Kontorlować handlowców?

Masz pomysł i szukasz partnera? Szukasz pomysłu? Wprawdzie od pomysłu do biznesu daleka droga, ale od czegoś trzeba zacząć. Dobry pomysł do połowa sukcesu, reszta to ciężka praca (zespołowa), determinacja i wiara w siebie.

Kontorlować handlowców?

Postprzez ariel » Cz 09.05.2013 19:24

Koszta samochodów służbowych mogą się różnić z miesiąca na miesiąc. niby więcej klientów, korki, objazdy. handlowcy zwykle wypełniają karty pojazdów (kilometrówki) co kiedyś miało w praktyce zapewnić jakąś kontrolę nad tym do jakich celów używają samochodu. niestety czasy się zmieniły i podpisy pracowników pod takimi dokumentami niewiele znaczą ani dla firmy ani dla fiskusa. księgowa sobie może poczytać co najwyżej. znane są przypadki wyjazdów "służbowych" z katowic do gdańska na weekend. wiadomo - co firmy to nie moje więc można. handlowcy nauczyli się podkręcać liczniki (pamiętacie scene z misia?), przeliczać kilometrówki tak żeby wszystko się zgadzało. koszta rosną i nic z tego nie wynika. problem na horyzoncie samochodów służbowych rozświetla fiskus który chce opodatkować prywatne podróże samochodów służbowych. niby przez deklaracje, ale co jeśli zachłanny pracownik zdeklaruje że nie jeździ a fiskus wymyśli sobie że samochód jest zbyt często używany żeby nie mogło dochodzić do podróży służbowych?

W małych firmach gdzie mamy 2-3 samochody można jeszcze handlowcom czy innym pracownikom z służbówkami ufać, ale gdy samochodów służbowych używa już 5 / 10 /20 ludzi można łatwo stracić kontrolę. na taki problem rozwiązania proponują firmy technologiczne - monitoring gps oparty o wbudowany w samochód GPS i urządzenie do transmisji informacji z niego do serwerowni firmy monitorującej, oraz dalej do klienta który swoje samochody monitoruje. Firm dających takie usługi jest coraz więcej - zestawienie cen monitoringu można łatwo znaleźć w necie: www.ranking-gps.pl
Pojawiają się też skrajne pomysły - monitorowania już nie pojazdu ale samego pracownika z dokładnością do kilku metrów. taki pomysł proponują operatorzy telefonii komórkowej. pomysł jak dla mnie delikatnie chory.
pracodawca ma oczywiście prawo kontrolować pracę pracownika, również terenowego, w szeczgólności przez samochód służbowy, ale osobisty monitoring?

Zastanawiam się czy kontrola handlowców przez GPS w samochodzie służbowym przeniesie się na ich oszczędność w korzystaniu z pojazdu i tym samym na oszczędności dla firmy?
ariel
Komentator Biznesu
Komentator Biznesu

Re: Kontorlować handlowców?

Postprzez kasia_wilk » Cz 25.07.2013 14:48

uważam, że każda przesadna kontrola nie jest mile widziana. nie sądzę też aby handlowcy palili się do pracy w firmie, w której wdrożony zostanie tego typu system. może to naiwne ale ja jednak stawiam na ludzi i na ich uczciwość aniżeli na takie wynalazki. tylko na bazie zaufania do zespołu można zbudować dobre rzeczy. tak mi się wydaje. chociaż to nie moja branża więc mogę się mylić. może nie wszędzie to się sprawdza :)
kasia_wilk
Komentator Biznesu
Komentator Biznesu

Powrót do Pomysły na biznes - szukam / oferuję