| Udostępnij

Banki wypowiadają umowy kredytowe

To był najtrudniejszy rok w 150-letnich dziejach  jaworzyńskich Zakładach Porcelany Stołowej „Karolina”. Z zatrudniającego  850 osób zakładu musiało odejść blisko 250 pracowników. Inaczej spółka nie przetrwałaby kryzysu. I po tych bolesnych zmianach, gdy wszystko wydawałoby się być już na dobrej drodze – nóż w plecy zakładu postanowiły wbić banki. Cztery banki, z którymi Karolina miała podpisane umowy, w tym samym czasie, jakby się zmawiając, wypowiedziały spółce umowy kredytowe.  Wypowiedziały, mimo że firma nie zalegała z płatnościami i nigdy nie była dla żadnego z nich trudnym klientem. Dziś w zakładzie jest już większy spokój, ale jego zarząd z niepokojem patrzy na umacnianie się złotówki. Każde 10 groszy więcej, to dla spółki strata 120 tysięcy złotych.

- Najgorsze mamy już za sobą – mówi Bożena Mechla, prezes ZPS Karolina. - Najcięższe miesiące dla nas to ubiegłoroczny czerwiec,  lipiec i sierpień. Portfel zamówień był bardzo niski. Zawsze jest mniej zamówień w okresie wakacyjnym, ale ubiegły rok to była po prostu klęska. Nasza branża światowy kryzys gospodarczy odczuła jako pierwsza. Porcelana nie jest bowiem artykułem pierwszej potrzeby. Popełniłam błąd, bo gdy w 2008 roku wybuchł kryzys, uznałam że najważniejszym dla nas priorytetem będzie utrzymać za wszelką cenę taki stan zatrudnienia, jaki posiadaliśmy, a było to w tym czasie 850-860 osób. Pod koniec czerwca 2008 roku jednak okazało się, że bez zmian i redukcji zatrudnienia, Karolina nie ma szans na przetrwanie kryzysu. Musieliśmy ograniczyć poziom zatrudnienia i dostosować go do potrzeb rynku – dodaje prezes.

Zmieniono technologię
Wśród załogi zapanował strach. Rozpoczął się trudny czas zwolnień, o których tu nie było słychać się od dawna. Po raz pierwszy od wielu lat w Karolinie dokonano prawdziwej rewolucji. Z czterobrygadowego systemu pracy, funkcjonującego od niepamiętnych czasów nieprzerwanie w ruchu ciągłym przez 24 godziny 7 dni w tygodniu spółka przeszła na 5-dniowy system pracy. Wcześniej takie zmiany w ogóle nie były możliwe. – Mieliśmy w Karolinie dwa stare piece, które musiały pracować bez przerwy. Ich wygaszanie trwało 11 dni, podobnie jak ponowny rozruch. Nie było więc mowy o  przerywaniu  produkcji i ciągłości pracy. Musieliśmy zmienić technologię. Kupiliśmy dwa nowe piece, których wygaszanie i ponowny rozruch zajmuje  jedynie cztery godziny. Teraz możemy  wyłączać je na weekend – mówi prezes Mechla. Zmiana ta spowodowała, że zakład nie pracuje już 7 dni w tygodniu. Działa od poniedziałku do piątku. Zakup nowych pieców zredukował też nieco koszty produkcji. Ale część załogi okazała się zbędna.

Karolina zaczęła zwalniać
Były żal, złość, łzy i ból. Emocje, które towarzyszą każdej grupie zwalnianych osób. Paniczny lęk przed przyszłością. Popłoch i strach. Ale nie można było inaczej. Gdyby nie zredukowano zatrudnienia, zakład stanąłby przed dylematem, skąd wziąć na wypłaty dla tak licznej załogi.  Dotąd nieprzerwanie pracownicy Karoliny otrzymują je co miesiąc w terminie. A nie są to wcale małe wypłaty, jeśli weźmie się pod uwagę pensje pracowników zatrudnionych w  innych  zakładach powiatu świdnickiego. W wielu są one zdecydowanie mniejsze niż w Karolinie.  Średnia pensja w jaworzyńskim zakładzie porcelany za pierwsze półrocze wyniosła 2200 złotych. Ale  w Karolinie są też osoby, które potrafią zarobić na produkcji po 3-4 tysiące, czasami więcej od swoich kierowników i mistrzów. Najniższa pensja w firmie to 1800 zł. Do tego pracownicy mają dobrą opiekę socjalną, w ramach której zapewniono im posiłek regenacyjny (prawie dwudaniowy obiad), wodę mineralną, odzież roboczą, usługi medyczne na terenie zakładu. Mogą korzystać z zapomóg i bardzo nisko oprocentowanych pożyczek. Zarząd firmy, gdy Karolina znalazła się  w najtrudniejszym momencie ekonomicznym, nie wyciągnął rąk po fundusz socjalny, jak to stało się w wielu innych polskich zakładach. Wiele zarządów „pożyczyło go  na zawsze bądź zlikwidowało.  Tutaj zostawiono go dla pracowników, choć w nieco uszczuplonej wersji.
Od stycznia br. załoga Karoliny pozostaje jednak bez nagród, tzw. premii. Firmy po prostu na razie na jej wypłatę nie stać. Aby było sprawiedliwie, wynagrodzenia nie pobierają też członkowie rady nadzorczej zakładu.

Nie przedłużać umów czasowych
Redukując zatrudnienie zarząd Karoliny w porozumieniu z działającymi w obrębie zakładu związkami zawodowymi, zdecydował się nie przedłużać w pierwszej kolejności umów z 80 osobami zatrudnionymi na określony. Część z tych umów wygasało w 2008. 40 osób przeszło na nabyte świadczenia emerytalne, przedemerytalne i  renty, 70 osób zwolniło się z zakładu  na własną prośbę, a  z 50 osobami firma rozwiązała umowy o pracę.  Były to, jak powiedziała nam prezes Bożena Mechla i – co uwiarygodniają dokumenty zakładu – osoby notorycznie nadużywające zwolnień lekarskich. W sumie z Karoliny odeszło blisko 250 osób. – Staraliśmy się bronić osób zwalnianych, które chodziły na chorobowe., Wielu takich pracowników  wybroniliśmy, ale wśród biorących L4 były też i takie osoby, które udawały chore, a w tym czasie, gdy nie przychodziły do pracy w Karolinie, handlowały na miejskim bazaru – mówi Marek Janus, przewodniczący NSZZ Pracownicy przy ZPS Karolina.  Wśród tej grupy byli też pracownicy, którzy co miesiąc regularnie po każdej wypłacie nie zjawiali się w pracy, a dwa dni później przynosiły L4, osoby z problemem alkoholowym.  W ten sposób z 850 w Karolinie zatrudnienie spadło do 653 osób.
- Dla ludzi, którzy byli w wyjątkowo ciężkiej sytuacji życiowej, a ich stanowisko zostało zlikwidowane,  starliśmy  się szukać innych miejsc w pracy w Karolinie. Z tego między innymi powodu nasza firma rozwiązała istniejącą przez kilka lat umowę o ochronę i straż z firmą Marconi.  W miejsce ich pracowników  zatrudniliśmy swoich 14, którzy gdyby nie ten ruch -  musieliby odejść z Karoliny – mówi prezes Mechla.
Niedawno z zakładu zostało zwolnionych kilka pojedynczych osób. Za rażące przewinienia – z paragrafu 52. Ktoś nadużywał alkoholu, ktoś chciał coś ukraść. - To przykre, że wczasach kryzysu ludzie nie doceniają tego co mają. Smutne jest też, że kradnąc rzadko mają świadomość, iż nie okradają zarządu, ale kolegów, koleżanki i samych siebie. Karolina jest przecież spółką pracowniczą… - wyznaje Bożena Mechla.

Cios ze strony banków
Wydawało się, że po zmianach technologicznych, redukcji zatrudnienia sytuacja w firmie się unormuje. Ale we wrześniu ubiegłego roku na Karolinę spadł kolejny, i to niespodziewany, cios.  Banki, które kredytowały zakład, tłumacząc się ogólnoświatowym kryzysem, wypowiedziały umowy i nakazały zwrot pieniędzy – 11 mln złotych. Mimo że Karolina wcześniej nie miała żadnych problemów ze spłatą kredytów. Trwały rozmowy, negocjacje, które niczego dobrego jednak nie przyniosły. Zobowiązanie należało jak najszybciej spłacić.
- Udało się to zrobić dzięki zaangażowaniu w sprawy zakładu posła Chlebowskiego. Karolina otrzymała pożyczkę w Agencji Rozwoju Przemysłu, na korzystniejszych warunkach niż te, które wynikały z wcześniejszych umów z czterema bankami. Dzięki tej pożyczce spłaciliśmy banki. I teraz możemy  spokojnie w miesięcznych ratach  spłacać agencji kredyt  przez 4 lata – cieszy się Bożena Mechla. Cieszy się też Jaworzyna. To jedyny tak duży zakład w mieście i główny płatnik gminnego budżetu. – Gdyby Karolina przestała nagle płacić podatki, mielibyśmy w gminie bardzo poważny problem – mówi Grzegorz Grzegorzewicz, burmistrz Jaworzyny Śląskiej, który nie chce sobie nawet wyobrażać, co by się stało, gdyby Karolina zniknęła z mapy gminy. Prawie każdy mieszkaniec Jaworzyny ma kogoś z rodziny w Karolinie. Byłaby to klęska dla zakładu i dla gminy.

Lęk przed mocną złotówką
Zrobimy wszystko, by przetrwać kryzys – mówią zgodnie i zarząd i związki zawodowe.  – Ale tak naprawdę nie wiemy, jak dalej będzie.  Bardzo niepokojące jest dla nas umacnianie się złotówki. Każde 10 groszy więcej przy mocnej złotówce oznacza dla nas stratę 120 tysięcy złotych. Wahania walut bardzo nas niepokoją – mówi Bożena Mechla.
- Niestety, na nie nikt z nas nie ma wpływu – dodaje Marek Janus. – To, co się dzieje teraz na rynku walut jest jak wróżenie z fusów. Nawet analitycy nie są pewni tego co mówią. A od tego głównie zależy teraz być albo nie być Karoliny, która całą swoją produkcję robi na eksport.

Zamówienia są. Karolina eksportuje swój towar do Włoch, USA, Egiptu, Turcji, Francji, Belgii, Finlandii, Hiszpanii, Grecji, Holandii. 80 procent to stali współpracujący od lat z firmą klienci. Dochodzą ciągle nowi. Chodzi o to, by zamówienia były opłacalne. A tak może być, gdy rynek walut nieco się ustabilizuje. I na tę stabilizację z korzyścią dla siebie – Karolina liczy. Jest uznaną marką na świecie, za co często odbiera nagrody i wyróżnienie. Ostatnią dostała w czerwcu tego roku. To nagroda dla Ambasadora Polskiej Gospodarki za 2009 rok w kategorii Marka Europejska. To cieszy. Pozostaje jednak strach o ruchy ze złotówką. I miejsca pracy. - Pracownicy nadal boją się zwolnień, bo mimo że w spółce panuje obecnie spokój, tak naprawdę z powodu kryzysu i nieustannych skoków i spadów na rynku walut ciągle jesteśmy na niepewnej pozycji – mówi Marek Janus z NSZZ. Są to rzeczy, na które Karolina nie może mieć wpływu. Ale parlamentarzyści i bankowcy już tak…


Tagi: , , , , , ,


Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

1 Komentarz dla “Banki wypowiadają umowy kredytowe”

  1. Polecam porównywarkę bezpiecznych pożyczek http://lowcachwilowek.pl/porownywarka-chwilowek/ -jedynie wiarygodni i sprawdzeni pożyczkodawcy.

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Pomysły na biznes - szukam / oferuję » Wzory gotowych biznes planów pod dotacje

» Witam, Oferujemy wzory gotowych biznes planów przygotowanych z myślą o dotacjach z Urzędu Pracy (handel, usługi, produkcja - od sklepu internetowego po pizzerie). W chwili obecnej dysponujemy ponad 40 różnymi wnioskami / biznes planami - które zostały przez Nas przygotowane i uzyskały dofinansowanie. Pełna listę wzorów, oraz możliwość zakupu, znajdą Państwo tutaj (proszę skopiować i wkleić link): http://www.biznesplany24.pl/biznesplan-pup-wzory.html...

Działalność gospodarcza » Biuro Rachunkowe KAWECCY Będzin. Sosnowiec. Dąbrowa Górnicza

» NOWA SIEDZIBA FIRMY !!! Z ogromną radością informujemy, że możemy zaprosić Państwa do naszej nowej siedziby biura rachunkowego, które mieści się przy ul. Wolności 109 w Będzinie. Serdecznie Zapraszamy. Kaweccy s.c. ul. Wolności 109 42-506 Będzin woj. śląskie tel. 509050305, 505100668. http://www.kaweccygroup.pl...

Prowadzenie firmy » Praca z systemem CRM - doświadczenia

» Chętnie wymienię się doświadczeniami w temacie pracy na systemie Berberis. Jakie są wasze doświadczenia i co ciekawego udało się wam z tego systemu wyciągnąć? Na co należy szczególnie zwracać uwagę, żeby mieć tego efekty?...

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...