| Udostępnij

Mydlenie oczu użytkownikom Facebooka

Rosnąca popularność aplikacji dla Facebooka, takich jak gry oparte na przeglądarce, niesie ze sobą zagrożenia dla ich użytkowników w postaci szkodliwego oprogramowania, phishingu i ataków hakerskich. Gry oparte na przeglądarkach są obecnie niezwykle popularne w społeczności online – potwierdza to między innymi fakt, że każdego miesiąca 200 milionów użytkowników gra w gry za pośrednictwem portalu Facebook.

Najpopularniejszą grą jest obecnie FarmVille, który posiada prawie 70 milionów fanów na całym świecie. Jednak te nowoczesne formy rozrywki kryją zagrożenia. W zeszłym tygodniu spółka matka firmy FarmVille, amerykańska firma Zynga, musiała ukrócić oszukańcze subskrypcje dla urządzeń mobilnych oraz oferty zachęcające użytkowników tej gry do rejestrowania się do serwisów internetowych w zamian za walutę z gry FarmVille.

Kaspersky Lab przedstawia kilka wskazówek mówiących, jak pozostać bezpiecznym na Facebooku i nie paść ofiarą cyberoszustwa.

1. Sprawdź ustawienia ochrony danych: Użytkownicy Facebooka powinni wiedzieć, które informacje będą widzieli ich znajomi, które są całkowicie publiczne oraz jakie prawa zastrzega sobie Facebook. Dlatego podczas rejestrowania się na portalu należy wypełnić tylko wymagane pola i wybrać najbardziej restrykcyjne ustawienia domyślne. Najlepiej stworzyć na początku konto fikcyjne, za pomocą którego będziemy mogli sprawdzić, jakie informacje osobiste będą dostępne w Internecie. Potem można już założyć profil z prawdziwym imieniem i nazwiskiem.

2. Uważaj, co publikujesz: Użytkownicy Facebooka powinni mieć świadomość, że posty zawierające zbyt wiele prywatnych informacji mogą wyrządzić im tyle samo szkody co zdjęcia czy filmy z imprezy. Facebook nie wybaczy Ci niczego.

3. Demaskowanie fałszywych przyjaciół: Operatorzy portali społecznościowych z reguły nie weryfikują, czy właściciel określonego konta jest osobą, za jaką się podaje. Dlatego użytkownicy Facebooka powinni być podejrzliwi, gdy akceptują zaproszenia od nowych przyjaciół. Przeciętnie każdy użytkownik Facebooka posiada na swojej liście 130 znajomych. Zdrowy rozsądek podpowiada, że nie wszyscy z nich mogą być “naprawdę” dobrymi przyjaciółmi.

4. Chroń swoją tożsamość: Już teraz znane są przypadki kradzieży tożsamości, gdzie przestępcy stworzyli profile użytkowników i wykorzystali je do szantażowania swoich ofiar, które musiały zapłacić pewną kwotę, aby uratować swoją reputację. Groźby dotyczą na przykład publikacji kompromitujących zdjęć. Inny sposób kradzieży tożsamości polega na przechwytywaniu haseł do istniejących kont użytkowników na portalach społecznościowych poprzez ataki phishingowe. W takich przypadkach sprawdzają się mechanizmy ochrony zawarte na przykład w oprogramowaniu Kaspersky Internet Security.

5. Zapobiegaj atakom szkodliwego oprogramowania: Szkodniki, takie jak robak Koobface, oprócz bardziej tradycyjnej metody rozprzestrzeniania się za pośrednictwem poczty elektronicznej wykorzystują również portale społecznościowe, między innymi Facebooka. Ofiary takich ataków otrzymują odsyłacze od przyjaciół, które rzekomo prowadzą do „świetnego filmu”. W rzeczywistości jednak kliknięcie takiego odsyłacza powoduje zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem. Wszystkie zainfekowane komputery zostają następnie włączone do tak zwanego botnetu – kontrolowanej przez cyberprzestępców sieci zainfekowanych komputerów, wykorzystywanej do rozsyłania spamu lub przeprowadzania ataków. Ochronę przed takimi atakami zapewniają współczesne rozwiązania bezpieczeństwa IT, takie jak Kaspersky Internet Security.

6. Jeżeli chcesz wydać prawdziwe pieniądze na wirtualne przedmioty, korzystaj z oficjalnych serwisów producenta.

7. Jeżeli otrzymasz e-mail oferujący darmowe kupony zasilające Twoje wirtualne konto w grze, po prostu usuń go. Prawdopodobieństwo, że w ten sposób padniesz ofiarą phishingu lub infekcji, wynosi prawie 100%.

8. Aplikacje osób trzecich oferujące większe szanse wygranej w grach na portalach społecznościowych są najprawdopodobniej zainfekowane. Jeżeli nie jesteś pewien, sprawdź reputację producenta gry.


Tagi: , , , , , , , , ,


Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

6 Komentarzy dla “Mydlenie oczu użytkownikom Facebooka”

 1. Eliza Sch pisze:

  wszystkiego można się dowiedzieć na facebook’u..

  http://www.competia.pl/

 2. To że facebook sprzedaj informacje marketingowe wiadomo nie od dziś. Według mnie to dość śliski temat bo czy nie wolno im tego udostępniać ciężko powiedzieć, moim zdaniem wchodzi to w bardzo prywatną sferę, sam fakt oszacowania jak grupa “lubi” dany produkt i na tej podstawie budowanie innego produktu z danej branży. Marketing jest zabójczy ;o)

 3. Nasza kancelaria od ponad pół roku zauważyła właśnie znaczny wzrost zapytań prawnych przez facebooka, teraz ludzie po prostu wszystko tam robią, nawet szukają adwokata.

 4. AdwokatToruń pisze:

  Kancelarie prawne działają coraz częściej w internecie, pora więc na sądownictwo online – rozprawy przez skype, wyroki na facebokowej ścianie, opłaty sądowe ściągane z karty kredytowej ;-)

 5. Asia445 pisze:

  Witam polecam jakby ktoś szukał dobrze płatnej pracy opieka Niemcy http://betreuerin.com.pl agencja sprawdzona z wieloletnim doświadczeniem

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Pomysły na biznes - szukam / oferuję » Wzory gotowych biznes planów pod dotacje

» Witam, Oferujemy wzory gotowych biznes planów przygotowanych z myślą o dotacjach z Urzędu Pracy (handel, usługi, produkcja - od sklepu internetowego po pizzerie). W chwili obecnej dysponujemy ponad 40 różnymi wnioskami / biznes planami - które zostały przez Nas przygotowane i uzyskały dofinansowanie. Pełna listę wzorów, oraz możliwość zakupu, znajdą Państwo tutaj (proszę skopiować i wkleić link): http://www.biznesplany24.pl/biznesplan-pup-wzory.html...

Działalność gospodarcza » Biuro Rachunkowe KAWECCY Będzin. Sosnowiec. Dąbrowa Górnicza

» NOWA SIEDZIBA FIRMY !!! Z ogromną radością informujemy, że możemy zaprosić Państwa do naszej nowej siedziby biura rachunkowego, które mieści się przy ul. Wolności 109 w Będzinie. Serdecznie Zapraszamy. Kaweccy s.c. ul. Wolności 109 42-506 Będzin woj. śląskie tel. 509050305, 505100668. http://www.kaweccygroup.pl...

Prowadzenie firmy » Praca z systemem CRM - doświadczenia

» Chętnie wymienię się doświadczeniami w temacie pracy na systemie Berberis. Jakie są wasze doświadczenia i co ciekawego udało się wam z tego systemu wyciągnąć? Na co należy szczególnie zwracać uwagę, żeby mieć tego efekty?...

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...