| Udostępnij

Bezpieczny shopping w sieci

Dokonując zakupów on-line konsument ma prawo do pełnej informacji o oferowanych towarach i usługach – jeszcze przed złożeniem zamówienia  i pisemnego potwierdzenia informacji o dokonaniu zakupu – przypomina  o przysługujących konsumentom prawach Europejskie Centrum Konsumenckie, którego filia mieści się do 2005 roku w Polsce. Pracownicy ECK radzą internautom – jak bezpiecznie robić zakupy przez sieć. O czym więc warto pamiętać wybierając się na udany shopping po wirtualnej przestrzeni? Oto kilka porad, które warto zapamiętać.

Zanim dokonamy zakupu
Gdy wejdziemy do wirtualnego sklepu, w pierwszej kolejności należy sprawdzić adres i numer telefonu do przedsiębiorcy. Nie powinniśmy zakładać, że przedsiębiorca ma siedzibę w Polsce tylko dlatego, że jego adres internetowy ma skrót .pl . Może bowiem okazać się, że polska domena należy do firmy zarejestrowanej np. w Luksemburgu. Wówczas dochodzenie ewentualnych roszczeń – może wymagać od nas większego wysiłku, niż w przypadku sklepu zlokalizowanego w Polsce.

Warto upewnić się, czy przedsiębiorca deklaruje reguły zachowania prywatności (tzw. politykę prywatności) i wskazuje, w jakim trybie będą przetwarzane dane osobowe. Istotne jest, aby nasze dane były bezpieczne i nie wyciekły w niepowołane ręce.

Zakupując urządzenie elektryczne, koniecznie sprawdzić trzeba, czy odpowiada ono technicznym wymogom w danym kraju. Ponadto powinniśmy upewnić się, czy jego gwarancja będzie honorowana w kraju, w którym będziemy to urządzenie używać, a jeżeli zajdzie konieczność zwrotu towaru do sprzedawcy w jego kraju, to warto wyjaśnić jak przebiegać będzie procedura zwrotu produktu.

Przedsiębiorcy mają obowiązek podawania pełnej ceny za sprzedawany produkt, jednak zanim podejmiemy decyzję o zakupie – zaleca się przeprowadzenie kalkulacji wysokości dodatkowych kosztów zakupu, aby uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki przy odbiorze przesyłki. Kupując na odległość, płacimy nie tylko cenę produktu, ale również ponosimy koszty dostawy czy przesyłki pocztowej lub paczki, albo cło, gdy kupujemy  u sprzedawcy spoza Unii Europejskiej, np. ze Szwajcarii lub USA.

Warto upewnić się też, czy przedsiębiorca należy do systemu gwarantującego stosowanie określonych dobrych praktyk. Jeśli tak, to łatwiej wówczas będzie dochodzić swoich praw. O przynależności do systemu świadczyć mogą oznaczenia graficzne (logo). Do systemów takich należy między innymi Euro-label.

Po dokonaniu zakupu
Zawsze dobrze jest wydrukować sobie stronę, na której pojawia się potwierdzenie złożenia zamówienia lub zapisać ją na dysk swojego komputera albo zrobić tzw. screeny. Europejskie Centrum Konsumenckie przypomina też, że nie później niż w chwili dostawy  zamówionego przez Internet towaru, klient powinien otrzymać w formie pisemnej lub na innym trwałym nośniku potwierdzenie zawarcia umowy o określonej treści.
Klient robiący zakupy onlie  powinien także zostać poinformowany o prawie do odstąpienia od umowy w ciągu 7 dni roboczych lub dłuższym bez ponoszenia kosztów (z wyjątkiem kosztów zwrotu towaru do sprzedawcy). Prawa do odstąpienia nie stosuje się m.in. do umów o usługi zakwaterowania, transportu, turystyczne oraz zakupu przez licytację.

Gdy zakup okaże się nieudany
Co zrobić, gdy zakup okaże się nieudany albo towar, jaki do nas dotrze będzie wadliwy? Jak i do kogo skierować skargę? Jak radzi ECK przede wszystkim jak najszybciej należy powiadomić przedsiębiorcę od którego nabyliśmy towar o problemie. Trzeba złożyć skargę na piśmie i umieść w niej następujące informacje:

 • datę zamieszczenia informacji handlowej i adres strony, na której się ona pojawiła
 • datę złożenia zamówienia
 • cechy zamówionego produktu lub usługi
 • zapłaconą kwotę i metodę płatności
 • dodatkowe dane, np. numer zlecenia albo klienta
 • przyczynę skargi
 • inne dane, które są istotne
 • żądanie, np. wymiany towaru, zwrotu pieniędzy

Zalecane jest również zachowanie kopii strony internetowej, umowy, regulaminu, zgłoszenia reklamacyjnego i całej korespondencji prowadzonej z przedsiębiorcą. Dokumentacja ta ułatwi dochodzenie roszczeń i udowadnianie ich zasadności.

Gdzie możemy szukać pomocy?
Jeżeli negocjacje ze sprzedawca kończą się niepowodzeniem, powinniśmy rozważyć inne metody dochodzenia roszczeń. W rozwiązywaniu problemów w transakcjach ponadgranicznych na terenie Unii Europejskiej, Norwegii i Islandii pomaga Sieć Europejskich Centrów Konsumenckich (ECC-Net). Warto skontaktować się z wybranym Centrum i wysłać skargę konsumencką za pośrednictwem strony internetowej www.konsument.gov.pl .

Internet daje ogromne możliwości wyboru i porównywania ofert. Wybierając wymarzony produkt, nie zapominajmy o przysługujących nam prawach i nie bójmy się ich egzekwować, aby odbierając oczekiwaną przesyłkę, cieszyć się z dokonanego zakupu, a nie martwić się koniecznością prowadzenia sporu z nieuczciwym sprzedawcą.

Źródło: Europejskie Centrum Konsumenckie


Tagi: , , , , , , , , , , , ,


Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

14 Komentarzy dla “Bezpieczny shopping w sieci”

 1. Suzi pisze:

  I tutaj właśnie dobrze widać bez-sens intewsycji w 4K CO SETNA osoba to odrobinę zbyt słaby wynik na sprzedaż konsumencką. Już lepiej rozwijać OLED ktf3ry o wiele lepiej poradzi sobie z sygnałem HD niż zwykły LCD z mało dostępnym sygnałem 4K.

 2. “Zalecane jest również zachowanie kopii strony internetowej, umowy, regulaminu, zgłoszenia reklamacyjnego i całej korespondencji prowadzonej z przedsiębiorcą. Dokumentacja ta ułatwi dochodzenie roszczeń i udowadnianie ich zasadności.” – bardzo ważne, wiele z nas zapomina o tym, że takie rzeczy znacznie ułatwiają walkę z nieuczciwym sprzedawca, to są często niepodważalne dowody na to, że to my mamy rację.

 3. “Internet daje ogromne możliwości wyboru i porównywania ofert” – to co jest dziś to nic w porównaniu do tego co bedzie za 5 lat….będzie jeszcze więcej produktów i porównywarek.

 4. 22/05/2011 – 3:15pmDe tu equipo no hablan porque no les da beneficios economicos, que si les diera, ya verias; y si tuvieran que dejar de hablar de futbol porque ganaban más dinero, lo harian… A ello les importa una mierda el futbol en particular y el deporte en general, a ellos les importa todo aquello que de dinero, mucho dinero y si hay que sacar todos los dias a CR en portada pues se saca…

 5. http://www./ pisze:

  I haven’t updated my playlist in so long! I only use the iPod on the treadmill, which isn’t too often. I love Lady Gaga, Rihanna, and Black Eyed Peas though.

 6. Riko4 pisze:

  Oczywiście net daje duże możliwości, ale również zagrożenia i o tym należy pamiętać.

 7. eco-profi pisze:

  Pamiętać oczywiście, ale tego jest mało, więc może nie warto straszyć. Jest coraz większa konkurencja, a ona szybko weryfikuje cwaniaków

 8. giełda rolna pisze:

  Wszystko ma swoje plusy jak również zagrożenia, więc trzeba być czujnym i brać tylko dodatnie

 9. Lukasz Kusak pisze:

  Dlatego najbezpieczniej robić zakupy u przedsiębiorców o ugruntowanej pozycji rynkowej , istniejących od wielu lat, posiadających punkty stacjonarne. Na przykład tu http://www.dobrezabawki.com

 10. CitySniper pisze:

  Ja staram się kupować u sprawzonych przedsiebiorców. W dzisiejszych czasach wyszukiwarek i porównywarek dośc cięzko trafić na nierzetelnego sprzedawce. Wteryfikacja często takiego dośc szybko wytnie. Mimo to nie ufam sklepom z małą ilością opinii lub negatywnymi opiniami. Już wolę dopłacić parę groszy więcej i lkupić u sprawdzonego.

 11. Okazuje się, że o wiele więcej czasu należy niekiedy poświęcić na sprawdzenie wiarygodności sprzedawcy, aniżeli na sam proces zakupowy. Zarówno jeśli chodzi o drobne zakupy, jak też poważniejsze transakcje typu kredyty lub pożyczki.Ale nie powinno to dziwić, wszak chodzi o nasze bezpieczeństwo pieniędzy.

 12. Ocenie dość skutecznie można wyłonić solidnych sprzedawców. Takie podstawy jak zabezpieczony certyfikatem SSL sklep, adres i wszystkie dane firmy łącznie z NIPem dostępne na stronie to podstawa. To pozwala zweryfikować właściciela sklepu. Dodatkowo popularne wyszukiwarki umożliwiają opiniowanie sklepów , więc i tu można wytypować, gdzie kupować bezpiecznie a gdzie ryzykujemy dużo.

 13. Ja sobie nie wyobrażam zakupów poza www. Ceny jak również możliwość dokładnego sprawdzenia towaru sprawiają że to atrakcyjny sposób robienia zakupów. Jeszcze nigdy nie zawiodłem się na tym kanale, a kupuję naprawdę dużo z różnych źródeł. Ostatnio kupiłem nawet rower na popularnym w Polsce portalu aukcyjnym. Zapłaciłem prawie 4000 zł z góry, rower duży więc ryzyko niesolidnego spakowania spore a mimo to wszystko skończyło się dobrze.

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Pomysły na biznes - szukam / oferuję » Wzory gotowych biznes planów pod dotacje

» Witam, Oferujemy wzory gotowych biznes planów przygotowanych z myślą o dotacjach z Urzędu Pracy (handel, usługi, produkcja - od sklepu internetowego po pizzerie). W chwili obecnej dysponujemy ponad 40 różnymi wnioskami / biznes planami - które zostały przez Nas przygotowane i uzyskały dofinansowanie. Pełna listę wzorów, oraz możliwość zakupu, znajdą Państwo tutaj (proszę skopiować i wkleić link): http://www.biznesplany24.pl/biznesplan-pup-wzory.html...

Działalność gospodarcza » Biuro Rachunkowe KAWECCY Będzin. Sosnowiec. Dąbrowa Górnicza

» NOWA SIEDZIBA FIRMY !!! Z ogromną radością informujemy, że możemy zaprosić Państwa do naszej nowej siedziby biura rachunkowego, które mieści się przy ul. Wolności 109 w Będzinie. Serdecznie Zapraszamy. Kaweccy s.c. ul. Wolności 109 42-506 Będzin woj. śląskie tel. 509050305, 505100668. http://www.kaweccygroup.pl...

Prowadzenie firmy » Praca z systemem CRM - doświadczenia

» Chętnie wymienię się doświadczeniami w temacie pracy na systemie Berberis. Jakie są wasze doświadczenia i co ciekawego udało się wam z tego systemu wyciągnąć? Na co należy szczególnie zwracać uwagę, żeby mieć tego efekty?...

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...