| Udostępnij

Polski Oknoplast sponsorem kolejnego futbolowego giganta

Polski biznes wychodzi poza granice naszego kraju, a w powiększaniu rynkowych udziałów pomaga sobie za pomocą m.in. sponsoringu europejskich gigantów futbolu. Polski producent m.in. okien, drzwi, rolet Oknoplast sponsoruje już nie tylko Inter Mediolan, ale także Borussię Dortmund i Olympique Lyon.

Dwuletnia umowa z jedną z najlepszych drużyn francuskiej Ligue 1 i oficjalny tytuł Major Sponsor Olympique Lyon ma umocnić pozycję marki we Francji i w niedługiej perspektywie uplasować Oknoplast w pierwszej trójce producentów okien. Według długoterminowej strategii biznesowej współpraca z czołowymi europejskimi klubami ma zapewnić spółce sukces w całej Europie, stąd ogłoszona niedawno współpraca z Borussią Dortmund i przedłużenie na kolejne dwa lata kontraktu sponsorskiego z Interem Mediolan.

Podpisy pod umową, złożone przez Mikołaja Placka – prezesa Oknoplast i Thierrego Sauvage – dyrektora generalnego Olympique Lyon, zapewniają obecność polskiej marki na strojach piłkarzy Les Gones oraz wykorzystanie ich wizerunku na wszystkich materiałach promocyjnych. Firma ma także prawa do obecności na telebimach i videobandach w trakcie meczów oraz logotypu na oficjalnej stronie internetowej drużyny. Przez dwa kolejne sezony Oknoplast będzie mógł posługiwać się nazwą Major Sponsor Olympique Lyon.

To już drugi w ostatnim czasie tak spektakularny kontrakt sponsorski podpisany przez Oknoplast. W sierpniu 2013 spółka podpisała umowę sponsoringową, w ramach której posługuje się tytułem Partnera Borussii Dortmund oraz ma prawo do wykorzystania wizerunku piłkarzy na materiałach promocyjnych. Podobnie jak w przypadku francuskiego klubu, logo Oknoplast będzie pojawiać się na meczach rozgrywanych w Dortmundzie oraz na stronie internetowej. W praktyce, zasady współpracy określone w obu umowach, otwierają bardzo szerokie możliwości  wykorzystania wizerunku zawodników, także prowadzenia dialogu z kibicami sponsorowanych drużyn. W opinii przedstawicieli firmy już sam logotyp na stadionach międzynarodowej trójki jest skutecznym akceleratorem marki, komunikującym, że Oknoplast to przedsiębiorstwo, z którym chcą współpracować najlepsi w Europie.

Okno na piłkarski biznes

Ambitne plany producenta zakładają obecność w czołówce największych producentów okien, w każdym z krajów, gdzie firma posiada swoją sieć sprzedaży. Oknoplast jest już liderem segmentu Top Premium w Polsce, cel został osiągnięty także we Włoszech, gdzie firma jest na drugim miejscu pod względem wielkości sprzedaży. Widać, że połączenie strategii budowania marki na lokalnych rynkach oraz strategia wiązania jej z najlepszymi europejskimi ligami przynosi dobre rezultaty. Od ogłoszenia współpracy z Interem Mediolan w styczniu 2012 roku, sprzedaż produktów Oknoplast we Włoszech znacząco wzrosła, umowę z klubem przedłużono więc w maju 2013 roku na kolejne dwa lata. To m.in. w intensywnych działaniach marketingowych spółka upatruje swój sukces na rynku włoskim, gdzie ma obecnie  550 biur. Takie tempo ekspansji, nie tylko na rynku włoskim, czyni z polskiego producenta, jednego z najszybciej rozwijających się eksporterów w Polsce.

Proszę zwrócić uwagę, że działania prowadzone na taką skalę czynią nas ambasadorem Polski na zachodzie, a dzięki temu mówi się nie tylko o firmie i jej produktach, ale także o kraju ich pochodzenia. Od lat pracujemy na opinię przedsiębiorstwa dostarczającego wyroby najwyższej jakości, tworzonych w najlepszych technologiach i bardzo byśmy chcieli, aby właśnie tak postrzegano polskie wyroby na całym świecie. Pragniemy także pokazać innym firmom, że polskie know-how jest w świecie cenione i może zapewnić ogromy sukces. W kraju jest wciąż niewiele przedsiębiorstw mających globalne aspiracje, myślę że czas to zmienić i z tego po części wynika nasza strategia biznesowa. Żeby być postrzeganym w taki sposób musimy utożsamiać się z najlepszymi, współpraca z utytułowanymi klubami piłkarskimi daje nam taką możliwość – mówi Mikołaj Placek – Prezes Zarządu Oknoplast.

Kto i gdzie w Europie ogląda mecze?

Obecna kondycja wizerunkowa i finansowa spółki, z prognozą obrotów ponad 400 mln zł na rok 2013, pozwala myśleć, że pozycja lidera w Europie jest całkiem realna. W sieci sprzedaży Oknoplastu znajduje się obecnie 1600 punktów handlowych w 10 europejskich państwach: Austrii, Czech, Francji, Niemiec, Polski, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Włoch i Węgier, a Francja i Niemcy stanowią dwa największe, po Włoszech, rynki eksportowe producenta. Nie dziwi więc fakt, że to właśnie tych krajach Oknoplast postanowił poszukać wizerunkowego wsparcia i nowych partnerów ze świata sportu.

Potencjalny zysk, ale przede wszystkim prestiż wynikający ze sponsorowania czołowego klubu wśród najlepszych lig Europy jest ogromny i znacznie bardziej realny niż w innych krajach starego kontynentu. Zarówno Inter Mediolan, Borussia Dortmund, jak i Olympique Lyon to drużyny grające w ligach „wielkiej piątki” (niemiecka  Bundesliga, hiszpańska La Liga, francuska Ligue 1, angielska Premier League i włoska Serie A), należących do liderów pod względem finansowym, frekwencji na meczach oraz zasięgu transmisji telewizyjnych, także tych zagranicznych.

Według rankingu Deloitte „Piłkarska Liga Finansowa 2013” opublikowanego w lipcu 2013 roku przychody uzyskane przez najmniejszą ligę spośród „wielkiej piątki” – francuską Ligue 1 są 13 razy wyższe, niż te generowane przez polską Ekstraklasę. Dzieląca je różnica to ponad 1 mld EUR! Na tak dużą rozbieżność wpływa szereg aspektów, m.in. umowy sponsorskie, prawa do transmisji oraz regularne występy drużyn w europejskich pucharach, przede wszystkim w Lidze Mistrzów. Dla porównania, przychody generowane w ligach „wielkiej piątki” w dniu meczu (m.in. sprzedaż biletów) wynoszą odpowiednio: Anglia – 676 mln EUR, Niemcy – 441 mln EUR, Hiszpania – 433 mln EUR, Włochy – 191 mln EUR, Francja  – 124 mln EUR, w Polsce natomiast 15 mln EUR. Transmisje telewizyjne: Anglia – 1469 mln EUR, Niemcy – 546 mln EUR, Hiszpania – 789 mln EUR, Włochy – 932 mln EUR, Francja  – 613 mln EUR, w Polsce 24 mln EUR. Nie bez znaczenia jest także frekwencja na meczach, gdzie obecna jest, tak jak w przypadku transmisji telewizyjnej, marka sponsora. Wśród lig „wielkiej piątki” średnia frekwencja na meczu to: Anglia – 36 tys., Niemcy – 42,6 tys., Hiszpania – 28,2 tys., Włochy 22,5 tys., Francja – 19,2 tys. Dla porównania w Polsce średnia frekwencja na meczu Ekstraklasy wynosi 8,4 tys. Osiągana frekwencja ma oczywiście przełożenie na wyniki finansowe osiągane w dniu meczu, dla przykładu angielska Premier League zgromadziła na stadionach w trakcie sezonu prawie 7 razy więcej kibiców niż Ekstraklasa, a przychody wygenerowane w dniu meczu były w niej 46 razy większe.

Dodatkowym argumentem stojącym za sponsorowaniem klubów „wielkiej piątki” był zapewne fakt, że wszystkie kluby, bez wyjątku, odnotowują łączny wzrost przychodów na poziomie 8 proc. (685 mln EUR). Świadczy to nie tylko o atrakcyjności biznesowej i marketingowej najlepszych klubów na starym kontynencie, ale przekłada się także na setki tysięcy widzów na stadionach i przed telewizorami.

Decyzja o rozpoczęciu kampanii sponsoringowej we Włoszech wynikała z celu, jaki sobie postawiliśmy, wypozycjonowania firmy, jako lidera w segmencie okien Top Premium. Nie ma dla nas wątpliwości, że taką pozycję mogliśmy uzyskać wyłącznie dzięki najwyższej jakości produktów i nawiązywaniu współpracy z autorytetami. Chcieliśmy, aby nasi klienci utożsamiali Oknoplast z jakością, trwałością i klasą, nie chodzi tu tylko o kluby sportowe, ale także partnerów biznesowych. Udało się! Dziś aż 70 proc. klientów pochodzi z polecenia. Dzięki sponsoringowi Interu pokazaliśmy się także jako stabilny i pewny gracz, utrwalając ten wizerunek kontaktem z Borussią i Olympique Lyon. Było to jednocześnie uwiarygodnienie kondycji finansowej, możliwości organizacyjnych i zasięgu firmy oraz pierwsze, tak spektakularne działanie polskiej marki. Mam nadzieję, że dzisiejsze rozpoczęcie współpracy z wielce zasłużonym Olympique Lyon przyniesie równie dobry efekt, jak nasza współpraca z Interem Mediolan. Nie zapominamy jednak także o krajowym podwórku, gdzie jesteśmy głównym sponsorem Puszczy Niepołomice, grającej w I lidze. Oknoplast już dziś zdobył to, co dla wielu nieosiągalne – żadna polska marka, a tym bardziej firma z branży, nie może się pochwalić zaufaniem udzielonym ani przez tak sławne kluby, ani znajomością ich marek przez zagranicznych klientów – podsumowuje Prezes Oknoplastu Mikołaj Placek.

W portfolio Oknoplastu znajdują się już reprezentanci trzech lig spośród „wielkiej piątki”, do kompletu brakuje tylko klubu z hiszpańskiej La Liga i angielskiej Premier League. Roczna umowa z Borussią i współpraca z Olympique Lyon mogą więc otworzyć polskiej firmie drogę do podboju sektora stolarki PVC w pozostałych krajach Europy lub jeszcze dalej.

Źródło: Oknoplast; Krzysztof Oflakowski


Tagi: , , , ,


Podziel się tym artykułem:

Podobne artykuły:

2 Komentarzy dla “Polski Oknoplast sponsorem kolejnego futbolowego giganta”

  1. Oczywiście przeznaczenie części zysku na sponsoring jest wskazane ze względu na optymalizację podatkową i księgową oraz jest dobrym nakładem na budowanie wizerunku marki.

Skomentuj

Wydarzenia TMT

Ostatnio na Forum BiznesNet.pl

Pomysły na biznes - szukam / oferuję » Wzory gotowych biznes planów pod dotacje

» Witam, Oferujemy wzory gotowych biznes planów przygotowanych z myślą o dotacjach z Urzędu Pracy (handel, usługi, produkcja - od sklepu internetowego po pizzerie). W chwili obecnej dysponujemy ponad 40 różnymi wnioskami / biznes planami - które zostały przez Nas przygotowane i uzyskały dofinansowanie. Pełna listę wzorów, oraz możliwość zakupu, znajdą Państwo tutaj (proszę skopiować i wkleić link): http://www.biznesplany24.pl/biznesplan-pup-wzory.html...

Działalność gospodarcza » Biuro Rachunkowe KAWECCY Będzin. Sosnowiec. Dąbrowa Górnicza

» NOWA SIEDZIBA FIRMY !!! Z ogromną radością informujemy, że możemy zaprosić Państwa do naszej nowej siedziby biura rachunkowego, które mieści się przy ul. Wolności 109 w Będzinie. Serdecznie Zapraszamy. Kaweccy s.c. ul. Wolności 109 42-506 Będzin woj. śląskie tel. 509050305, 505100668. http://www.kaweccygroup.pl...

Prowadzenie firmy » Praca z systemem CRM - doświadczenia

» Chętnie wymienię się doświadczeniami w temacie pracy na systemie Berberis. Jakie są wasze doświadczenia i co ciekawego udało się wam z tego systemu wyciągnąć? Na co należy szczególnie zwracać uwagę, żeby mieć tego efekty?...

Strategie e-marketingu » Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego - jak?

» Podsumowanie roku i raport z marketingu internetowego. Jak to robicie? Jarek z Łodzi chciałby się dowiedzieć i wymienić uwagami. Lepiej pisać do mnie bezpośrednio na ezin@o2.pl...

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» To zacznijcie. Akurat dla biznesu jest to zbawienne, nawet jeśli macie przeciętną liczbę zleceń. Wiele zależy od danego przypadku, ale ogólnie skoro system Berberis masz w wersji darmowej, to czemu nie korzystać? Zamiast umieszczać wszystko na kartkach, chyba zdecydowanie lepiej tak to ogarnąć, prawda? W ten sposób nic nie zaginie....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Nie używamy....

Prowadzenie firmy » Czy używasz w firmie programu CRM?

» Jeśli chodzi o systemy, to na pewno Berberis, w wersji Minima. Kawał solidnego rozwiązania - mimo darmowości, macie tam mnóstwo funkcji, które na bank wykorzystacie. Największe znaczenie mają podstawowe parametry. Inna sprawa - system można normalnie testować, zresztą... skoro to darmowa wersja to jaki problem? Sami musicie wprowadzić dane, ocenić jakość działania, ale to jakoś specjalnie trudne nie będzie....

Prowadzenie firmy » PawełCar - opinie o aucie, Ostrzeszów

» Pomożecie? Nie znam tego komisu, a mam upatrzone świetne auto: https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-6-16-v-po-lifcie-czujniki-parkowania-klimatyzacja-komputer-zamiany-ID6yHzJD.html Da się cokolwiek powiedzieć, na podstawie tego co widać w opisie i na fotkach?...