| Udostępnij

HD Voice – młodszy brat HDTV?

HD Voice – młodszy brat HDTV?Wielofunkcyjne, ultranowoczesne komórki, VoIP, telefonia 3G, 4G… Telefonia jest częścią naszego życia, która ciągle dynamicznie się rozwija. Z wyjątkiem jednej rzeczy, która niezmiennie trwa od siedemdziesięciu lat. Zakres częstotliwości transmitowanej mowy to obecnie największy maruder w erze cyfryzacji. Niebawem może być on wyparty przez technologię HD Voice.

Coraz więcej obszarów naszego życia wciąż ulega cyfryzacji i dzieje się to w coraz większym tempie. Dziś niewiele osób wspomina płyty winylowe, kasety audio i video, tradycyjne błony fotograficzne czy analogowe telefony z obrotową tarczą. A były one przecież w powszechnym użytku przed niespełna dwiema dekadami. Wciąż wzrasta liczba aparatów komórkowych, która w Polsce przekroczyła już całkowitą liczbę obywateli. Mówiąc o fotografii, z reguły mamy na myśli aparaty cyfrowe i zdjęcia zapisane na dysku. Telewizja HD staje się standardem, po którym coraz szerzej upowszechniana jest telewizja udostępniana w modelu VoD, itd. Na tle tych wszystkich zmian za prawdziwego „dinozaura” należy uznać jakość transmisji mowy w telefonii stacjonarnej i komórkowej.

Udoskonaloną technologię transmisji głosu w telefonach, z której do dziś korzysta ludzkość, wprowadzono w 1937 r., czyli ponad 60 lat po tym, jak A.G. Bell opatentował telefon. Dokładniej chodzi o zakres częstotliwości, jakie transmitowane są na łączach (wcześniej analogowych, obecnie głównie cyfrowych). Niezależnie od postępu cyfryzacji od ponad 70 lat w tym zakresie niewiele się zmieniło, choć prognostykiem zmian jest upowszechnianie technologii HD Voice, która zapewne zrewolucjonizuje rynek telefonii w najbliższych latach.

Czym jest HD Voice?

Zacznijmy od zmysłu słuchu. Ucho człowieka jest zdolne do odbioru dźwięków w określonym paśmie częstotliwości: od 16Hz do 20kHz. Większość dźwięków mowy ludzkiej zawiera się w znacznie węższym zakresie: od 200Hz do 3kHz. Tradycyjne telefony (PSTN), jak również sieć GSM, transmitują mowę i dźwięki w częstotliwościach mowy (ok. 200Hz – 3kHz), ignorując jednak dolne i górne zakresy częstotliwości, które ucho człowieka bez trudu rozpoznaje. Zakresu transmisji nie zmieniono nawet po tym, jak wprowadzono zamianę analogowych sygnałów dźwiękowych (rzeczywistej mowy) na sygnał cyfrowy. Obecnie, w dotychczas stosowanych rozwiązaniach telefonii, rzeczywista mowa ludzka (sygnał analogowy) jest konwertowana na dane cyfrowe z częstotliwością 8000 próbek na sekundę. Pozwala to na zapewnianie dostatecznej jakości i właściwe rozpoznawanie mowy przez rozmówcę. Takie tradycyjne kodowanie mowy pochłania przepustowość na poziomie 64KB/s. Technologia HD Voice (High-Definition Voice) w porównaniu z tymi parametrami wprowadza niejako rewolucję technologiczną. Po pierwsze, pozwala kodować (próbkować) dźwięki analogowe dwukrotnie częściej (16tys/s). Po drugie, kilkukrotnie poszerza spektrum przenoszenia częstotliwości – w HD Voice zakres ten wynosi od 50Hz do 7kHz. Po trzecie, transmisja rozmów w technologii HD Voice wymaga dwukrotnie mniejszej przepustowości – jedynie 32KB/s. W efekcie stosowania tej technologii rozmówcy uzyskują niezwykle wysoką jakość połączenia,: dźwięki odtwarzane są wiernie, z zachowaną właściwą głębią brzmienia.

HD Voice zapewnia krystaliczną jakość połączenia głosowego dzięki kodekowi G.722 (oraz G.722.1). To oznacza, że rozmówcy skorzystają z usługi HD Voice jedynie wtedy, gdy telefon każdego z nich będzie obsługiwał taki kodek. Tradycyjny system telefonii PSTN bez dużych zmian technicznych nie może transmitować szerszego pasma dźwięku – inaczej rzecz się ma w telefonii internetowej VoIP.

To operatorzy VoIP zaszczepią jakość HD Voice

HD Voice oznacza przełom jakościowy w rozmowach telefonicznych i wbrew pozorom nie jest czymś niedostępnym. Operator telefonii internetowej, FreecoNet, w maju ub. r. jako pierwszy w Polsce wprowadził nowy standard HD Voice na polski rynek. To nie jedyna oferta skierowana do użytkowników Internetu. W listopadzie ub. r. Edge Solutions wprowadziło standard HD Voice do IntraOut, swojej autorskiej internetowej platformy zintegrowanej komunikacji, w ramach której dostępne są również usługi telefonii VoIP.

- Standard HD Voice jest w IntraOut oferowany bezpłatnie dla każdego użytkownika telefonii internetowej – w pakietach Silver i Gold. Użytkownik VoIP ma zawsze wybór operatora telefonii internetowej, dlatego jeśli mu zależy na standardzie HD Voice w ramach platformy IntraOut, powinien wskazać takiego dostawcę VoIP, który świadczy już usługi w tym standardzie – zwraca uwagę Sylwia Piskorska z Edge Solutions, odpowiedzialna za sprzedaż usług IntraOut.

Dla wielu obecnych użytkowników VoIP skorzystanie z nowego standardu oznacza zakup nowego aparatu. HD Voice wymaga od obu rozmówców posiadania przystosowanego aparatu, co dziś uznawane jest za jeden z głównych czynników spowalniających upowszechnianie tej technologii. Co prawda w Polsce dostępne są aparaty przystosowane do HD Voice, m.in. Siemens Gigaset A580 IP oraz telefony oferowane przez AVM i Yealink, dostępne są oferty „za złotówkę”, jednak dla wielu konieczność wyposażenia się w nowy sprzętu wciąż niesłusznie kojarzy się z inwestycją i kosztem.

Zdaniem Marcina Kwaśniaka, zastępcy red. naczelnego miesięcznika Mobility tempo upowszechniania HD Voice zależy od samych użytkowników. Jeśli będą oni zainteresowani nowym standardem, wyższą jakością i w związku z tym będą oni skłonni zapłacić za usługi, transfer technologii nastąpi w lawinowym tempie. Jak będzie z HD Voice, tego dziś nie wiadomo, ponieważ trendy w telekomunikacji są trudne do przewidzenia.

- Popularność mobilnego dostępu do transmisji danych spowodowała lawinowe wprowadzenie nowych technologii (HSDPA, HSPA+), bo tak chcieli użytkownicy i gotowi byli za to płacić. Telefony zaczęły być wyposażane w aparaty fotograficzne i kolorowe wyświetlacze, a operatorzy zrównali ceny MMSa z ceną SMSa. Producenci za to wyposażają telefony w moduł Wi-Fi. Na drugim biegunie mamy DVB-H. Jak widać operatorzy doszli do wniosku, że komercyjne wprowadzanie tej usługi jest w tym momencie nieopłacalne, tym bardziej, że wymaga budowy infrastruktury. Wprowadzanie telewizji w komórce stanęło w miejscu – mówi Marcin Kwaśniak.

Z HD Voice może być jeszcze inaczej. Operatorów komórkowych w Polsce jest czterech, są to firmy duże i mają one podzielony rynek. Operatorów VoIP jest wielu, są nimi firmy mniejsze i muszą one nieco inaczej zdobywać klientów. Wprowadzanie HD Voice przez operatorów VoIP jest upowszechnianiem ważnego standardu i naturalną drogą w rozwoju usług, podczas gdy operatorzy komórkowi będą postrzegać HD Voice jako jedną z wielu technologii w swoim zestawie. Dlatego to operatorzy telefonii VoIP wezmą na siebie ciężar popularyzacji HD Voice.

Zasadnicza korzyść z HD Voice to znakomita jakość dźwięku w trakcie rozmowy. Naturalnie, jest to zaleta tym cenniejsza, im więcej i dłużej rozmawiamy przez telefon i im bardziej jest on naszym narzędziem pracy. Wraz z upowszechnianiem się samego VoIP w Polsce systematycznie będzie rosło zainteresowanie HD Voice, ponieważ, tak jak w IntraOut, będzie to z reguły technologia dostępna w standardzie, bez żadnych dopłat.

-Przybywa firm, które z jednej strony chcą optymalizować koszty telekomunikacji, a z drugiej zachować lub wręcz poprawić jakość połączeń. Po ich stronie w warstwie telekomunikacji coraz większy udział ma stosunkowo niedroga telefonia VoIP. Przybywa też firm, które wykorzystują call-center czy telekonferencje do generowania przychodów. To właśnie tego rodzaju firmy będą w naturalny sposób upowszechniać w Polsce technologię HD Voice – dodaje Sylwia Piskorska.

Być może wcale nie minie sporo czasu, a odebrawszy telefon będziemy słyszeć naszego rozmówcę tak, jakby siedział obok w fotelu…

Źródło: Optimum PR


Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

5 Komentarzy dla “HD Voice – młodszy brat HDTV?”

  1. Harry pisze:

    Full of salient points. Don’t stop benviielg or writing!

  2. Trop mignons les bijoux P’tit biscuit ! Je veux bien que tu fasses un article sur la little box, j’ai vu des photos et elle me fait bien envie ! Alors que d’habitude je ne suis pas fan de ce genre de box.PS : Un grand merci pour le concours My sweet dressing ! :) )))

  3. DKL – While this person who wrote the letter may not be personally responsible, neither are thousands of others who lost their jobs due to the mess. So I still think it is right for the Government to take back the bonuses (regardless of the incompetency of lawmakers) because it is taxpayer money being used here. So how are Frank and Pelosi to blame for the financial mess? Nice tirade against the Dems but come on, it was under W’s watch that this thing imploded.

  4. I’m very excited that Adelman is coming. I’ve always wondered to myself why we cannot get any good experienced coaches here and why we always have to get the fresh guys on their first job. I am ready for a new season now. Hoping to see Derrick Williams start and Beasley on a different team. I’m also wary about Rubio after the Euro competition.

  5. Trans Sat pisze:

    Ciekawe czy wejdzie to na stałe do polskich domów?

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Pomysły na biznes - szukam / oferuję » Wzory gotowych biznes planów pod dotacje

» Witam, Oferujemy wzory gotowych biznes planów przygotowanych z myślą o dotacjach z Urzędu Pracy (handel, usługi, produkcja - od sklepu internetowego po pizzerie). W chwili obecnej dysponujemy ponad 40 różnymi wnioskami / biznes planami - które zostały przez Nas przygotowane i uzyskały dofinansowanie. Pełna listę wzorów, oraz możliwość zakupu, znajdą Państwo tutaj (proszę skopiować i wkleić link): http://www.biznesplany24.pl/biznesplan-pup-wzory.html...

Działalność gospodarcza » Biuro Rachunkowe KAWECCY Będzin. Sosnowiec. Dąbrowa Górnicza

» NOWA SIEDZIBA FIRMY !!! Z ogromną radością informujemy, że możemy zaprosić Państwa do naszej nowej siedziby biura rachunkowego, które mieści się przy ul. Wolności 109 w Będzinie. Serdecznie Zapraszamy. Kaweccy s.c. ul. Wolności 109 42-506 Będzin woj. śląskie tel. 509050305, 505100668. http://www.kaweccygroup.pl...

Prowadzenie firmy » Praca z systemem CRM - doświadczenia

» Chętnie wymienię się doświadczeniami w temacie pracy na systemie Berberis. Jakie są wasze doświadczenia i co ciekawego udało się wam z tego systemu wyciągnąć? Na co należy szczególnie zwracać uwagę, żeby mieć tego efekty?...

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...