządzania.

BiznesNet.pl: Co z Państwa doświadczenia przysparza najwięcej problemów beneficjentom – wnioskowanie, codzienne rozliczanie, czy sytuacje kryzysowe np. związane z terminami, czy płynnością finansowania projektu?

Anna Nietyksza:
Na etapie wnioskowania bardzo istotne jest, aby realnie zaplanować przedsięwzięcie. Sama procedura jest jednak stosunkowo prosta pod względem rozbudowania wniosku i wymaganych informacji, w porównaniu z innymi działaniami skierowanymi bezpośrednio do przedsiębiorców. Wyjątkowo wysoki poziom dofinansowania projektu dawał szansę na realizację pomysłów e-biznesowych również młodym osobom nie dysponującym wysokim kapitałem na start. Potencjalne problemy zaczynają się pojawiać na etapie rozliczania projektu, kiedy okazuje się, że inwestycja jest realizowana nie do końca zgodnie z harmonogramem założonym we wniosku – w szczególności chodzi o nieprzestrzeganie terminów i zakresów poszczególnych etapów, niewypełnienie założonych wskaźników. Może to skutkować m.in. wypłatą niższego niż przyznane dofinansowania. Często rodzi to konieczność wnioskowania o zmiany (w niektórych sytuacjach anektowania umowy), których czas rozpatrywania jest dość długi.

BiznesNet.pl: Jaka jest recepta na pomyślne korzystanie ze środków unijnych?

Anna Nietyksza: Pomyślne korzystanie ze środków unijnych to dobre zaplanowanie inwestycji, wynegocjowanie podpisania korzystnej umowy z Instytucją Zarządzającą i poprawne rozliczenie projektu. Najlepsza recepta na sukces w tym zakresie to mieć dobrego doradcę. Takiego, który w odpowiednim czasie zwróci uwagę na procedury związane z przygotowaniem i rozliczaniem projektu, który będzie odpowiednio reagował na nasze potrzeby związane z realizacją projektu czyli na wszelkie zmiany, terminy. Przydatne jest również uważne czytanie wszelkich wytycznych w tym zakresie. No i najważniejsze – mieć dobry pomysł na rozwój biznesu.

BiznesNet.pl: Czego życzy Pani beneficjentom POIG 8.1 i 8.2 w 2010 roku?

Anna Nietyksza: Przede wszystkim należy życzyć zwiększenia alokacji na działania, przemyślanych inwestycji i… rzetelnej oceny dokumentacji aplikacyjnej. Życzymy również przyszłym Beneficjentom dobrych relacji z bankami i kontrahentami. Dużo optymizmu i spokoju.

BiznesNet.pl: Dziękujemy za rozmowę.

Zgłoś swój udział – TMT.Workshop 17. lutego br. całkowicie poświęcony wnioskowaniu, rozliczaniu i zarządzaniu projektami w ramach POIG 8.1 oraz 8.2.

Dyskutuj na forum – opisz swoje doświadczenia z POIG 8.1 i 8.2, zadaj pytanie, udziel odpowiedzi :)


Dodaj komentarz do wywiadu poniżej…


Tagi: , , , , , , , ,


Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

3 Komentarzy dla “Wywiad: Anna Nietyksza z EFICOM o POIG 8.1. i 8.2 w 2010 roku”

  1. Anna kos pisze:

    ta pani nie wie o czym mówi, od kiedy negocjuje się umowu z 8.1 i 8.2????? hahahaha

  2. Ewa Mirska pisze:

    To artykuł sponsorowany? Jesli ta firma doradcza, jako jedyna, ma zdolność negocjowania umów z PARP, to rzeczywiście potęga. Gorzej z ANEKTOWANIEM umów, to chyba grożne jest??? Wymaga ANEKSOWANIA, czy firma tej pani anektuje aneks?:)

  3. Marek pisze:

    To już standard, że większość artykułów jest pisane pod konkretną ofertę danej firmy. Szkoda.

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Pomysły na biznes - szukam / oferuję » Wzory gotowych biznes planów pod dotacje

» Witam, Oferujemy wzory gotowych biznes planów przygotowanych z myślą o dotacjach z Urzędu Pracy (handel, usługi, produkcja - od sklepu internetowego po pizzerie). W chwili obecnej dysponujemy ponad 40 różnymi wnioskami / biznes planami - które zostały przez Nas przygotowane i uzyskały dofinansowanie. Pełna listę wzorów, oraz możliwość zakupu, znajdą Państwo tutaj (proszę skopiować i wkleić link): http://www.biznesplany24.pl/biznesplan-pup-wzory.html...

Działalność gospodarcza » Biuro Rachunkowe KAWECCY Będzin. Sosnowiec. Dąbrowa Górnicza

» NOWA SIEDZIBA FIRMY !!! Z ogromną radością informujemy, że możemy zaprosić Państwa do naszej nowej siedziby biura rachunkowego, które mieści się przy ul. Wolności 109 w Będzinie. Serdecznie Zapraszamy. Kaweccy s.c. ul. Wolności 109 42-506 Będzin woj. śląskie tel. 509050305, 505100668. http://www.kaweccygroup.pl...

Prowadzenie firmy » Praca z systemem CRM - doświadczenia

» Chętnie wymienię się doświadczeniami w temacie pracy na systemie Berberis. Jakie są wasze doświadczenia i co ciekawego udało się wam z tego systemu wyciągnąć? Na co należy szczególnie zwracać uwagę, żeby mieć tego efekty?...

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...